Aktualizace: záplava nových firmwarů

19. listopadu 2010
TWEET SDÍLET

Po kratší odmlce přinášíme obsáhlejší várku aktualizací a doplnění softwaru pro vaše digitální fotoaparáty. Pokud patříte k majitelům některého z níže uvedených modelů a popisovanou závadu či nedostatek pozorujete, doporučujeme provést aktualizaci firmwaru vašeho přístroje.

Canon: záplaty pro kompakt i fullframe

 • Majitelé modelu SX130 mohli zaznamenat problémy se zaznámem zvukové stopy při natáčení HD video sekvencí. Při zvolení rozlišení videa 1280 x 720 bylo pozorováno značné zpožďování zvuku, které se umocňovalo s délkou záznamu. Tento problém opravuje firmware 1.0.1.0, který si můžete stáhnout zde.
 • Základní DSLR model 1000D obsahoval chybu, při které fotoaparát náhodně vypsal chybu "Nelze vytvořit složku" a znemožnil jakýkoliv další záznam na paměťové médium. Tuto chybu odstraňuje verze firmware 1.0.7, která je k dispozici zde.
 • Ani pokročilému fullframe modele EOS 5D MarkII se nevyhýbají chyby. Nový firmware 2.0.8 opravdu celou řad drobných nedostatků. Mezi hlavní opravy patří chybná simulace expozice při použití liveview a citlivosti ISO v hodnotě L, oprava kompatibility s bezdrátovým odpalovačem ST-E2 a korekce synchronizace s makro blesky Canon. Seznam všech chyb a firmware samotný je k dispozici zde.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Canon EOS 1000D | EOS 5D Mark II | SX130
 

Ricoh: další záplaty pro modulární systém

 • Systém GXR se dočkal další verze firmware, tentokrát s označením 1.29. Nová verze přináší 11 nových vlastností a 4 opravy zjištěných chyb. K hlavním novinkám patří nové možnosti pro nastavení poměru stran, možnost použití digitální lupy v krocích 2x, 4x a 8x nebo možnost automatické redukce šumu. Tento firmware nadále opravuje problémy s automatickým ostřením v makro módu nebo fenomém světlých bodů při použití dlouhých expozičních času. Firmware a popis všech změn lze získat zde.
 • Kompaktní model GR Digital III získal také několik nových funkcí. Většinou se jedná o funkce totožné pro systém GXR. Jejich seznam a firmware samotný získáte zde.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Ricoh GR | GXR 
 

Sony: aktualizace pro bezzrcadlovky

 • Další firmware pro modely NEX-3 a NEX-5 je na světě. Novinka přináší podporu automatického ostření s objektivy SAM a SSM od Sony a Carl Zeiss. Nově je podporováno dalších 14 typů objektivů. Další změny doznal záznam HD videa, u kterého je nyní možno pracovat s hodnotou clony. Drobých změn doznalo také systémové menu. Firmware je možno stáhnout zde.
Klepněte pro větší obrázek 
Sony NEX-5

 Olympus: zrychlení ostření SWD objektivů

 • Nejen fotoaparáty potřebují aktualizovat firmware. Pro tři objektivy řady SWD Zuiko Digital se objevil firmware verze 1.2 urychlující funkci automatického ostření při kontinuálním snímaní. Jedná se o modely ED 12-60mm f/2.8-4 SWD, ED 14-35mm f/2 SWD a ED 50-200mm f/2.8-3.5 SWD. Firmware je možno získat zde.

  Klepněte pro větší obrázek 
  Zuiko Digital ED 14-35mm f/2 SWD