Airpeak S1 – první dron od Sony míří vysoko

14. června 2021
TWEET SDÍLET

Vstup na trh s drony oznámila společnost Sony už v listopadu loňského roku a do nedávné doby lákala na novinku ve světě dronů formou krátkých videí. Nyní jsme se konečně dočkali oficiálního uvedení dronu Airpeak S1.

Klepněte pro větší obrázek

Ve srovnání s ostatními drony na trhu je Airpeak odlišný v tom, že je konstruován přímo pro bezzrcadlovky Sony řady Ax a zároveň patří mezi nejmenší drony, které zvládnou tyto fotoaparáty přenášet. Ono přeci je plnoformátová bezzrcadlovky s objektivem už něco váží, o rozměrech nemluvě.

Kompatibilita je zajištěna se všemi aparáty řady Alpha, tedy 7, 7S, 7R, A1 i A9 a samozřejmě také s menším modelem FX3, který je přizpůsoben primárně pro záznam videa.

Samotný dron dosahuje úctyhodných výkonů, maximální rychlost dosahuje 90 km/h a na místě se udrží i při velmi silném větru o rychlosti až 72 km/h. Na dronu je osazena celkem pětice obrazových senzorů, které společně s dalšími detektory (např. tlak, úhlová rychlost, orientace) umožňují snadnější pilotování v místech, kde je špatná kvalita GPS signálu.

K ovládání a nastavení dronu je k dispozici aplikace Airpeak Fllight (iOS) s jejíž pomocí je možné upravit celou řadu nastavení. Podobně jako u jiných profesionálních dronů, i v tomto případě je možné ovládání dvěma uživateli, kdy se jeden věnuje záznamu a ovládá kameru a gimbal, zatímco druhý pilotuje dron.

Pro plánování letů je určena další aplikace Airpeak Base, která je webová a při detailním plánování letů počítá i s omezením například kolem letišť nebo s omezením daným výdrží napájení – na veškeré kritické okamžiky by tak měl být operátor dronu připraven.

Klepněte pro větší obrázek

Z pohledu konstrukce je dronu vytýkáno to, že se jedná o kvadrokoptéru, tedy dron osazený čtveřicí motorů s vrtulí, a pokud dojde k poškození jednoho z motorů, je prakticky nemožné řízení nouzové přistání. U vyšší kategorie dronů, kam Airpeak spadá, se proto většinou používá více vrtulí.

Ostatně, cena zařízení není nízká, činí 9 000 dolarů, a to už není částka, o kterou byste chtěli přijít například kvůli poruše motoru na dronu. Součástí balení by měly být dvě sady náhradních vrtulí, ovladač, dvě baterie a nabíječka.

V budoucnu by mělo Sony spustit také příplatkovou službu Airpeak Protect Plan, která bude krýt poškození a opravy v případě nehody dronu. K prvním zájemcům by měl drony Airpeak S1 přiletět začátkem letošního podzimu.

Témata článku: Technika, Sony, dron, Drony na Heureka.cz