Aktualizace FiLMiC Pro umí streamovat Clean HDMI a podporuje DJI OSMO Mobile 3 a 4

Aktualizace FiLMiC Pro umí streamovat Clean HDMI a podporuje DJI OSMO Mobile 3 a 4

Profesionální aplikace pro nahrávání videa ze smartphonu, FiLMiC Pro (340 Kč pro Android, 379 Kč pro iOS), dostala novou aktualizaci. Ta přidává zejména možnost streamovat Clean (čistý) HDMI výstup do externích řešení, ale i podporu pro zařízení DJI OSMO Mobile 3 a OSMO 4.

Video pro běžné uživatele se běžně kóduje ztrátovými video kodeky, protože tak vznikají mnohem menší soubory než u bezeztrátové komprese. Přestože existují formáty určené výhradně pro ztrátovou, nebo bezeztrátovou kompresi, některé formáty jako Dirac a H.264 podporují obojí. Formáty nekomprimovaného videa, jako je čisté HDMI („Clean HDMI“), jsou formou bezeztrátového videa používaného v některých případech, jako je přenos videa na obrazovku přes HDMI. Některé špičkové kamery také mohou zachytávat video přímo v tomto formátu. Zdroj: Wikipedie

FiLMiC Pro verze 6.12 podporuje Clean HDMI výstup přes kompatibilní HDMI adaptéry nebo přes Wi-Fi pomocí AirPlay (v případě zařízení s iOS). Pro vytvoření nastavení více kamer lze dokonce použít i více smartphonů najednou. Ty však již musíte ovládat živým streamovacím programem, jako je např. OBS Studio, nebo hardwarovým řešením, jako je ATEM Mini od Blackmagic Design. Po spárování s aplikací FiLMiC Remote (75 Kč pro Android, 249 Kč pro iOS) je také možné ovládat každou z kamer bezdrátově a nezávisle na ostatních.

Přidanou hodnotou novinky je i možnost použití smartphonu jako webové kamery. Musíte jej k tomu ale spárovat se vstupním HDMI zařízením, jako je Elgato CamLink 4K atd. Rozlišení výstupu je pak omezeno použitými zařízeními. iOS zařízení s konektorem Lightning je schopno dosáhnout výstupu 1080p při 60 fps, iPady s USB-C zvládnou 4K při 60 fps a vybraná zařízení Samsung mohou dosahovat maxima 4K DCI při 60 fps.

FiLMiC Pro nyní také už plně podporuje gimbaly DJI OSMO Mobile 3 a 4. Stačí k tomu v aplikaci otevřít Nastavení -> Hardware a povolit zde „DJI OSMO Mobile“, které automaticky detekuje vámi používaný model. Do celé řady gimbalů výrobce OSMO pak přibyly některé nové funkce, mezi které patří např. podpora digitálního přiblížení v režimech 2 a 3 po stisku tlačítka nahoru nebo dolů na joysticku.

Určitě si přečtěte

Články odjinud