8
Fotogalerie

Focení detailních snímků slunce v amatérských podmínkách?

Alan Friedman ze své zahrady za domem dokázal s pomocí amatérského vybavení pořídit detailní fotografie Slunce podobné například těm z Hubbleova teleskopu.

Bostonskému fotografovi se podařil husarský kousek. Že nelze s amatérským vybavením pořídit detailní snímky tak vzdálených objektů, jako je například naše slunce?

Fotograf a amatérský astronom Alan Friedman z New Yorského Buffala dokázal, že to možné je.Všechny záběry přitom vytvořil na zahradě svého domu.

AR1339.jpg 
Sluneční skvrny

K vytvoření fotografií použil teleskop o průměru hlavního zrcadla 3,5“. To by se dalo přirovnat k plnoformátovému objektivu s ohniskovou vzdáleností 450 mm a světelností F5. Na něj musel být našroubován filtr na ochranu snímače a také H-aplha filtr, který propustí pouze úzký rozsah vlnových délek červené části viditelného spektra.

teleskop.jpg
Tímto teleskopem pořizuje Friedman své fotografie

Pro zachycení samotných snímků posloužila průmyslová webová kamera, schopna zaznamenat až 120 sn./s. Možná si říkáte, proč kamera a ne fotoaparát? Zemská atmosféra totiž svým vlněním způsobuje na různých částech fotografie poměrně značnou neostrost.

not_the_great_pumpkin.jpg sunpositive060412.jpg
Celkový pohled na Slunce, zdroj: Alan Friedman

Aby byl tento nežádoucí jev co možná nejvíce eliminován, je potřeba složit více částí různých snímků obsahujících ostré detaily. Díky vysokému počtu snímků za sekundu dojde jen k minimálnímu pohybu snímaného objektu. Výsledné fotografii tak ostrost nechybí. K dispozici je také video v angličtině, kde podrobněji popisuje, jak obrázky vznikají a co se na nich pokouší zachytit.


Barevně obrázky připomínají spíše něco, co by člověk viděl pod mikroskopem. Za to může následná úprava snímků.

a_ha_moment2.jpg tallest_of_allest.jpg
Sluneční protuberance (výbuchy plynů na povrchu), zdroj: Alan Friedman

Sám Alan Friedman však tvrdí, že se snaží, aby byly jeho snímky co možná nejvíce blízké realitě: „Surový materiál, který pro svou práci nasbírám je většinou černobílý a rozmazaný. Během úpravy snímků přidávám barvy a měním tonalitu, aby se lépe vykreslily detaily. Výsledné snímky jsou skutečné, ne namalované. Musel jsem pouze učinit kompromis mezi přesností zobrazení a pocitem, jaký fotografie v člověku evokují.“

fathersday_proms061910.jpg sun030311.jpg
Sluneční protuberance (výbuchy plynů na povrchu), zdroj: Alan Friedman

Pokud vás fotografie zaujaly, neváhejte navštívit Friedmanovy webové stránky nebo galerii na Tumblr. Kromě Slunce tam naleznete také snímky měsíce a různých planet. Alan Friedman je krom snímků slunce zajímyvý také tím, že tento fotografický námět nazývá jako tzv. noční práci a jeho denní práce je naopak tvorba blahopřání. Pokud by se vám některá z fotografií zalíbila natolik, že byste ji chtěli mít doma, podívejte se na výběr snímků které Alan nabízí k prodeji.

Určitě si přečtěte

Články odjinud