Adobe Photoshop 2021 – ještě víc umělé inteligence pro nástroje i manipulaci s obrazem

Adobe Photoshop 2021 – ještě víc umělé inteligence pro nástroje i manipulaci s obrazem

Verze 22.0 dle slov výrobce řadí Photoshop do čela žebříčku aplikací, jež využívají umělou inteligenci.

​Společnost Adobe představila aktualizaci pro desktopovou variantu nejpoužívanějšího grafického editoru Photoshop. Na technologii Adobe Sensei AI spoléhají jak nové neurální filtry (Neural Filters), funkce nahrazení oblohy, tak vylepšené nástroje pro výběr i zbrusu nový panel prohledávání.

Hladká pleť a úsměv na jedno kliknutí

Hlavní novinkou editoru je nová sada nedestruktivních filtrů, které jsou od základu postaveny na umělé inteligenci, což koneckonců napovídá jejich název: Neural Filters. Tyto filtry dokážou manipulovat s obsahem snímku „generováním nových kontextových obrazových bodů, které se ve skutečnosti v původním obrázku nenacházejí.“

Většina filtrů je prozatím v různé fázi vývoje, pouze dva jsou nyní plně funkční a připravené k okamžitému použití: vyhlazení pleti a přenos stylu, který upraví snímek podle vybraného uměleckého stylu. Další filtry, např. inteligentní portrét s možností úpravy náklonu hlavy, výrazu ve tváři, hustoty vlasů a směru světla, kolorování černobílých fotografií nebo odstranění artefaktů JPEG, si uživatelé mohou vyzkoušet v beta-verzi.

Filtry – a jejich aktualizace – jsou dostupné v cloudu a postupně se budou dolaďovat a doplňovat. Pro zájemce o tuto technologii společnost Adobe vytvořila speciální informační stránky.

Nebe na přání a ještě větší přesnost výběru

Další nová funkce, nahrazení oblohy, též využívá umělé inteligence, tentokrát k analýze obrazu a detekování oblastí, které tvoří popředí snímku a které nebeskou plochu. Vybranou oblast lze poté nahradit oblohou z databáze Photoshopu (k datu vydání aktualizace je v nabídce 25 souborů), nebo použít vlastní obrazový zdroj. K dispozici jsou také nástroje pro doladění, včetně možností přizoomování pozadí tak, aby proporčně odpovídalo popředí.

Adobe se v této aktualizaci opět zaměřilo na vylepšení přesnosti nástrojů pro výběr. Na technologii Adobe Sensei AI jsou založeny dvě nové funkce v pracovní ploše Vybrat a maskovat. Nástroj zpřesnit vlasy dokáže na jedno kliknutí doladit složité výběry vlasů nebo zvířecí srstí. Pro rychlejší a přesnější výběr objektu jsou k dispozici nové dvě metody – podle barvy a podle objektu.

Nápověda s výukovými lekcemi a rychlými akcemi

Nový panel Prohledávání pomůže zorientovat se v nabídce nástrojů a pracovních postupů. Pomocí kontextové nápovědy poskytuje na základě dovedností a činnosti uživatele doporučení a tipy. Panel je úzce propojen s výukovými programy Adobe a při hledání se automaticky načtou odkazy na vzdělávací obsah – video, tutoriály, tipy nebo články.

Součástí panelu je též nabídka nejčastějších pracovních postupů v podobě rychlých akcí. S jejich pomocí můžete urychlit proces editace, nebo se krok po kroku naučit vyřešit konkrétní problém, např. jak rozostřit nebo odstranit pozadí.

Společnost Adobe zapracovala též na přístupu k zásuvným modulům třetích stran a fungování ukládání v souborů cloudu. V rámci desktopové aplikace Creative Cloud je k dispozici nový „shop“ s nabídkou pluginů, jeho součástí je i editorský výběr. Vyhledání a instalace doplňku by měla být otázkou několika vteřin. Varianty souboru, které se automaticky ukládají v cloudu si lze nyní zpětně zobrazit, otevřít, uložit nebo pojmenovat. Cloudové dokumenty jsou nově dostupné též offline.  

Vylepšení se dočkaly i grafické nástroje pro práci s tvary či textem. Nový režim Náhled vzorku umožňuje v živém čase zjistit, jak z návrhu vznikne vzorek. Tvorba a úprava tvarů je nyní jednodušší díky novým ovládacím prvkům na plátně, díky nimž lze intuitivně tvary editovat a měnit jejich velikost.

Adobe Photoshop coby součást aplikace Creative Cloud lze používat v rámci předplatného, nejvýhodněji vychází v balíčku s Adobe Lightroom 12,09 eur měsíčně.

Určitě si přečtěte

Články odjinud