49
Fotogalerie

Panasonic Lumix DMC LF 1: V malém těle velký duch

Ultrazoom v miniaturním těle, chytrý jako mobil, výkonný jako profikompakt… a jako bonus hledáček. To vše je Panasonic Lumix LF 1. Čím se liší od sesterské modelové řady LX a komu je vlastně určen?

Na první pohled vás zaujmou nepatrné rozměry fotoaparátu. Jestli je nějaký fotoaparát opravdu kapesní, jak se s oblibou uvádí v tiskových zprávách, pak je to právě LF 1. Redukce velikosti aparátu ovšem nemá vliv na jeho funkčnost a vybavenost.

Snímky lze ukládat do surového formátu RAW, na těle je k dispozici dostatek ovládacích prvků a navíc vás čekají dva bonusy, které se dle tradičních měřítek s „kapesností“ příliš neslučují: elektronický hledáček (EVF) a objektiv s širokým rozsahem ohnisek 28–200 mm (v přepočtu na kinofilm).

01.jpg

Právě těmito vlastnostmi, tedy přítomností EVF a objektivem se Panasonic LF 1 odlišuje od LX 7; velikost a typ snímače jsou u obou modelů totožné. Aby však nedošlo k mýlce, Panasonic Lumix LX 7 je i nadále vlajkovou lodí kompaktů Lumix, a to hlavně díky podstatně lepší světelnosti objektivu (F1,4–2,3) a možnosti připojení externího příslušenství.

03.jpg 
Krom černého provedení bude k dispozici i bílá barva těla

Panasonic Lumix LF 1 nemá být tedy přímou konkurencí LX7. To, že míří na poněkud jinou klientelu, dokládá fakt, že podporuje wi-fi, včetně funkce NFC (pouhým dotekem se fotoaparát propojí s chytrým telefonem nebo tabletem) a nabízí možnost postprodukce přímo ve fotoaparátu… Začněme však od píky.

Placka je In

Na rozdíl od retro vzhledu řady LX vsadili vývojáři LF 1 na jednoduchý design, s jakým se dnes setkáme např. u Nikonu 1 nebo u Sony CyberShot RX100. Na jemně zaoblené, ploché krabičce nenajdete jediný náznak gripu, což ovšem vzhledem k velikosti a váze přístroje nikterak nevadí. Úchop je dostatečně jistý a navíc zezadu pojištěn gripem pro palec.

02.jpg 

Z přední strany vystupuje pouze objektiv Leica DC Vario-Summicron s úctyhodným sedminásobným zoomem. Tubus je obemknut otočným prstencem, jímž můžete nastavovat různé expoziční parametry podle toho, který expoziční režim právě používáte: v iAuto zoomuje, v P ovládá citlivost, v M clonu atd.

04.jpg 
Prstencem kolem objektivu lze nastavovat expoziční parametry

Vedle objektivu je zabudován blesk. Kompaktnost přístroje si vyžádala jisté kompromisy. Jedním z nich je absence sáněk pro připojení externího blesku.

05.jpg 

Tlačítko umístěné zcela vpravo slouží k aktivaci přístroje. Kolem stříbrné spouště je obtočen zoomovací kroužek. Kruhový volič nabízí klasickou nabídku foto režimů – inteligentní automatiku (iAuto), programovou automatiku (P), prioritu clony (A), prioritu času (S) a manuální režim (M), k tomu dvě uživatelská nastavení C1 a C2, režim Panorama, Scénický režim a Kreativní režim. Mezi EVF a kruhovým voličem je strategicky - nehrozí jeho zastínění rukou – zabudován mikrofon pro zachycení stereo nahrávek.

06.jpg 
Nabídka scénických režimů

Hledáček jako výhra?

Hledáček zcela vlevo je nikoli průhledový jako u většiny konkurentů (např. Nikon Coolpix P330, Canon PowerShot G15), ale elektronický, tzn. pokrývá 100 % snímané scény a zobrazuje navíc informace o expozici. Ale! Velikost (0,2“) a rozlišení hledáčku jsou žalostně malé. Nelze ho též aktivovat zároveň s displejem, k přepínání slouží tlačítko LVF (viz foto níže).

LCD na zadní straně je navíc natolik kvalitní, že se na něj lze spolehnout i na ostrém poledním slunci. Použitelnost hledáčku je proto velkým otazníkem, zvláště vezmeme-li v úvahu, že máme k dispozici mnohonásobně komfortnější a detailnější náhled na LCD.

07.jpg
Vedle výše zmíněného tlačítka LVF se nachází tlačítko WIFI, jímž se aktivuje bezdrátové spojení.

Pod červeně označenou video-spouští, která je umístěna vedle gripu na palec, se nachází programovatelné tlačítko Fn a tlačítko pro vstup do režimu prohlížení. V továrním nastavení Fn nabízí průvodce kompozicí (poměrně netradiční vychytávka, ale velmi poučná), nejspíš však budete vybírat z funkcí, jako je oblast/režim ostření, histogram, kvalita obrazu, měření expozice atd.

Otočný/směrový volič skrývá obvyklou nabídku: korekce expozice v krocích po 1/3 EV, režim blesku, samospoušť/sériové snímání, aktivace makro režimu; prostřední potvrzovací tlačítko je zároveň vstupem do Menu.

08.jpg
Informace o nastavení fotoaparátu při snímání v režimu programové automatiky

Zmáčknutím DISP. zobrazíte informace o nastavení expozice pořízeného snímku. Do popelnice můžete v režimu prohlížení zahodit nepovedené snímky, v režimu focení tímtéž tlačítkem aktivujete Q.Menu (Rychlé Menu), kde lze nastavit klíčové vlastnosti expozice (např. poměr stran, rozlišení, citlivost, vyvážení bílé).

09.jpg 

Na pravoboku najdete vstupy pro HDMI a USB. Přes USB kabel se fotoaparát také nabíjí – buď ze sítě, nebo přes počítač. Akumulátor a paměťová karta se vkládá zespodu aparátu, nezbytností je taktéž závit na stativ.

10.JPG
Obsah balení: Návod, USB kabel, AC adaptér, poutko, CD-ROM (PHOTOfunSTUDIO 9.2 AE, FullHD Video Editor LoiLoScope)

Pokračování 2 / 3

Obrazová kvalita

Panasonic Lumix DMC LF 1 je osazen CMOS senzorem o velikosti 1/1,7“ s umírněným rozlišením 12,1 Mpx. Rozsah ohnisek je více než dostatečný a řadí LF 1 do kategorie ultrazoomů.

V tomto směru LF 1 doplňuje model LX7, s nímž se na nejdelším ohnisku dostanete nejdále na 90 mm. Horší je to však se světelností objektivu. Hodnota F2 na nejširším ohnisku není příliš oslnivá. U kompaktů stejné cenové kategorie jsme zvyklí na nižší cifru: Canon PowerShot G15 nebo Nikon Coolpix P330 mají na širokém ohnisku F1,8 a sesterský LX7 dokonce F1,4. Hodnota F5,9 na dlouhém konci nevypadá lákavě, nicméně musíme vzít v úvahu, k jaké se váže ohniskové vzdálenosti (200 mm).

Jsem chytrý

Pořízené snímky můžete ukládat ve formátu JPEG a RAW, nebo v obou zároveň. Panasonic Lumix LF 1 svými vlastnostmi a nabídkou funkcí cílí na uživatele, kteří budou snímat spíše do komprimovaného formátu, aby své snímky mohli briskně distribuovat dál např. prostřednictvím sociálních sítí.

Této domněnce odpovídá také fakt, že fotoaparát nabízí podobné možnosti jako chytré telefony. Patnáct fotografických filtrů (např. retro, cross proces, efekt miniatury)) lze aplikovat před pořízením fotografií, ale upravovat můžete i hotové snímky.

Pro hračičky je na kruhovém voliči foto režimů k dispozici funkce panorama – s trochou cviku s ní dosáhnete velmi dobrých výsledků. Začátečníky potěší i spolehlivé automatické vyvážení bílé, ostření i měření expozice.

P1000984.JPG
Ukázka snímku pořízeného v režimu Panorama

Vzhledem k velikosti snímače a světelnosti objektivu si příliš nepohrajete s hloubkou ostrosti. V režimu makro ostří fotoaparát až od 3 cm, přesto, přiblížíte-li se dostatečně k fotografovanému objektu, dosáhnete pěkně rozostřeného pozadí s příjemným, klidným bokehem.

P1010019.JPG
Ukázka hloubky ostrosti v režimu Makro

Možnosti tu sou…

Co se týká dynamického rozsahu, nelze ani u profikompaktů očekávat zázraky. Dynamický rozsah u fotoaparátů se stejně velkým snímačem je v podstatě srovnatelný. Při převodu do JPEG dochází u některých modelů k umělému projasnění stínů. Např. Nikony mají integrovanou funkci Active D-Lightning, která zdánlivě zvýší dynamický rozsah, většinou však na úkor živosti barev a detail-kontrastu v tmavých plochách.

Než spoléhat na nastavení fotoaparátu, je lepší provést podobné úpravy při vyvolávání snímku z RAWu. Řešením může být použití režimu HDR, jímž samozřejmě disponuje i Panasonic Lumix LF 1, k pořízení snímků je však většinou nezbytný stativ.

dynam rozsah.jpg
Zobrazení pod- a přeexponovaných míst u kontrastní scény

Obrazový procesor Venus Engine s nejnovějším systémem redukce šumu a vyhlazování hran má zajistit čisté a detailní snímky i při vyšších citlivostech. A vskutku, odšumovací algoritmus je velice povedený. Nicméně není samospásný. Citlivost lze nastavit na hodnoty ISO 100 až ISO 6400. Do ISO 400 je obraz čistý a detailní, jen v RAWu ve stínech spatříte barevné artefakty.

V JPEGu je barevný i jasový šum dobře potlačen i na ISO 800. Potud funguje redukce šumu opravdu znamenitě. ISO 1600 je vhodné pro převod do černobílé – šum je pravidelný a zachován je také dostatek detailů. Snímky s citlivostí ISO 3200 a ISO 6400 v JPEGu drasticky ztrácí na detailnosti, v RAWu jsou barevnými artefakty pokryty i světlé plochy.

ISO0200.JPG ISO0200raw.jpg
ISO0400.JPG ISO0400raw.jpg
ISO0800.JPG ISO0800raw.jpg
ISO1600.JPG ISO1600raw.jpg
ISO3200.JPG ISO3200raw.jpg
ISO6400.JPG ISO6400raw.jpg
Postupně citlivosti ISO 400, 800, 1600, 32000, 6400; vlevo JPEG, vpravo JPEG vyvolaný z RAWu (v defaultním nastavení, Zoner PhotoStudio 15)

Pokračování 3 / 3

Hodnocení a demosnímky

Svými vlastnostmi se Panasonic Lumix LX 1 snaží oslovit ty, kteří touží po kvalitním fotoaparátu s mnoha pokročilými funkcemi a zároveň požadují komfort v oblasti distribuce snímků prostřednictvím internetu.

V tomto směru se výrobce nechal inspirovat filozofií chytrých telefonů: skladnost, zábava (sdílení, fotofiltry, možnost postprodukce přímo v aparátu), komfort ovládání, obrazová kvalita. Zároveň se pokusil oslovit pokročilé fotografy, kterým nabídl možnost focení do RAW, pokročilé funkce, dostatek ovládacích prvků, tedy maximální kontrolu nad pořízeným snímkem.

Na někoho může Panasonic Lumix LF 1 působit jako bezpohlavní hybrid „ani ryba ani rak“, jehož cílový uživatel chce tak trochu všechno a nic, ale možná právě tím může být pro řadu z nás zajímavý.

Plusy:

  • velmi malé rozměry
  • intuitivní ovládání, dostatek ovládacích prvků
  • elektronický hledáček, kvalitní LCD
  • dobrá obrazová kvalita (do ISO 800), kvalitní JPEG

Mínusy

  • LCD není dotykový
  • absence sáňek na externí blesk či jiné příslušenství
  • velikost a rozlišení hledáčku

Technické specifikace

Objektiv:Objektiv Leica DC Vario-Summicron, 7x optický zoom, optická stabilizace
SvětelnostF2–5,9 (max. f/8 na všech ohniscích)
Ohnisková vzdálenost28–200 mm (v přepočtu na 35 mm kinofilm)
Snímač:1/1,7“ (7,44 × 5,58 mm) CMOS, efektivních 12,1 Mpx
Poměr stran:4:3, 3:2, 1:1, 16:9
Formát souborů:RAW, JPEG, RAW + JPEG, nastavitelná komprese
Obrazový režim:Standardní, Veselé, Živé, Monochrom, Sépie
Režim expozice:iAuto, P, S, A, M, C1, C2, Panorama, Scéna, Kreativní
Měření expozice:Matrix, Se zdůrazněným středem, Bodové
Displej:7,5cm (3“), TFT LCD, 920 000 pixelů, regulace jasu, nedotykový
Hledáčekelektronický, barevný, 0,2“
Závěrka:elektronická, 1/4000–60 s
Ostření:Detekce obličeje, AF Tracking, 23 zaostř. polí, Bodové; makro od 3 cm
Citlivost:ISO 100–6400
Vyvážení bílé:Auto, přednastavené hodnoty podle typu osvětlení, manuální
Video:FullHD (1920×1080p), stereo, AVCHD, MP4
Blesk:vestavěný, Auto, Redukce červených očí, Pomalé synchro
Paměťové karty:SD/SDHC/SDXC
Rozměry a váha:102,5×62,1×27,9 mm, 192 g (s baterií a kartou)

Demosnímky

P1000979.JPG P1000993.JPG
P1000996.JPG P1010014.JPG
P1010034.JPG P1010040.JPG
P1010072.JPG P1010074.JPG
P1010097.JPG P1010106.JPG
P1010131.JPG P1010170.JPG
P1010189.JPG P1010195.JPG
P1010218.JPG P1010229.JPG
P1010231.JPG P1010235.JPG
P1010239.JPG P1010262.JPG
P1010289.JPG P1010303.JPG
P1010307.JPG P1010323.JPG
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud