10
Fotogalerie

10 nejdůležitějších fotoaparátů v historii Nikonu

Blíží se sté výročí vzniku společnosti Nikon. Ideální chvíle k ohlédnutí do historie japonského průkopníka v oblasti analogové i digitální fotografie. Co nejzajímavějšího za necelé století vzešlo z jeho dílen?

Nikon S (1951)

Jeden z prvních modelů dálkoměrných fotoaparátů 35mm formátu. Předcházely mu sice řady Nikon I (1948) a Nikon M (1949), ale teprve Nikon S se dočkal celosvětového ohlasu a mohl konkurovat tehdy oblíbeným dálkoměrům značky Leica a Contax.

nikon S.jpg
By Dnalor 01 (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Všechny tři modelové řady I, M i S měly v podstatě shodnou konstrukci i stejné specifikace, generace S byla navíc vybavena kontakty pro synchronizaci blesku, a staly se podkladem pro vývoj zrcadlovek značky Nikon.

Pokračování 2 / 10

Nikon F (1959)

První jednooká zrcadlovka tohoto japonského výrobce si velmi rychle získala oblibu mezi profesionálními fotografy, zejména díky rozsáhlé nabídce skel pro nový bajonet F, který dal celému systému jméno.

Nikon_F_SLR_camera_with_NIKKOR-S_Auto_1,4_f=5,8cm.jpg
By Dnalor 01 (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Fotoaparáty řady F s cenovkou 186 USD se staly konkurenty mnohem dražších dálkoměrných přístrojů značek Leica a Zeiss. Nikon F si záhy získal pověst spolehlivého a odolného fotoaparátu, kolem něhož je vybudován celý ekosystém, zahrnující nejen široké spektrum objektivů, ale i další příslušenství v podobě vyměnitelných či přídavných částí – hledáčku, zadní stěny, přídavného motorového pohonu atd.

Trvalo celých třináct let, než byl Nikon F nahrazen dalším modelem F2. Důkazem obliby tohoto fotoaparátu, zejména mezi fotoreportéry, budiž fakt, že se během této doby prodalo téměř milion kusů.

Pokračování 3 / 10

Nikon F4 (1988)

První profesionální zrcadlovka s autofokusem a vestavěným motorovým pohonem pro automatické převíjení filmu, navíc plně kompatibilní se všemi objektivy Nikonu vyrobenými od roku 1959, se stala jedním ze symbolů přelomu doby analogové a digitální. Přinesla klasické analogové ovladače pro nastavení závěrky, clony a kompenzace expozice, k nimž však přidala nové prvky – digitální informace v hledáčku, automatické ostření, programovou automatiku a matrixové měření expozice.

Nikon_F4_F4s_Guigiaro_Design_Austin_Calhoon_Photograph.jpg
By Austin Calhoon [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Nikon už delší dobu spolupracoval s agenturou NASA a pro její potřeby upravil i model F4. Nikon NASA F4 vycházel ze standardu „efčtverky“, ale navíc byl vybaven zadní digitální stěnou s monochromatickým 15 × 15mm CCD snímačem.

Pokračování 4 / 10

Nikon F5 (1996)

Nejrychlejší a nejodolnější, ale také největší a nejtěžší SLR Nikonu byla určená především k focení sportu, nicméně svou klientelu si našla i mezi reportážními fotografy. Hlavní devizou Nikonu F5 byla rychlost – sériové snímání pracovalo rychlostí 8 sn./s a nejkratší čas závěrky činil 1/8 000 s – a spolehlivé měření expozice prostřednictvím 3-D Color Matrix.

16-04-09_Nikon_F5_RalfR_WAT_6948.jpg
Ralf Roletschek, fahrradmonteur.de,  [GFDL 1.2 or FAL], via Wikimedia Commons

Ač se později objevil ještě jeden kinofilmový model F6, Nikon F5 lze označit za poslední významný příspěvek do kategorie kinofilmových zrcadlovek, který v začátcích digitální éry dlouho odolával svým digitálním konkurentům. Perličkou je fakt, že tělo Nikonu modifikoval Kodak do série svých digitálních fotoaparátů DSC 600 a 700.

Pokračování 5 / 10

Nikon D1 (1999)

První DSLR Nikonu určená širší veřejnosti byla vybavena CCD snímačem o velikosti 23,7 × 15,6 mm a rozlišení 2,7 Mpx. Kromě kompatibility s objektivy řady F nabídla i solidní rychlost sériového snímání 4,5 fps. Jakkoli by se rozlišení 2,7 Mpx mohlo zdát nedostatečné, jednalo se o první digitál, který se plošně uchytil mezi fotoreportéry. A to z jednoho prostého důvodu – rychlosti, s jakou šlo fotky v podobě digitálních dat distribuovat po celém světě.

Nikon_D1_8373.jpg
By Ashley Pomeroy (Own work) [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Do karet, ve srovnání s konkurencí, hrála Nikonu také „umírněná“ cena 4 999 dolarů. Tato cifra sice není nikterak malá, nicméně byla několikanásobně nižší než cena souběžně distribuovaných DSLR značky Kodak, např. Kodak DSC 660 se tehdy prodával za 30 000 dolarů.

Pokračování 6 / 10

Nikon D70 (2004)

První digitální zrcadlovka určená pro fotoamatéry stála u zrodu modelové řady tzv. pokročilých DSLR Nikonu formátu DX. Nikon D70, který byl osazen CCD snímačem velikosti APS-C s rozlišením 6,1 Mpx se okamžitě stal konkurentem Canonu EOS 300D, jenž byl oznámen o rok dříve.

Nikon_D70_with_35mm_f2.jpg
By Jastrow (Own work) [CC BY 2.5], via Wikimedia Commons

Přestože Nikon D70 převzal spoustu rysů dřívějšího modelu D100, byl prodáván za mnohem nižší cenu. Jednalo se o první digitální zrcadlovku s cenu nižší než 1000 dolarů.

Mezi následovníky „désedmičky“ vynikl především model Nikon D90 (2007), který si taktéž připsal jedno velké světové prvenství – jako první DSLR uměl natáčet HD video (720p).

Pokračování 7 / 10

Nikon D3 (2007)

Na první plnoformátovou zrcadlovku Nikonu se čekalo poměrně dlouho. Zakladatel řady formátu FX, Nikon D3 totiž spatřil světlo světa až pět let po fullframu Canonu EOS 1Ds. Mnoho profesionálních fotografů z tohoto důvodu u předtím přešlo ke konkurenčnímu Canonu.

Oznámení Nikonu D3 se však stalo významným milníkem v historii DSLR Nikonu. Nový plnoformát nabídl za cenu 5000 dolarů live view (jako první na světě), výbornou rychlost sériového snímání 9 sn./s a 12Mpx CMOS snímač s maximální citlivostí ISO 25 600.

Nikon_D3_img_1246.jpg
By Rama (Own work) [CeCILL or CC BY-SA 2.0 fr], via Wikimedia Commons

V následujících dvou letech se objevily další dvě varianty „détrojky“. D3X s 24,5Mpx snímačem byl příspěvkem do tehdejšího megapixelového klání s Canonem a D3S je verzí upravenou pro potřeby natáčení videa.

Pokračování 8 / 10

Nikon D700 (2008)

Druhý model plnoformátové zrcadlovky značky Nikon byl určen především pro pokročilé amatérské fotografy. Převzal řadu rysů Nikonu D3, např. FX snímač s rozlišením 12 Mpx, vše však integroval do menšího a lehčího těla, aniž by byl jakkoli ovlivněn komfort ovládání přístroje. V době ohlášení byl Nikon D700 k dostání za 2 999 dolarů a stal se silným soupeřem Canonu EOS 5D II.

nikon D700.jpg

Hlavní devizou nového modelu byla možnost použití DX skel ve fullframe režimu – obraz nebyl ořezán, ale bylo nutné počítat s vinětací.

Pokračování 9 / 10

Nikon D800 (2012)

Původně se myslelo, že se bude jednat o přímého následovníka modelu D700. Bližší pohled na specifikace této fullframové zrcadlovky však záhy všechny vyvedl z omylu. Nikon D800 byl osazen CMOS snímačem s trojnásobně vyšším rozlišením než D700, konkrétně 36,3 Mpx, a nabídl pokročilý videorežim s možností natáčení Full HD videosekvencí (1080p/30 fps). To vše za cenu 2999 dolarů. Novinka si velmi brzy získala oblibu mezi profesionálními fotografy – ve studiu i v terénu.

D800_24_70_front.jpg

Současně s „déosmistovkou“ byla představena také varianta D800E, která se od svého soukmenovce lišila absencí low-pass filtru, jež měla zajistit ostřejší obraz. Nadbytečnost low-pass filtru se potvrdila a v nových modelech zrcadlovek Nikonu, včetně následovníka D810, už byste jej hledali marně.

Pokračování 10 / 10

Nikon D5 (2016)

Seznam, který zcela jistě není konečný, uzavírá letos oznámená vlajková loď Nikonu – Nikon D5. Tato zrcadlovka je ve srovnání s předchozími modely velkým krokem vpřed, zejména co do automatického ostření. Srdcem fotoaparátu je fullframe snímač s rozlišením 20,8 Mpx a maximální citlivostí ISO 102 400, hlavní inovací je ovšem zbrusu nový systém autofokusu, který nově disponuje 153 body fázové detekce, z nichž 99 je křížových. Vynikající je rychlost sériového snímání s kontinuálním ostřením a automatickým nastavením expozice – 12 sn./s.

D5.jpg

A nechybí ani moderní funkce v podobě 4K videa a implementace dotykového displeje. Cena 6 499 dolarů samozřejmě odpovídá této kategorii profesionálních přístrojů.​ 

Určitě si přečtěte

Články odjinud