14
Fotogalerie

Olympus PEN-F – klasika sedmdesátých let v novém hávu

Dlouho očekávaná novinka z dílny Olympusu dnes byla oficiálně představena. Fotoaparát přináší nový snímač a opravdu povedený retrodesign – zkrátka filmová klasika převlečená do digitálního kabátu.

O uvedení nového systémového kompaktu Olympus se spekulovalo již velmi dlouho. Mezi odhady zaznívalo (spíše zbožné přání) to, že by se mohl objevit nástupce modelu XZ-2, tedy kompakt s velkým 4/3 snímačem a světelným objektivem.

Občas také světlo světa spatřila kacířská myšlenka v podobě digitální bezzrcadlovky s plnoformátovým snímačem. Bohužel v obou případech vás musíme zklamat, naše prověřené zdroje ani o jednom zmíněném fotoaparátu nehovoří, alespoň v nejbližší budoucnosti.

Streetová klasika

Novinka nese označení PEN-F a vymyká se hned v několika pohledech nejen z portfolia kompaktních PENů ale také z ucelené nabídky fotoaparátů Olympus. Hned po prvním pohledu na novinku zaplesá srdce většinu staromilců a také milovníků techniky.

Fotoaparát je, alespoň pro mne, opravdu nádherným designovým kouskem, který budete prát do ruky jen proto, abyste si otočili kolečkem a zkusili stisk spouště. Designově se snaží novinka navázat na svého filmového předchůdce, který nesl stejné označení – nejvíce je to vidět na hlavním vypínači a také na ovládacím kolečku, které má prakticky stejné umístění i tvar, jako u starého filmového aparátu. Ostatně, posuďte sami.

5528516397_f630418fa3_b.jpgPEN_PEN-F_EW-M1718_silver_black__Product_000.jpg

Design nového Penu F však není samoúčelný – mimo toho, že se výrobce chlubí provedením bez jediného viditelného šroubku, je nutno uznat, že ovládací prvky jsou ergonomicky velmi dobře rozmístěné a při práci nebude pravděpodobně nic chybět. Určitě se tkaé objeví hlasy, které budou žehrat nad příliš velkým množstvím ovladačů a nad příliš rozsáhlými možnostmi nastavení, jako tomu bylo u modelu OM-D E-M5 Mark II.

Pool_PEN_PEN_F_2015-12__Mood_0041.jpg

První zásadní změnou v designu řady Pen, je samozřejmě přítonost hledčku, který je tenokrát umístěn mimo osu objektivu, podobně jako u dálkoměrných fotoaparátů. Pro zapínání je použito kolečko evokující svým vzhledem zámek kinofilmové kazety. Zcela poprvé se také objevuje samostatný ovladač korekce expozice, a to v pravém horním rohu.

PEN_PEN-F_EW-M1220_black__ProductTop_001.jpgPEN_PEN-F_EW-M1220_silver_black__ProductTop_001.jpg

Dvojice rollerů byla zachována, nově je však pod voličem expozičních režimů zabudovaná malá páčka, která slouží pro rychlé nastavení především v kreativních filtrech. S těmi souvisí poslední ovládací prvek, který se objevuje poprvé, a to právě volič kreativních filtrů.

16c0c642_PEN_PEN-F_black__Product_270.jpg2c1beaf9_PEN_PEN-F_black__Product_090.jpg

Nový snímač a stabilizace

Uvnitř retrotěla je osazen zcela nový snímač Live MOS s rozlišením 20 Mpx, který postupně nahradí osvědčené 16 Mpx snímače ve starších modelech bezzrcadlovek PEN a OM-D. Porvé oficiálně Olympus komunikuje absenci low-pass filtru (ten údajně nebyl ani u dříve uvedených modelů, avšak nikdy nebyla tato informace oficiálně vyřčena), který by měl zajistit lepší obrazové výsledky, především pak ostrost obrazu.

PEN_PEN-F_EW-M1220_black__Product_350.jpgPEN_PEN-F_EW-M1718_ECG4_black__Product_350.jpg

Samozřejmostí je také stabilizace obrazu v podobě plovoucího uložení snímače, použit je stejný systém, jako u modelu OM-D E-M5 Mark II, který by měl zajistit kompenzaci až o 5EV. Mezi dalšími funkcemi je například snímek s vysokým rozlišením, který je složen z dílčích obrázků – tentokrát má rozlišení 50 Mpx v JEPGu a 80 Mpx v RAWu.

2cf1c032_PEN_PEN-F_black__Product_000.jpg

Ostření by mělo být údajně nejrychlejší ve své třídě – tedy ještě rychlejší než mají současné modely. Novinkou je funkce Eye Detect AF, z naposledy představeného modelu E-M10 Mark II přebírá novinka možnost výběru ostřícího bodu dotykem na displeji i v okamžiku, kdy koukáte do hledáčku. Nové je také propojení bodového měření expozice s ostřícím bodem.

PEN_PEN-F_EW-M1220_silver_black__ProductAdd_001_v2.jpg

Kreativní dálkoměr

Ze stejného modelu pak pochází i elektronický OLED hledáček, který je tentokrát umístěn v boční části těla, podobně jako u dálkoměrných fotoaparátů aneb u bezzrcadlovek Sony. Hledáček má zvětšení 0,62× a rozlišení 2,36 Mpx a zobrazuje reálný náhled, kdy bere v potaz aktuální nastavení expozice.

PEN_PEN-F_black__Product_180_v2.jpg

K dispozici je asistent ostření – focus peaking – a také možnost zvětšit si náhled části snímku pro lepší zaostření. Displej je stejné koncepce jako u modelů OM-D, tedy výklopný a otočný s dotykovou vrstvou. Zachována je funkce ostření či pořízení snímku dotykem při živém náhledu na displeji. V sériovém režimu snímání zvládne fotoaparát 10 sn/s.

Zcela novou funkcí jsou výše zmíněné kreativní filtry, které se částečně přemístily z rychlého menu a jsou přepracovány. Samostatný ovladač pro jejich aktivaci je na přední straně a připomíná volič expozičních časů starého filmového PENu. 

PEN_PEN-F_EW-M1220_silver_black__Product_011_v2.jpg

V nabídce filtrů najdete režimy Mono, Color, Art a Crt – první z nich umožní vyladit gradační křivku, filmové zrno a tónování a nabízí současně i efekty černobílého filtru s možností tří předvoleb. Colour Profile Control přichází rovněž se třemi předvolbami ovlivňujícími gradační křivku. Funkci lze použít k nastavení saturace 12 barev v 11 různých úrovních. Páčka na zadní straně snadno přepíná mezi různými režimy. Zbývající dvojice je převzata ze stávajících modelů.

Pool_PEN_PEN_F_2015-12__Mood_0250.jpg

Doplňkové a speciální funkce předchozích modelů zůstávají zachované – bezdrátová konektivita, režim Live Composite, bracketing ostření či skládání časosběrného videa ve 4K rozlišení. Na trhu by se měl fotoapará objevit počátkem března 2016 v několika setech s pevnými objektivy. Cena zatím nebyla oficiálně oznámena, nicméně předpokládáme, že se bude blížit 35 000 Kč (v zahraničí 1200 USD). K dispozici bude také stylové příslušenství v podobě kožených brašen, pouzder, nebo kovového gripu pro lepší úchop.

Určitě si přečtěte

Články odjinud