ACDSee: úprava expozice v oblíbeném prohlížeči

ACDSee: úprava expozice v oblíbeném prohlížeči

Žádný solidní prohlížeč a správce obrázků si už nemůže dovolit zcela ignorovat základní nástroje pro úpravu fotografií. Platí to i o ACDSee 6.0, jednom z populárních zástupců této softwarové kategorie. Nabízí poměrně zajímavou paletu nástrojů, určitě nejzajímavější pro běžného uživatele je často velmi důležitá úprava jasu, kontrastu a vyvážení fotografií.

1) Na panelu náhledů ACDSee kliknutím vyberte fotografii určenou k úpravám. K editačním nástrojům se obecně můžete dostat třemi způsoby, prvním z nich je kliknutí pravým tlačítkem myši na zvolenou fotografii a výběr položky Edit. Další možnosti se skrývají za rozbalením menu Tools na hlavní liště, kde získáte jak přístup k menu Open In Editor (z něhož následně vyberete ACDSee), případně v témže menu vyberete konkrétní funkci (například Rotate, Resize, Adjust Image Exposure atp.) Lehkou funkční roztříštěnost programu dokládá rozdílný přístup ke zmíněným funkcím z okna zobrazení vybrané fotografie, kdy pravým tlačítkem vyvolané menu nabízí možnost Edit / Open in Editor, případně samostatné členění nástrojů pod položkou Modify na hlavní liště.

2) Bezpochyby nejčastěji využívané jsou funkce úpravy expozice. V editoru ACDSee se skrývají hned za první volbou v panelu nástrojů, Exposure. Po jejím vybrání panel nabídne poměrně zajímavou paletu nástrojů, umocněnou třemi základními variantami reprezentovanými záložkami na horním okraji panelu. První z nich (Auto Exposure) je nejjednodušší a víceméně automatická úprava, uživatel ovlivňuje pouze míru zásahu pomocí posuvníku a to, jestli se kromě kontrastu bude ovlivňovat také barevné vyvážení. Druhá položka Brightness umožňuje manuální nezávislé úpravy jasu, kontrastu a gamma korekce.

3) Třetí možností je nejkomplexnější zásah do jasového vyvážení fotografie pomocí položky Levels. Zde je už k dispozici nefalšovaný histogram a komplexní možností úprav parametrů. Nechybí tedy samostatný zásah jak do jednotlivých jasových složek (tmavá či světlá místa) nebo jednotlivých RGB kanálů, ale také možnost volby barevného rozpětí obrázku pomocí kapátek. S histogramem v podání ACDSee se pracuje skutečně velmi dobře, i když možná chybí zobrazení přepalů, tedy míst ztrácejících díky úpravám veškeré detaily.

 

4) Za pozornost stojí i poměrně neotřele řešené ovládací prvky – panel nabízí řadu tlačítek. Při stisknutí prvního, nepojmenovaného s ikonkou modrého a zeleného čtyřúhelníku, je zobrazen rozdíl mezi uloženým obrázkem a provedenými změnami, druhé, s ikonkou oka, pak otevře plovoucí okno s porovnáním obou verzí v náhledech. Apply provede změnu a nechá panel otevřený k další práci, Done také zaznamená změny, ale vrátí editor do výchozího stavu. Potvrzení ale neukládá změny a výchozí obrázek tak stále zůstává neuložen – ukládání má na starost tlačítko Finished Editing (ukládá bez varování) nebo tlačítko s ikonou diskety (ukládá pod názvem) na hlavní liště editoru.

5) Přestože histogram a jeho úpravy jsou prakticky pro každý obrázek rozdílné, nechybí možnost uložení profilu nastavení (Presets) a možnost kdykoli jej rychle použít.

Princip: Je nasnadě, že program podobné koncepce nenabídne totéž jako specializovaný editor, takže mezi ACDSee a Photoshop skutečně nejde položit rovnítko. Pro běžného uživatele ale podobné srovnání může ztrácet smysl, protože základní nabídka nástrojů pohodlně splní běžné požadavky – samotná úprava expozice digitální fotografie je toho důkazem.


Určitě si přečtěte

Články odjinud