Agfa-Photo má vážné finanční problémy

31. května 2005
TWEET SDÍLET

Dalším důkazem toho, jak digitální fotografie vytlačuje analogovou techniku, je dnešní zpráva oznamující finanční problémy jednoho z hlavních výrobců barevných filmů, společnosti Agfa-Photo. Firma vyhlásila minulý týden platební neschopnost, která ohrozí 2000 jejích zaměstnanců.

Nic nenasvědčovalo tomu, že by firma nebyla schopna unést ztráty, které jí vznikly nedostatečnou adaptabilitou na moderní trendy fotografie. V létě minulého roku se Agfa-Photo odštěpila od mateřské Agfa-Gevaert a získala tím kapitál na svůj provoz a další investice. Podle slov Bernharda Dykstry, šéfa podnikové rady, bylo vyhlášení platební neschopnosti překvapením a k  radě samotné se dostalo se třídenním zpožděním.

Momentálně řídí firmu soudem stanovený správce, jehož úkolem je objasnit příčinu hlubokého propadu firmy, ke kterému došlo během posledních osmnácti měsíců. Dále má za úkol zajistit vyplacení květnových mezd zaměstnancům firmy a rozhodnout o jejím dalším osudu. Dnes se na mimořádněm jednání sešla podniková rada a zítra by mělo proběhnout jednání dozorčí rady.

Historie firmy

Historie firmy Agfa se píše již od roku 1867, kdy vznikla v Rummelsburgu nedaleko Berlína akciová společnost pro výrobu anilinu (Aktien-Gesellschaft für Anilin-Fabrikation, zkráceně AGFA). V roce 1889 vedla Agfa na trh svůj první výrobek v oblasti fotografie – vývojku pro černobílý film. V roce 1964 se Agfa AG spojila s belgickou firmou Gevaert Photo-Produkten N.V (založena v roce 1894 jako L.Gevaert & Cie) a vznikla tak firma Agfa-Gevaert N.V. Od roku 1952 do roku 1999 působila firma Agfa v rámci koncernu Bayer, který byl majoritním akcionářem firmy Agfa.

V současné době je belgická firma Agfa globálně fungující společnost s obchodními pobočkami a výrobními závody ve více než 120 státech světa. Hlavní výrobní závody se nacházejí Mortselu (Belgie), Leverkusenu a Wiesbadenu (Německo), Wilmingtonu (USA) a Leedsu (Velká Británie). Výrobky firmy Agfa můžete nálezt v řadě oborů jako jsou např.: amatérská a profesionální fotografie, předtisková příprava a polygrafie, zdravotnictví a nedestruktivní testování materiálů.

Zdroje:
ekonomika.ihned.cz
agfa.cz


Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Petr Březina
Analogová fotografieFotoškola
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika