41
Fotogalerie

Olympus FE-5000: Pro mladší a nepokročilé

Recenze novinky z dílny Olympusu, která se může pochlubit kovovým tělem, 5× zoomem a množstvím funkcí i režimů.

Na počátku letošního roku představil Olympus automatický rodinný kompakt, který slibuje mnohé. Nabízí čip s rozlišením 10 Mpx., které je dostatečné i pro velké tisky, či extrémní výřezy. Dále je vybaven 5× optickým zoomem, pochlubit se může duální stabilizací a v neposlední řadě i kovovým tělem, což je mezi kompakty s cenou cca 4 000 Kč rarita.

Kovový i nekovový

Vůbec musím na první pohled pochválit dobře zpracované tělo, které je sice navzdory marketingovým prohlášením plastové, avšak přední kryt fotoaparátu je kovový. Vůbec působí digitál velmi robustním a odolným dojmem. Je vidět, že na kvalitě zpracování si inženýři Olympusu dali záležet. Design foťáku se může mnoha lidem zdát snad až příliš usedlý a strohý, ale našim starším generacím bude naopak připomínat staré kinofilmové dálkoměry.

DSC04432.JPG 
max. velikost
Pohled na přední stěnu

Přední stěna kompaktu nese informaci o kompatibilním formátu paměťových karet xD a micro SD. Je jistě pozitivní, že Olympus nabízí svým zákazníkům i jinou volbu, než jen drahé xD karty, ale i (hlavně v mobilních telefonech) rozšířenější micro SD karty. Dominantou přední strany fotoaparátu je velké stříbrné okruží, které kromě dekorativní funkce chrání zasunutý objektiv.

Optika především

Ten se může pyšnit pětinásobným optickým transfokátorem o rozsahu 36−180 mm (ekvivalent kinofilmu). Světelnost objektivu dosahuje průměrných hodnot F3,5−5,6. Na širokém ohnisku sice fotoaparát zaostří prakticky vždy, i když v šeru si dá na čas, tak na nejdelším ohnisku je ostření problematičtější. To se projeví právě při zhoršených světelných podmínkách. Bohužel pro tyto situace kompakt nedisponuje lampou přisvětlení autofocusu. Pomůže jen nastavení širšího ohniska, na které fotoaparát ostří o poznání rychleji.

DSC04433.JPG 
max. velikost
Přední strana fotoaparátu s vysunutým objektivem

Rozsah 38−180 mm sice nezahrnuje oblíbené široké ohnisko 28 mm, ale zato nejdelší nastavení zoomu 180 mm již za pozornost stojí. U takto dlouhého ohniska již dochází k pohybové neostrosti a vyplatí se tedy použít stabilizaci. FE-5000 nabízí systém duální stabilizace, který v sobě snoubí mechanický pohyb snímače kombinovaný případně s navýšením citlivosti ISO, aby bylo dosaženo vždy ostré fotografie. V praxi stabilizace funguje dobře, ačkoliv někdy fotoaparát pohyb fotoaparátu mylně vyhodnotí jako pohyb fotografovaného předmětu a navýší ISO, i když to není zapotřebí. Při reálném fotografování však k takovým situacím téměř nedocházelo. Stabilizace dovolila udržet z ruky časy o 1,5−2 EV delší, což je výsledek průměrný až podprůměrný a fotografie pořízené s časem o 3 EV delším, než by bylo možné běžně fotografovat z ruky bez stabilizace byly bez výjimky rozmazané i přes aktivní stabilizátor.

stabilizace (avšak nelze se na ni zcela spolehnout).JPG stabilizace funguje bezchybně.JPG
max. velikost | max. velikost
Stabilizace není dostatečně účinná pro expozici ostré fotografie | Stabilizace funguje bezchybně 

Ovládání

Na horní straně fotoaparátu se na obvyklých místech nacházejí hlavní vypínač s dvoupolohovou spouští. Vypínač je lehce zapuštěný do těla, aby nedocházelo k nechtěnému zapnutí fotoaparátu. Většina ovládacích prvků se však již tradičně ukrývá na zadní stěně digitálu. Vedle LCD displeje s úhlopříčkou 2,7" (6,9 cm) a dobrým rozlišením 230 tis. obrazových bodů se nachází odshora dolů: kolébka pro ovládání zoomu palcem pravé ruky, tlačítko změny režimu zobrazení LCD a nápovědy, tlačítka režimu fotografování/výběr fotografického režimu a prohlížení fotografií/videosekvencí.

DSC04434.JPG
max. velikost
Zadní stěna s displejem a ovládacími tlačítky

Jak se na moderní kompakt sluší a patří na výběr je vedle režimu Program (automatika dovolující fotografovi nastavit ISO, vyvážení bílé, korekci expozice, atd.), inteligentní automatiky a natáčení videa i širokou škálu jedenácti automatických scénických režimů. Naštěstí každý režim je doprovázen i krátkým textem, na kterém fotoaparát informuje, k jaké situaci se ten který režim hodí. Takováto nápověda (vyvolaná tlačítkem nápovědy) může být pro mnoho začínajících fotografů neocenitelnou.

DSC04436.JPG DSC04435.JPG
max. velikost | max. velikost 
Spodní strana kompaktu

V pravém dolním rohu zadní stěny se nachází dvojice tlačítek pro mazání snímků a pro vstup do menu. Samotné menu je dobře strukturované a hned v první úrovni nabízí možnost přejít do tichého režimu. Další volby jsou již obvyklé: fotografické menu a menu nastavení fotoaparátu (setup). Naštěstí nejčastěji používané funkce je možné volit již ze čtyřsměrného ovladače. Jedné se o nastavení korekce expozice v rozsahu +/−2 EV, režimy blesku (auto, on, off, redukce červených očí), samospoušť a macro režim pro snímání ze vzdálenosti od 10 cm a supermacro od 3 cm. V režimu supermacro však nelze nastavit zoom. Pro běžné focení jsem měl nastavený režim macro, ve kterém fotoaparát bez problémů zaostří i na nekonečno.

supermacro.JPG
max. velikost
Supermacro

Na spodní straně se nachází stativový závit, konektor pro propojení s PC a sdružený slot pro akumulátor a paměťovou kartu xD, nebo i microSD. Celkově lze ovládání Olympusu FE-5000 označit za velmi jednoduché a intuitivní. Fotografové, kteří již mají zkušenosti s kompakty Olympus budou s „pětitisícovkou“ jako doma. Přesto fotoaparát mohu s klidným srdcem doporučit i těm z vás, kteří ještě nemají s digitály žádné zkušenosti, dětem a seniorům.

Laboratorní testy

I když se jedná o preview, neodpustili jsme si provést standardní testy šumu a fotografie testovacích obrazců. Vynikající výsledky podal Olympus v testech kresebnosti. Je až s podivem, že na širokém ohnisku zvládl vykreslit na širokém ohnisku ve středu snímku 2 000 LPH, což je limit našeho redakčního testchartu. Na okrajích je kresba o něco měkčí, avšak stále velmi dobrá. Na dlouhém ohnisku je však kresba o mnoho horší a v porovnání s excelentním výkonem na ohnisku širokém je 1 500 LPH na ohnisku 180 mm jen velmi průměrným výkonem.

testchart 180 mm.JPG testchart 36 mm.JPG
max. velikost | max. velikost
Ohnisko 180 mm | Ohnisko 38 mm

Kresebnost však není vše. Na technické kvalitě fotografie se podílí i celá řada jen těžko kvantifikovatelných aspektů, jako je přenos kontrastu, jemných tonálních rozdílů, chromatická a vada a artefakty postprocessingu. Především dvě poslední disciplíny dělaly testovanému fotoaparátu potíže. Nevzhledné pozůstatky redukce šumu lze pozorovat při jakékoliv citlivosti ISO a chromatická vada je na širokém ohnisku velmi výrazná (viz foto) a s prodlužujícím se ohniskem klesá. Těžko zvládnutelné jsou pro objektiv především fotografie proti bílé obloze, na kterých lze kromě barevného duhování na kontrastních liniích pozorovat i blooming, tedy přelévání světla do stínů a potažmo nedostatek kontrastu, který dodatečná úprava v počítači nemůže zachránit.

blooming.JPG chromatická vada.JPG
max. velikost | max. velikost
Blooming | Chromatická vada

Naopak v testech vinětace kompakt exceloval. Tmavnutí rohů sice pozorovatelné je, avšak je zcela minimální a nebude rušit ani na fotografiích s jasnou oblohou bez mráčku. Geometrické zkreslení je pozorovatelné na ohnisku 36 mm, a to soudkovité. S delším ohniskem zkreslení ubývá, až na nejdelším ohnisku je zkreslení mírné poduškovité. Nebude-li fotograf pořizovat na nejširší ohnisko fotografie architektury s rovnými liniemi (viz foto), nemusí se rušivého sférického zkreslení obávat.

sfericke zkresleni.JPG
max. velikost
Ukázka sférického zkreslení

Šumí a žehlí

Olympus FE-5000 je vybaven malým čipem 1/2,33" s nahuštěnými více než desíti miliony světlocitlivých buněk. Vysoké rozlišení se pozitivně projevilo na testech kresebnosti, avšak negativně se odráží na testech digitálního šumu. Výrobce se vydal cestou redukce šumu za cenu žehlení jemných detailů a struktur. Digitální šumu tak zůstává na velmi nízké úrovni až do citlivosti ISO 800. Bohužel stopy po redukci šumu jsou při velkém zvětšení patrné i při nejnižší citlivosti. Jedná se však o stopy minimální a do citlivosti ISO 200 se není čeho bát, ani při tisku velkých zvětšenin (A4+).

ISO080.JPG ISO100.JPG ISO200.JPG
max. velikost | max. velikostmax. velikost
ISO 80 | ISO 100 | ISO 200
ISO400.JPG ISO800.JPG ISO1600.JPG
 max. velikost | max. velikost | max. velikost
ISO 400 | ISO 800 | ISO 1 600

Od citlivosti ISO 200 však již narůstá jak hladina šumu, tak negativní vliv redukce. Fotografie jsou ale použitelné pro menší tisky 10×15 cm až do citlivosti ISO 800, což je dobrý výsledek. Nejvyšší citlivost doporučuji používat jen v krajních situacích. Na fotografiích jsou slité nejen drobné, ale i větší detaily, struktury (tráva, omítka zdi, látky, …) jsou nenávratně ztraceny a fotografii hyzdí úhlopříčné pruhování šumu.

Podchod ISO 1600.JPG stromy ISO 800.JPG
max. velikost | max. velikost
ISO 1 600 | ISO 800

V terénu

Malé a relativně tenké tělo Olympusu FE-5000 nezatíží žádnou kapsu a tak jej může fotograf mít neustále u sebe. Každého potěší dobrá provozní rychlost i rozmístění ovládacích prvků. Naopak nepříjemná je výdrž na baterie. Na jedno nabití vydržel FE-5000 nafotit jen necelých 200 fotografií (v exteriéru v teplotách do 10 °C). Nižší výdrž může mít na svědomí automatika blesku, která aktivuje blesk častěji, než je nutné. Sám jsem dal nakonec přednost fotografování zcela bez blesku.

Výtky mám i k ostření, které je za dobrého osvětlení opravdu velmi rychlé a 100% spolehlivé, tak za zhoršeného osvětlení má problém zaostřit a vždy si dá na čas, než se senzor AF fotoaparátu rozhodne, že už opravdu zaostřil. To je patrně způsobené průměrnou světelností objektivu. Jen škoda, že digitál nedostal do vínku lampu přisvětlení AF, která by zmíněné problémy z části řešila.

Verdikt

Celkově mohu výkon fotoaparátu označit za dobrý průměr. Od malého čipu nelze čekat zázraky a ani objektiv není bezchybný. Vše je však třeba brát v kontextu s cenou, která se v současnosti pohybuje okolo 4 000 korun, což je za fotoaparát s ozvučeným videem, pětinásobným stabilizovaným zoomem a intuitivním ovládáním velmi dobrá cena.

Plusy:

  • kvalitní zpracování
  • intuitivní ovládání
  • pětinásobný zoom
  • rozlišení detailů na ohnisku 36 mm
  • poměr cena výkon

Mínusy:

  • silná redukce šumu
  • chromatická vada objektivu
  • absence širokého ohniska
  • výdrž na baterie
  • účinnost stabilizace jen 1,5−2 EV

Cena:

  • na internetu od 4 000 Kč

Zdroj:

Ukázkové fotografie kompaktu Olympus FE-5000: 

bohuzel i pri nejnizsi citlivosti jsou znatelne stopy redukce sumu.JPG mereni expozice zvlada fotoaparat na vybornou.JPG
max. velikost | max. velikost
Bohužel i při nejnižší citlivosti jsou znatelné stopy redukce šumu | Měření expozice zvládá fotoaparát na výbornou

srovnani ohnisek 180 mm.JPG srovnani ohnisek 36 mm.JPG
max. velikost | max. velikost
Srovnání ohnisek 180 mm | A ohnisko 36 mm

srovnani rozsahu ohnisek 180 mm.JPG srovnani rozsahu ohnisek 36 mm.JPG
max. velikost | max. velikost
Ohnisko 180 mm | Ohnisko 36 mm

Další ukázkové fotografie:

 P2280032.JPG P2280040.JPG P2280052.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

P2280053.JPG P2280066.JPG P2280067.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

P2280068.JPG P2280070.JPG P2280071.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

P2280077.JPG P2280078.JPG P2280086.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

P2280087.JPG 
max. velikost

 

Megapixel-logo.jpgChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou video-prezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z digitálního kompaktu Olympus FE-5000?

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud