Adobe rozšiřuje možnosti formátu DNG

Adobe rozšiřuje možnosti formátu DNG

Nová specifikace standardu DNG přináší zajímavé změny. Než se jich však dočkáme v praxi, budeme si muset chvíli počkat.

Fotíte do formátu RAW? Pak zbystřete. Kromě významných aktualizací pro Lightroom a Camera RAW vydala firma Adobe novou rozšiřující specifikaci formátu DNG ve verzi 1.4. Ten má nabídnout možnost ztrátové komprese, ořezu přímo ve fotoaparátu, vložení kompletních HDR dat nebo zachování prázdných oblastí okolo složených panoramatických snímků.

Zřejmě největší změnou je přidání možnosti ztrátové komprese. Podle produktového manažera Toma Hogartyho má představovat jakýsi mezistupeň mezi formáty JPEG a plnohodnotným RAW. Výměnou za ztrátu drobnějších možností úprav bude třetinová velikost oproti běžnému RAW. Soubory v tomto formátu tak budou ideální pro archivaci, což se může hodit pro majitele zrcadlovek používajících čipy s vysokým rozlišením.

Lossy4.jpg 
Redukce datové velikosti je při kompresi značná, zdroj: Adobe

Další novinkou je, že nepřijdete o data oříznutá ve fotoaparátu. Pokud například použijete jiný poměr stran než nativní daného snímače, bude do souboru uložena také oříznutá oblast dat. V počítači potom budete moci využít možnost obnovení obrázku na původní velikost bez ořezu.

CustomCrop.png 
DNG konvertor zaznamenává data z celého snímače, nejen z vybraného ořezu, zdroj: Adobe

A co více, ve verzi 1.4 mohou soubory obsahovat 32 bitové informace o barvě v plovoucí řádové čárce, schopné pokrýt dynamický rozsah o velikosti stovek expozičních stupňů. Lze tak spojit výstup z několika snímků do jednoho, včetně panoramatických snímků, s možností jakýchkoliv pozdějších úprav.

pano600.png
Zachování okrajů snímku při skládání panoramat, zdroj: Adobe

Adobe chce těmito změnami přilákat co nejvíce fotografů k používání formátu DNG, pokračuje tak ve snaze uplatnit jej jako průmyslový standard. A tady narážíme na problém, pro využití možností jako obnovení ořezaných oblastí je nutné, aby podporu pro aktualizovanou verzi standardu zavedli také výrobci fotoaparátů do svých přístrojů. Na plnohodnotné uplatnění do praxe si tedy budeme muset ještě chvíli počkat.

Určitě si přečtěte

Články odjinud