Agfa-Photo má vážné finanční problémy

31. května 2005
TWEET SDÍLET

Dalším důkazem toho, jak digitální fotografie vytlačuje analogovou techniku, je dnešní zpráva oznamující finanční problémy jednoho z hlavních výrobců barevných filmů, společnosti Agfa-Photo. Firma vyhlásila minulý týden platební neschopnost, která ohrozí 2000 jejích zaměstnanců.

Nic nenasvědčovalo tomu, že by firma nebyla schopna unést ztráty, které jí vznikly nedostatečnou adaptabilitou na moderní trendy fotografie. V létě minulého roku se Agfa-Photo odštěpila od mateřské Agfa-Gevaert a získala tím kapitál na svůj provoz a další investice. Podle slov Bernharda Dykstry, šéfa podnikové rady, bylo vyhlášení platební neschopnosti překvapením a k  radě samotné se dostalo se třídenním zpožděním.

Momentálně řídí firmu soudem stanovený správce, jehož úkolem je objasnit příčinu hlubokého propadu firmy, ke kterému došlo během posledních osmnácti měsíců. Dále má za úkol zajistit vyplacení květnových mezd zaměstnancům firmy a rozhodnout o jejím dalším osudu. Dnes se na mimořádněm jednání sešla podniková rada a zítra by mělo proběhnout jednání dozorčí rady.

Historie firmy

Historie firmy Agfa se píše již od roku 1867, kdy vznikla v Rummelsburgu nedaleko Berlína akciová společnost pro výrobu anilinu (Aktien-Gesellschaft für Anilin-Fabrikation, zkráceně AGFA). V roce 1889 vedla Agfa na trh svůj první výrobek v oblasti fotografie – vývojku pro černobílý film. V roce 1964 se Agfa AG spojila s belgickou firmou Gevaert Photo-Produkten N.V (založena v roce 1894 jako L.Gevaert & Cie) a vznikla tak firma Agfa-Gevaert N.V. Od roku 1952 do roku 1999 působila firma Agfa v rámci koncernu Bayer, který byl majoritním akcionářem firmy Agfa.

V současné době je belgická firma Agfa globálně fungující společnost s obchodními pobočkami a výrobními závody ve více než 120 státech světa. Hlavní výrobní závody se nacházejí Mortselu (Belgie), Leverkusenu a Wiesbadenu (Německo), Wilmingtonu (USA) a Leedsu (Velká Británie). Výrobky firmy Agfa můžete nálezt v řadě oborů jako jsou např.: amatérská a profesionální fotografie, předtisková příprava a polygrafie, zdravotnictví a nedestruktivní testování materiálů.

Zdroje:
ekonomika.ihned.cz
agfa.cz

Určitě si přečtěte

Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

5 Petr Březina

Petr Březina
ZeissKompaktní fotoaparáty
Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

Petr Březina
Technika
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

10 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily
Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

5 Adam Kos

Adam Kos
Selfie
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola