6
Fotogalerie

Udělej si sám

Lednové dny jsou jednou z posledních možností, kdy ještě seženete diáře a kalendáře. Pokud se vám však žádný z prodávaných nelíbí, není nic jednoduššího, než si originální kalendář vyrobit svépomocí.

Poté, co jste se rozhodli, že si kalendář vytvoříte sami, nezapomeňte na pár zásad jeho tvorby. Je žádoucí, aby výběr fotografií tvořil ucelenou sbírku – určete si téma kalendáře, kterého se budou všechny snímky držet.

Kalendář bude působit ucelenějším dojmem. Rozmyslete si také, zdali snímky budou černobílé nebo barevné a při přípravěse držte jen jedné volby.

Důležitý je rovněž design kalendáře vzhledem k fotografiím: například k černobílým snímkům se nehodí barevné pozadí (příliš odvádí pozornost od snímku) a podobně. Při dodržení těchto zásad a pak snadno vzniknou velice povedené kalendáře – jedním z editorů, kde můžete kalendář připravit je například Zoner Photo Studio.

Ve Správci najděte adresář, ve kterém jsou snímky. Pomocí Ctrl nebo Shift označte snímky, které chcete použít. V liště základní nabídky programu, vyberte Publikovat a následně Kalendáře. V následně otevřeném okně Výběr obrázků se zobrazí dříve označené snímky. Upravte výběr, pokud s ním nejste spokojeni a klepněte na Další.

vyber.jpg 
Dialog pro výběr snímků

Dalším krokem je nastavení Formátu stránky. Slouží pro určení velikosti plochy papíru, na který se bude kalendář tisknout. V roletě Formát vyberte správnou velikost papíru. Orientace udává, zdali bude tisk probíhat na výšku, či na šířku a mění se na základě zadaných parametrů. Okraje stránky slouží k odsazení tisku. Pokud máte nastavený formát papíru už v tiskárně, použijte tlačítko Načíst formát a okraje z tiskárny. Volby nastavení potvrďte stiskem Další.

tisk.jpg 
Nastavení tisku

Krok Kalendáře slouží k výběru layoutu. Z Šablon vyberte tu, která vám vyhovuje. Její vzhled uvidíte zvětšený vpravo od výběru. Datum slouží pro náhled zvolené části kalendáře. Kliknutím na Aktuální se automaticky zobrazí rozložení pro stávající měsíc a rok. V části Místní a jazykové nastavení klepněte na Změnit pokud chcete změnit jazyk kalendáře nebo font, se kterým jsou napsaná čísla dnů či jmena svátků. Pokračujte tlačítkem Další.

layout.jpg
Výběr šablony kalendáře 

Další okno v řadě obsahuje informace o parametrech kalendáře, které se budou zobrazovat. U nastavení Měsíc a rok zvolte vhodné zobrazení měsíce v číslech, slovy nebo kombinací obou. Podobně u Jména dní. Pole Speciální dny slouží pro zvýraznění významných dní (typicky konec týdne).

nastaveni.jpg 
Volba nastavení rozložení a popisků

Další možnosti jak vyšperkovat budoucí kalendář se nabízejí s položkami Zobrazit svátky a Zobrazit jmeniny v sekci Popisy dní. Klepnutím na Další se otevře nabídka Způsob vložení obrázků – zvolte automaticky, program sám rozpozná orientaci snímků a otočí je do zvoleného formátu. Pro vyplnění formátu (plochy kalendáře) plnou velikostí fotografie, zvolte ve Způsobu umístění obrázků možnost Roztáhnout.

umisteni.jpg 
Fotografi můžete rozřadit automaticky anebo ručně

V poslední části procesu tvorby kalendáře – v Umístění obrázků – rozmístěte vybrané obrázky přetáhnutím myši k jednotlivým měsícům kalendáře. Stiskem tlačítka Další pak dojde k jeho dokončení a zobrazení dialogu pro jeho tisk nebo export.

vysledek.jpg 
Výsledná podoba stránky kalendáře

Pozn. článek vyšel původně v časopise Computer

Určitě si přečtěte

Články odjinud