Airpeak S1 – první dron od Sony míří vysoko

14. června 2021
TWEET SDÍLET

Vstup na trh s drony oznámila společnost Sony už v listopadu loňského roku a do nedávné doby lákala na novinku ve světě dronů formou krátkých videí. Nyní jsme se konečně dočkali oficiálního uvedení dronu Airpeak S1.

Klepněte pro větší obrázek

Ve srovnání s ostatními drony na trhu je Airpeak odlišný v tom, že je konstruován přímo pro bezzrcadlovky Sony řady Ax a zároveň patří mezi nejmenší drony, které zvládnou tyto fotoaparáty přenášet. Ono přeci je plnoformátová bezzrcadlovky s objektivem už něco váží, o rozměrech nemluvě.

Kompatibilita je zajištěna se všemi aparáty řady Alpha, tedy 7, 7S, 7R, A1 i A9 a samozřejmě také s menším modelem FX3, který je přizpůsoben primárně pro záznam videa.

Samotný dron dosahuje úctyhodných výkonů, maximální rychlost dosahuje 90 km/h a na místě se udrží i při velmi silném větru o rychlosti až 72 km/h. Na dronu je osazena celkem pětice obrazových senzorů, které společně s dalšími detektory (např. tlak, úhlová rychlost, orientace) umožňují snadnější pilotování v místech, kde je špatná kvalita GPS signálu.

K ovládání a nastavení dronu je k dispozici aplikace Airpeak Fllight (iOS) s jejíž pomocí je možné upravit celou řadu nastavení. Podobně jako u jiných profesionálních dronů, i v tomto případě je možné ovládání dvěma uživateli, kdy se jeden věnuje záznamu a ovládá kameru a gimbal, zatímco druhý pilotuje dron.

Pro plánování letů je určena další aplikace Airpeak Base, která je webová a při detailním plánování letů počítá i s omezením například kolem letišť nebo s omezením daným výdrží napájení – na veškeré kritické okamžiky by tak měl být operátor dronu připraven.

Klepněte pro větší obrázek

Z pohledu konstrukce je dronu vytýkáno to, že se jedná o kvadrokoptéru, tedy dron osazený čtveřicí motorů s vrtulí, a pokud dojde k poškození jednoho z motorů, je prakticky nemožné řízení nouzové přistání. U vyšší kategorie dronů, kam Airpeak spadá, se proto většinou používá více vrtulí.

Ostatně, cena zařízení není nízká, činí 9 000 dolarů, a to už není částka, o kterou byste chtěli přijít například kvůli poruše motoru na dronu. Součástí balení by měly být dvě sady náhradních vrtulí, ovladač, dvě baterie a nabíječka.

V budoucnu by mělo Sony spustit také příplatkovou službu Airpeak Protect Plan, která bude krýt poškození a opravy v případě nehody dronu. K prvním zájemcům by měl drony Airpeak S1 přiletět začátkem letošního podzimu.

Témata článku: Technika, Sony, dron, Drony na Heureka.cz


Kompaktnější a se skvělým prostorovým zvukem. Sluchátka Galaxy Buds2 Pro podporují až 24bit audio

Kompaktnější a se skvělým prostorovým zvukem. Sluchátka Galaxy Buds2 Pro podporují až 24bit audio

** Nová sluchátka Galaxy Buds2 Pro jsou příjemným zjevením ** Dostaly 24bit audio, Bluetooth 3.0 a vylepšený ANC ** Prostorový zvuk až 7.1 je jen třešničkou na dortu

Martin ChroustJakub Michlovský
Aktivní potlačení hlukuZcela bezdrátová sluchátka
Recenze Apple Mac Studia. Ohromný výkon, který vůbec neuslyšíte

Recenze Apple Mac Studia. Ohromný výkon, který vůbec neuslyšíte

** Čip Apple M1 Max potěší hlavně profiíky přes video ** Mac Studio přitom zůstává velmi tichý a s nízkou spotřebou ** Vytknout lze jen málo, například pouze HDMI 2.0

Karel Javůrek
Mac StudioTestyApple
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály