32
Fotogalerie

Je libo výklopný displej?

Již několik let se můžete u digitálů různých kategorií setkávat s výklopným displejem. Všechny konstrukce však nejsou stejné a nenabízí shodný uživatelský komfort.

Standardní způsob umístění displeje je u digitálního fotoaparátu na zadní straně, podle stáří a kategorie fotoaparátu se tak můžeme setkat s displejem o úhlopříčce 2 až 4 palce.

Objevilo se také několik fotoaparátů (např. Samsung PL150 či Samsung ST600, aktuálně Samsung PL120), které měly velký displej na zadní a malý displej na přední straně, který měl sloužit pro kontrolu záběru například při autoportrétech.

Dalším podstatným rozdílem mezi displeji je to, zda se jedná o klasickou anebo dotykovou verzi, na první pohled jsou oba stejné. Z dlouhodobého používání různých digitálů se mi však zdálo, že dotykové displeje jsou méně kontrastní, nicméně je to pouze subjektivní dojem.

Ruku v ruce s diskuzí o displeji jde jeho rozlišení, je to velmi důležitý parametr, jelikož vám říká, jak bude obraz na displeji jemný, ostrý a čitelný. Ta tam je doba kdy nejvyšší rozlišení displeje bylo 230 000 obrazových bodů. Nyní je toto rozlišení opravdu minimum při úhlopříčce displeje 2,5 nebo 2,7 palce. U větších displejů se s tímto rozlišením rozhodně nespokojte, protože obraz je již příliš hrubý. Ideální je např. u 3palcového displeje rozlišení kolem 460 000 bodů a vyšší.

Výklopný nebo otočný

Konstrukčně se můžete u digitálních fotoaparátů setkat se dvěma různými způsoby vyklápění displeje. V jednom případě je displej pouze výklopný a nedá se s ním nijak otáčet. Ve druhém případě je displej nejen výklopný, ale také otočný.

 olympus OMD.jpg   Sony NEX-C3.jpg
 Sony_DSC_HX200V.jpg 
Výklopný displej se nejčastěji vyklápí směrem dozadu od těla digitálu, nelze s ním otáčet, pouze jej natáčet v rozsahu maximálně 270°.
Olympus E620.jpg  Canon G12.jpg   Nikon D5000.jpg
Oproti tomu otočný displej se nejčastěji vyklápí na bok vedle digitálu a poté je možné s ním otáčet v rozsahu 90° + 270°. V případě zrcadlovky Nikon D5000 je kloub umístěn netradičně na spodní hranu místo na bok těla.

Z hlediska praktičnosti obou konstrukcí je zřejmě univerzálnější varianta, kdy lze displej nejen vyklápět, ale i otáčet. Tato konstrukce vám totiž umožní bezproblémové focení i v situacích, kdy to bude pouze s výklopným displejem horší či nemožné.

Displej umožňující pouze vyklápění vám nepomůže při autoportrétu a hůře s ním budete komponovat při focení nad hlavou. Naopak ideální je při fotografování z žabí perspektivy, kdy vyklopení nijak neovlivňuje šířku digitálu a kompozice je intuitivnější – displej není „vyosený“ vůči objektivu.

Při výběru fotoaparátu s tím či oním typem displeje se zkuste zamyslet, v jakých situacích budete nejčastěji fotografovat a podle toho volte, zda displej výklopný nebo otočný. Nicméně nezapomínejte, že i bez výklopného displeje pořídíte dobré fotografie a o několik desetiletí dříve zvládli fotografové exponovat povedené záběry i bez displeje, a to třeba v natažení ruce nad hlavou.

Jaký digitál vybrat?

Pokud je pro vás výklopný nebo otočný displej natolik důležitým kouskem vybavení, že determinuje výběr fotoaparátu, budete mít poměrně omezený výběr, zvláště pokud chcete konkrétní kombinaci značky a kategorie fotoaparátu.

Ačkoliv je to pouze úvaha nepodložená čísly a praxe neukazuje žádné rozdíly, pamatujte na to, že výklopný displej s sebou nutně nese citlivý, respektive na „úraz“ náchylný kloub. Ten může být vzhledem ke konstrukci snáze poškozen, než je tomu u pevného displeje. Toto je však jediná nevýhoda výklopných/otočných displejů ve srovnání s pevnou variantou.

V současné době najdete výklopný displej u digitálních fotoaparátů všech tradičních značek. Obvykle se však jedná o digitální fotoaparáty vyšších kategorií. U digitálu typu namiř a stiskni spoušť výklopný displej nečekejte, naopak v kategorii ultrazoomů a kompaktů s výměnným objektivem již budete úspěšnější. Pojďme se tedy podívat, co si vlastně k dnešnímu dni můžete koupit.

Digitální komapkty

Samsung_EX1.jpg
Samsung EX1 – nenápadný kompakt s rozlišením 10 Mpx a objektivem 24–72 mm F1,8–2,4 s třípalcovým otočným displejem
Nikon P7100.jpg
Nikon Coolpix P7100 – kompakt s rozlišením 10 Mpx a sedminásobným zoomem 28–200 mm F2,8– 5,6 má výklopný displej o velikosti 3“.
Canon PowerShot  G12.jpg
Canon PowerShot G12 – pokročilý digitální kompakt s 2,8“ otočným displejem, rozlišením 10 Mpx a objektivem 28–140 mm F2,8–4,5.
Canon PowerShot  G1 X.jpg 
Canon PowerShot G1 X – podobně jako model G12, i tento kompakt mámalé rozměry a kvalitně zpracované tělo se 14 Mpx snímačem, otočným 3“ displejem a objektivem 28–112 mm F3,8–5,8.

Ultrazoomy

 Sony CyberShot DSC-HX100V.jpg
Sony CyberShot DSC-HX100V
– ultrazoomový model s rozsahem objektivu 27–810 mm F2,8–5,6, má výklopný třípalcový displej a rozlišení 16 Mpx.
Sony CyberShot DSC-HX200V.jpg
Sony CyberShot DSC-HX200V – novější bratříček modelu HX100 s rozlišením 18 Mpx, vše ostatní zůstává shodné.
FujiFilm Finepix HS25 EXR.jpg
FujiFilm Finepix HS25 EXR – ultrazoom s třicetinásobným přiblížením 24–720 mm, F2,8–5,6 a výklopným třípalcovým displejem a rozlišením 16 Mpx
Canon PowerShot SX40 HS.jpg
Canon PowerShot SX40 HS – ultrazoom s rozsahem objektivu 24–840 mm a světelností F2,7–5,8, nabídne otočný displej velikosti 2,7“ a rozlišení 12 Mpx.
Panasonic Lumix DMC-FZ150.jpg
Panasonic Lumix DMC-FZ150 – dvanáctimegapixelový ultrazoom s objektivem 25–600 mm F2,8–5,2 a třípalcovým otočným displejem.

Kompakty s výměnným objektivem

Olympus OM-D E-M5.jpg 
Olympus OM-D E-M5 – model v retro stylu nabídne rozlišení 16 Mpx, výklopný displej a elektronický hledáček.
Sony NEX-C3.jpg
Sony NEX-C3 – digitál s rozlišením 16 Mpx a výklopným třípalcovým displejem.
Sony NEX-F3.jpg
Sony NEX-F3 – digitální kompakt se snímačem o rozlišení 16 Mpx, výklopným displejem velikosti 3“.
Sony NEX-5.jpg 
Sony NEX-5 – poloprofesionální digitál s rozlišením 14 Mpx a výklopným třípalcovým displejem.
Sony NEX-7.jpg
Sony NEX-7 – poloprofesionální digitál s rozlišením 24 Mpx a výklopným třípalcovým displejem.
Samsung NX20.jpg
Samsung NX20 – digitál se snímačem velikosti APS-C a rozlišením 20 Mpx, třípalcový displej je otočný.
Panasonic Lumix DMC-G3.jpg
Panasonic Lumix DMC-G3 – nejmenší digitál s výměnným objektivem na trhu, rozlišení 15 Mpx, třípalcový otočný displej.
Panasonic Lumix DMC-GH2.jpg
Panasonic Lumix DMC-GH2 – velikostně podobný jako model G3, rozlišení 16 Mpx, otočný třípalcový displej.

Digitální zrcadlovky

Nikon D5100.jpg
Nikon D5100 – amatérská digitální zrcadlovka s rozlišením 16 Mpx, otočný třípalcový displej.
Canon EOS 600D.jpg
Canon EOS 600D – amatérská digitální zrcadlovka s rozlišením 18 Mpx a otočným třípalcovým displejem.
Sony Alpha A390.jpg
Sony Alpha A390 – amatérská zrcadlovka s rozlišením 14 Mpx a výklopným 2,7“ displejem.
Sony Alpha A57.jpg 
Sony Alpha A57 – pokročilá digitální zrcadlovka s rozlišením 16 Mpx a otočným třípalcovým displejem.
Canon EOS 60D.jpg
Canon EOS 60D – pokročilá digitální zrcadlovka s rozlišením 18 Mpx a otočným třípalcovým displejem.
Sony Alpha A65.jpg
Sony Alpha A65 – pokročilá digitální zrcadlovka s rozlišením 24 Mpx a otočným třípalcovým displejem.
Sony Alpha A77.jpg
Sony Alpha A77 – pokročilá digitální zrcadlovka s rozlišením 24 Mpx a otočným třípalcovým displejem.
Olympus E-5.jpg
Olympus E-5 – profesionální digitální zrcadlovka s rozlišením 12 Mpx a otočným třípalcovým displejem.

Určitě si přečtěte

Články odjinud