8
Fotogalerie

Velké panoráma levně? Testujeme panoramatickou hlavu

Panoramatické fotografie umožňují vytvářet 360° virtuální prohlídky. K tomu se hodí panoramatická hlava, se kterou budete otáčet váš fotoaparát přesně v optickém středu soustavy.

Pořízení speciálního příslušenství pro občasné focení ale nemusí být zrovna malá investice. Zaujala nás proto levná panoramatická hlava Panohead SV360 třebíčského výrobce Sharp Vision, kterou si zde představíme.

01.jpg 
Panoramatická hlava PanoHead SV360

Po krátké komunikaci nám osobně zástupce firmy přivezl předprodukční vzorek na vyzkoušení. A ještě před samotným rozbalením jsme toho využili ke krátkému vyzvídání.

V záplavě „levné“ čínské produkce je málo vidět české fotopříslušenství. Proč jste zvolil právě panoramatické hlavy?

Josef Křižan: Když jsem před dvěma lety začal fotit virtuální prohlídky, hledal jsem tehdy hlavu za přijatelnou cenu okolo 2000 Kč. Jenomže všechny začínaly na pěti tisících. Na internetu jsem našel nepřeberné množství návodů, a tak jsem ji zkusil vyrobit. První pokus byl z držáku na poličku. Poté jsem zkusil hliníkové profily Bosch. To bylo o poznání lepší, ale nevypadalo to moc dobře a hlava se nedala rychle rozložit. Proto jsem se rozhodl navrhnout si vlastní držák, tak aby se dala hlava snadno rozložit do brašny, aby měla elegantní design a byla variabilní pro různé objektivy. Na různých řešeních jsem pracoval asi půl roku, až jsem vyrobil první uspokojivý prototyp. Nejprve ji chtěli kamarádi fotografové, pak následoval prodej na eBay, vytvoření vlastního webu a od té doby je dostupná všem.

Plánujete nějaké další vylepšení?

Josef Křižan: V průběhu roku došlo k různým doladěním a vylepšením. Dnes je hlava vyřezávána z nerezu laserem, šroub ve vertikální části je zapuštěn a přibyla bublinková vodováha. Provedení je jednoduché a levné. Nerezová ocel je současně elegantní. Nyní testuji jiný – lehčí – materiál, ale to je ještě otázkou cca půl roku.

03.jpg 
Bublinková vodováha pomůže nastavit správný sklon stativu

Panohead v praxi

V papírové krabici jsme našli lesknoucí se vertikální a horizontální díly panoramatické hlavy, imbusový klíč, šrouby, podložky, matky a manuál. Příznivci obchodního modelu Ikea budou potěšeni. Oba nerezové díly se snadno složí utažením dvou matek. To se hodí, pokud při cestování šetříte místem. Při častější montáži je ale dobré hlídat dosednutí spojů ve správném úhlu, jinak může snadno dojít k posunu fotoaparátu mimo optický střed. Po utažení jediným imbusovým klíčem vše pevně dosedne a nikde se nic neviklá. Kdo nepotřebuje šetřit místem, může nosit sestavu složenou. Na první dojem vše působí robustně. Ostatně 870 gramů není úplně lehká váha. Díky tomu také vypadá odolně.

Panohead SV360 se snadno připevní k destičce běžné fotografické hlavy šroubem, který projde skrze destičku i drážku horizontálního ocelového dílu. Protože jsme neměli k dispozici zcela finální verzi výrobku, tak se šroub a matka v této části na fotografiích odlišují. Nahradili jsme ho tím, co jsme právě měli po ruce. Při upnutí panoramatické hlavy ke stativu nelze přehlédnout absenci stupnice, podle které by bylo možné si zapamatovat správnou polohu středu pro daný fotoaparát.

12.jpg 13.jpg
14.jpg 15.jpg
Fotoaparát připevněný k panoramatické hlavě
 

Nejprve je tedy nutné změřit si nodální bod pro vaši fotografickou sestavu. Poté si udělat na obou drážkách značky. Vcelku dobře pro ten účel slouží obyčejný lihový fix. Jednoduchý návod, jak určit správnou polohu, najdete v manuálu výrobce. Nám se docela dobře osvědčily již naměřené hodnoty na této šikovné stránce. Přesto doporučujeme věnovat čas poctivému přeměření. Je lepší to udělat jednou pořádně, než pracně opravovat špatně nafocené nebo dokonce nespojitelné fotografie.

Protože je povrch nerezové panoramatické hlavy velmi hladký, není zpočátku snadné přesně napolohovat fotoaparát v obou směrech do naměřeného optického středu. Tady by se hodila nějaká protiskluzová úprava. Po několika zkouškách se nám však podařilo připnutí docela dobře nacvičit. Osvědčilo se nám najít na spodní hraně fotoaparátu souběžné místo se středem, které vždy stačí přesně „trefit“ na značku na ocelové hlavě v závislosti na změřeném optickém středu dané fotografické sestavy.

08.jpg 10.jpg
Otočné rameno s naměřenými vzdálenostmi správné polohy fotoaparátu
 

S těžší sestavou fotoaparátu a objektivu jsme pozorovali mírnou náchylnost ke sklápění otočného ramene. Nikdy ne zcela vlastní vahou fotoaparátu. Přesto někdy stačilo trochu zavadit rukou o rameno, aby se sklopilo. Vyplatí se proto dotahovat matku otočného ramene co nejpevněji a současně fotit s opožděnou anebo dálkovou spouští. Plastový kryt matky se dobře drží a je dost pevný i pro silnější utažení.

Pokud máte dobře naměřené body, potom vyrobení takovéto panoramatické prohlídky může být opravdu hračkou. Pro představu – focení zabralo asi 15 minut. Export a složení s kvalitním PTGui na notebooku pak asi hodinu. Upřímně nás nejvíce překvapilo, že (kromě jednoduchého odstranění stativu na fotografiích) nebyl potřeba žádný další zásah do fotografií a dokonce ani žádná korekce nalezených spojů (kontrolních bodů). Vše „sedlo“ přesně, jak mělo. To svědčí jak o kvalitě softwaru, tak především o přesnosti nastavení panoramatické hlavy.

Mimochodem, Panohead SV360 nám nešťastnou náhodou po vyfocení těchto snímků upadla z vysunutého stativu na betonovou podlahu přibližně z výšky 1,5 metru. Ozvala se kovová rána, ale ocelové hlavě to nijak neublížilo. Ono se totiž ani nemá prakticky co zničit. Tedy samozřejmě – pokud nemáte připnutý fotoaparát. Přesto je možné dokoupit jednotlivé náhradní díly nebo využít dvouletou záruku.

 

Základní parametry:

  • Rozměry:160 × 205 × 40 mm
  • Materiál: nerezová ocel (tl. 5 mm)
  • Hmotnost: 870 g
  • Nosnost: 2 800 g
  • Cena: 1 990 Kč

Praktické používání je po několika zkouškách snadné. Třebaže není vždy komfortní, tak při mírné obezřetnosti lze dosahovat přesných výsledků. Někoho může odradit nepřítomnost stupnice vzdálenosti v obou osách a kluzký povrch nerezové hlavy. Vyzkoušeli jsme si však, že po předchozím měření a s jistou dávkou citlivosti při dotahování není problém zafixovat kdykoliv během krátké chvíle optimální nastavení.

Problematické by snad mohlo být jen focení za silného větru anebo na opravdu dlouhý čas při dlouhé a těžké optické soustavě, neboť umístění do krajní polohy otočného ramene posouvá těžiště výrazně od středu stativu. Přestože je hlava vyrobena ze silné nerezové oceli, pod tíhou velké mechanické páky má tendenci trochu vibrovat. Při běžném panoramatickém focení tato nerezová hlava jednoduše a dobře poslouží.

Pokud bychom srovnávali s konkurencí, pak například poměrně oblíbená hlava Nodal Ninja 3 MK II nabízí nepochybně komfortnější nastavení polohy fotoaparátu, lepší fixaci sestavy, o něco lepší nosnost a nižší váhu, avšak za více než dvojnásobnou cenu. Každý si tak může vybrat podle svých preferencí. Nám se v konečném hodnocení Panohead SV360 i přes výše uvedené výhrady líbila. Pokud hledáte sestavu pro občasné focení, můžeme českou panoramatickou hlavu doporučit. Spojením Panohead SV360 s kvalitním softwarem (jako např. zmíněný PTGui) získáte za velmi rozumné peníze dobrý základ pro efektní virtuální prohlídky.

Určitě si přečtěte

Články odjinud