Adobe Lightroom 6 a Lightroom CC: První pohled

Téměř po dvou letech představilo Adobe novou verzi oblíbeného programu pro úpravu fotografií Adobe Photoshop Lightroom. Co nového přináší a k čemu je dobrá jeho cloudová podoba?

Nová verze Adobe Photoshop Lightroom (LR) spatřila světlo světa hned ve dvou variantách – první, s trvalou licencí, je určena k instalaci do počítače, druhá má podobu cloudové aplikace a je součástí služby Creative Cloud.

Adobe Creative Cloud bylo ohlášeno už v roce 2011. O dva roky později se podle plánů vyvojářů mělo stát platformou pro všechny nové aplikace značky Adobe. Po vlně kritiky z řad odborníků i amatérů však od tototo plánu ustoupili a dnes nabízí své programy současně v podobě licenčního programu k nainstalování do počítače a jako cloudovou službu.

Klepněte pro větší obrázek
Uživatelské prostředí LR se nezměnilo

Lightroom v oblacích: Proč a k čemu?

Výhodou cloudové verze s přídomkem CC je fakt, že máte přístup ke svým fotografiím v Lightroomu nejen z počítače, ale také z chytrých zařízení – tabletů, smartphonů – přes aplikaci pro mobilní zařízení s operačním systémem Android a iOS. Jakékoli zásahy v podobě organizace a editace snímků jsou ihned synchronizovány. Rozšiřuje se také počet partnerských aplikací a služeb, jejichž prostřednictvím získáte přístup ke svým fotografiím v LR. 

Webové galerie vytvořené v LR CC lze navíc sdílet na internetu s okamžitou zpětnou vazbou v podobě komentářů od lidí, s nimiž galerii sdílíte. Jako bonus Adobe nabízí speciální mobilní „hravé" aplikace Adobe Voice pro tvorbu vizuálních příběhů a a Slate k výrobě animovaných videí.

Konektivita a propojení se světem internetu je v podstatě to jediné, čím se od sebe LR 6 a LR CC liší. Pro někoho málo, pro druhého dost…Nabídka ostatních, zásadních funkcí a nástrojů je však totožná. A jaké se v ní udály změny? Podívejme se postupně na jednotlivé moduly. 

Knihovna: Pozná mámu a sloučí více snímků v jeden

První novinkou, které si všimnete po importu fotografií do Knihovny, je malá ikonka obličeje na liště pod náhledy se snímky. Funkci Rozpoznání tváří známe nejen z fotoaparátů, ale například také ze sesterského programu Adobe Photoshop Elements, kde už „frčí" léta.

Klepněte pro větší obrázek
Funkce Rozpoznání obličeje (Lidé) umožňuje vyhledávat a třídit snímky podle (nejen) osob

Algoritmus Rozpoznání tváří automaticky detekuje na fotografiích obličeje – a jak je patrné z obrázku výše, nemusejí to být pouze tváře lidské, k nimž posléze stačí přiřadit jméno. Při každém importu nových fotografií by měl LR již dříve označené obličeje rozeznat. A k čemu je to dobré? Nejenže se do značné míry zautomatizuje přiřazování štítků, ale podle identifikovaných osob lze snímky také třídit, seskupovat, popř. vyhledávat. Pokud je automatické rozpoznání neúspěšné, lze samozřejmě jméno osoby doplnit ručně.

Klepněte pro větší obrázek
Lokalizace nových funkcí Sloučit do... v modulu Knihovna

Další dvě nové funkce najdete v modulu Knihovna na horní liště, konkrétně v rozbalovacím menu Photo (Fotografie) pod položkou Photo Merge (Sloučit do …). Jedná se o staré známé nástroje (např. z Adobe Photoshop) pracující na principu sloučení několika snímků v jeden, a to buď na sebe – HDR, nebo vedle sebe – Panoráma. V obou případech se jedná o velmi jednoduché automatizované funkcionality s minimální možností zasáhnout do výsledné podoby fotografie.

Klepněte pro větší obrázek
Vyskakovací okno s nástrojem vytvořit panoráma

Složené snímky jsou ukládány do formátu DGN, což oceníte především u HDR. Výsledný soubor je sice pořádně objemný, ale zůstanou v něm zachovány datové informace ze všech sloučených obrázků. Tím získáte mnohem větší prostor pro následnou úpravu snímku – která je mimochodem více než nutným krokem k dosažení dobrého výsledku – v modulu Vyvolání.

Klepněte pro větší obrázek

Při spojování fotografií do panorámatu nelze kontrolovat spojovací body, je možné pouze určit charakter spojení snímků pomocí tří přednastavení. Automatický algoritmus je však poměrně schopný, což dokazuje obrázek výše – „panoráma" tvoří dva snímky čtvercového formátu, které v reálu žádné styčné body neměly.

Vyvolání: Citlivější jezdci a štětec kam se podíváš

Většinu uživatelů ovšem zajímá, co nového nabízí editační modul Vyvolání. Nečekejte žádnou revoluci. Základní nástroje pro úpravu expozice, ladění barev a tónú, odstranění šumu apod., odhlédneme-li vyšší senzitivity jednotlivých posuvníků a funkce automatického nastavení podle histogramu po kliknutí na názvy jednotlivých posuvníků, zůstaly beze změny.

Klepněte pro větší obrázek

Proměnou prošly pouze pokročilé nástroje sloužící k lokálním úpravám fotografie –Odstupňovaný (čili přechodový) filtr a Radiální filtr–, které nově disponují nástrojem štětec. Díky němu získáte maximální kontrolu nad plochou, na niž se filtr aplikuje. Pomocí štětce lze upravit masku filtru a přidat nebo odebrat aplikovaný efekt. Nástroj Korekce červených očí byl rozšířen o položku Pet Eyes, s níž můžete redukovat svítící duhovky svých zvířecích mazlíčků.

V modulu Prezentace přibyly nástroje pro tvorbu videoprezentací: nově lze synchronizovat přehráváníní snímků s hudebním podkladem a při vytváření přechodů mezi jednotlivými snímky použít efekt posunutí a přiblížení.

Co, kde a za kolik

Smutnou zprávou pro majitele 32bitových operačních systémů je fakt, že na svých strojích již nový Lightroom nerozchodí, neb onen je určen pouze pro 64bitové systémové varianty. Naopak příjemnou zprávou je navýšení rychlosti aplikace a její stále příznivá cena. Plná verze s trvalou licencí vyjde na 131,89 eur a předplatné cloudové služby na 12,09 eur za měsíc.

Systémové požadavky:

  • Operační systém: Windows 7 / 8 / 8; Mac OS X 10.8 / 10.9 nebo 10.10
  • Procesor: Intel nebo AMD, 64 bitů
  • Operační paměť: 2 GB RAM (doporučeno 4 GB)
  • Volné místo na disku: 2 GB

 

Pokud se vám nechce do Lightroomu investovat bez předchozího vyzkoušení, můžete si stáhnout jeho zkušební verzi. Předtím ale pamatujte na to, že stažení „stolní" i cloudové varianty je podmíněno založením účtu, tzv. ADOBE ID!

Přihlášení k účtu je nezbytné i před stažením licenční zkušební verze pomocí přímých linků, které najdete zde: pro operační systém Windows a pro Mac OS. Pokud byste měli s instalací problémy, řiďte se pokyny na této stránce. K vyzkoušení Lightroomu CC je nezbytná instalace aplikace Creative Cloud. Poté stačí následovat pokyny výrobce. 

Jestliže s programem Adobe Lightroom začínáte, popř. se chcete ve svých dovednostech zdokonalit a využít všech možností programu, určitě oceníte videonávody, které jsou volně dostupné na YouTube zde.

Témata článku: Fotografický software, Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, Lightroom


Vyrobili jsme automat, který za nás hraje dinosaura v Chromu. Pomohly dva fotorezistory

Vyrobili jsme automat, který za nás hraje dinosaura v Chromu. Pomohly dva fotorezistory

** Skrytou hru s dinosaurem zná úplně každý ** Dnes ji za nás bude hrát primitivní automat ** Kaktusy a ptáky bude hledat fotorezistorem

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuChrome
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Tyto aplikace z Google Play slibují, že vám za splnění aktivit vyplatí peníze. Místo toho jen zobrazují reklamy

Tyto aplikace z Google Play slibují, že vám za splnění aktivit vyplatí peníze. Místo toho jen zobrazují reklamy

** Zadarmo vám nikdo nic nedá, přesto lidé naletí zas a znovu ** Aplikace na Google Play slibují výplatu peněz za vaše aktivity ** Místo toho však váš telefon zahltí reklamami

Martin Chroust
ReklamaGoogle PlayMobilní aplikace
Poslední přelomový produkt vizionáře Jobse. iPad změnil mobilní svět, dnes slaví 13 let

Poslední přelomový produkt vizionáře Jobse. iPad změnil mobilní svět, dnes slaví 13 let

** iPad byl poslední velký projekt Stevea Jobse, a měl pravdu... ** ...mezi telefony a notebooky skutečně něco chybělo ** Ze startu se jednalo jen o přerostlý iPhone, jenže iPad žije dodnes

Martin Chroust
LegendyiPad
Apple začíná v Evropě nabízet repasované iPhony 13. Vypadají jako nové, ušetříte i několik tisíc

Apple začíná v Evropě nabízet repasované iPhony 13. Vypadají jako nové, ušetříte i několik tisíc

** Apple začal v Evropě nabízet repasované iPhony 13 ** Chce tak získat část trhu s použitými iPhony zpátky ** Při pořízení „skoro jako nového“ iPhonu se dá ušetřit i několik tisíc

Martin Chroust
RepasiPhone
Prodejem starého Androidu příliš nevyděláte. iPhony si ale drží hodnotu mnohem déle

Prodejem starého Androidu příliš nevyděláte. iPhony si ale drží hodnotu mnohem déle

** Když si pořídíte iPhone, bude mít i po čase slušnou hodnotu ** Androidům hodnota po čase klesá zhruba o 20 % rychleji ** Samsungu ve vylepšení skóre nepomáhají ani skládačky

Martin Chroust
StatistikaiPhoneAndroid
Nejlepší aplikace pro tento týden: Relaxační 3D zvuky, levné ubytování a netradiční cvičení

Nejlepší aplikace pro tento týden: Relaxační 3D zvuky, levné ubytování a netradiční cvičení

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Mobilní aplikace
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Víte, co znamená „i“ ve slovu iPhone? Jeden význam se přímo nabízí, před 25 lety jich však bylo hned pět

Víte, co znamená „i“ ve slovu iPhone? Jeden význam se přímo nabízí, před 25 lety jich však bylo hned pět

** Před šestnácti lety byl předstven první iPhone ** Historie písmena „i“ však sahá až do roku 1998 ** Tedy pro něj měl Steve Jobs hned pět možných významů

Martin Chroust
ZnačeníiPhone