47
Fotogalerie

Nikon Coolpix P340: Rychlejší než pomalý

Nikon Coolpix P340 přichází na trh zhruba rok po předchozím modelu. Parametry a funkce loňského P330 pozvedly řadu středně pokročilých kompaktů na úroveň vyspělých kompaktních fotoaparátů.

Oslnivé vlastnosti měly však své mouchy… dokázal je nový „kousek“ vychytat? Na začátku se však vydejme na krátkou expedici do historie kompaktních fotoaparátů s přídomkem P3XX.

První modely patřily do kategorie kompaktů střední třídy, nad konkurencí však vynikaly výbornou světelností na širokém ohnisku. Minulý rok však došlo ke změně... Nikonu nejspíš v portfoliu chyběl vyspělý kapesní kompakt, který by konkuroval např. Canonu PowerShot řady „G“ nebo Olympusu XZ-X(X). Loňský model proto dostal do vínku nové pokročilé funkce a hlavně možnost snímat do formátu RAW.

Nikon Coolpix P330 se mohl stát univerzálním pomocníkem, který by byl v nouzi schopen zastoupit zrcadlovku, kdyby ovšem nebylo jednoho – stranou nechme limity menšího snímače – podstatného minus, a to příliš pomalého chodu, především při ukládání snímků do surového formátu.

Inovace, s nimiž přichází P340, jsou daleko méně ambiciózní. Došlo k několika funkčním vylepšením a hlavně byla zvýšena provozní rychlost fotoaparátu. Stále však přetrvala některá „ale“...

Saturnův prstenec

Vzhledem ani rozmístěním ovládacích prvků se Nikon P340 od svého předchůdce na první pohled neliší. Minimalistický design dbající na jednoduché linie nemá negativní vliv na ergonomii fotoaparátu, pohodlný úchop totiž zajišťuje výstupek na přední straně fotoaparátu a grip pro palec na straně zadní.

02.jpg 03.jpg
Konstrukce s minimem výstupků, ovšem optimalizovaná pro komfortní úchop. Otočný prstenec kolem objektivu k maximálnímu pohodlí při nastavení expozice.

Také vlastnosti objektivu zůstávají stejné: 5× optický zoom s optickou stabilizací a ohniskovým rozsahem 24–120 mm pokryje většinu fotografických situací. Dobrá je též světelnost objektivu F1,8–5,6, i když leckdo by jistě přivítal nižší hodnotu na dlouhém konci.

V konstrukci objektivu však přece jen došlo ke změně, i když nenápadné. Při pozornějším zkoumání zjistíte, že se kolem objektivu něco hýbe. Ano, přibyl zde otočný prstenec, s nímž jsme se již před rokem setkali např. u Canonu PowerShot G15. S pomocí prstence můžete nastavit parametry expozice podle zvoleného fotografického režimu, anebo mu přiřadit jednu z funkcí nacházejících se v Rychlém menu, např. manuální ostření, kompenzaci expozice, zoomovaní, vyvážení bílé ad.

Pro absolutní kontrolu nad expozicí je napravo od objektivu k dispozici programovatelné tlačítko Fn. Ve výchozím nastavení je mu přiřazena funkce ND filtru, samozřejmý je ovšem výběr funkcí dalších.

04.jpg 05.jpg
Rozmístění ovládacích zůstalo zachováno. Místo GPS Nikon P340 nově disponuje bezdrátovým připojením WiFi

Jinak vše při starém

Vyskakovací blesk na horní straně fotoaparátu se aktivuje tlačítkem na levém boku, které je poměrně citlivé... při „pohybu“ v kapse si blesk poměrně rád sám povyskočí. Vedle voliče režimů s klasickou nabídkou je zapínání fotoaparátu a kolébka zoomu. Neoznačený otočný volič plní podobnou funkci jako prstenec objektivu, slouží k nastavení hodnot expozice podle zvoleného expozičního režimu.

Nabídka a rozmístění ovládacích prvků na zadní straně přístroje vedle displeje (s výbornými antireflexními vrstvami, které zaručí dobrou viditelnost i na ostrém poledním sluníčku) zůstaly nezměněny. Nad čtyřsměrným a zároveň otočným voličem s nabídkou nastavení blesku, kompenzace expozice, ostření a samospouště najdete videospoušť a tlačítko procházení snímků, pod ním poté vstup do Menu a tlačítko mazání snímků.

06.jpg 

Kryt baterie a slot na kartu jsou skryty na spodní straně vedle závitu na stativ – podobně jako aktivátor blesku má i šoupátko na krytu leckdy svou vlastní vůli a rádo se vyklopí. Na pravoboku naleznete konektory k propojení s externími zařízeními: HDMI a USB. Přes USB se Nikon P340 také nabíjí, a to buď přes adaptér z elektrické sítě, nebo přímo z PC.

Pokračování 2 / 4

Funkce a ovládání

Při předchozí prohlídce ovládacích prvků si znalí možná povšimli, že symbol satelitu, tedy GPS, na horní straně fotoaparátu byl nahrazen nápisem WiFi.

 

Bez drátu „na drátu“

Funkce zapisování zeměpisných souřadnic pomocí GPS opravdu zmizela a místo ní je k dispozici možnost bezdrátového připojení. Fotoaparát lze spárovat s chytrými přístroji, a to prostřednictvím aplikace Nikon Wireless Mobile Utility, dostupnou pro operační systémy iOS a Android. Do smartphonu či tabletu poté můžete stahovat pořízené fotografie, nebo si je v nich pouze prohlížet.

wifi_1.png wifi_2.png
Prostřednictvím aplikace Nikon Wireless Mobile Utility si můžete ve svém chytrém zařízení prohlížet snímky z fotoaparátu, nebo si je stáhnout.

Tablet nebo smartphone je také možné použít jako bezdrátovou spoušť. Ovládání fotoaparátu přes aplikaci NWMU je velmi zjednodušené: lze s její pomocí pouze zoomovat a ostřit. Přenášený obraz aktuálně snímané scény má poměrně velké zpoždění, stejně tak exponování snímku po zmáčknutí spouště. Nicméně uplatnění si tato funkce zajisté najde – je ideální k náhledu snímané scény nebo k pořízení autoportrétu či dálkové spouště

wifi_3.png 
Tablet nebo smartphone je také možné použít jako bezdrátovou spoušť, ovšem s omezenými možnostmi přímého nastavení fotoaparátu.

Další funkční novinkou Nikonu Coolpix P340 je tzv. focus peaking. Nejedná se sice o převratnou inovaci, již dříve se focus peaking objevil např. u bezzrcadlovek Panasonicu, Olympusu nebo Sony. Jedná se o pomůcku, která zpřesňuje manuální ostření. Při jeho aktivaci dojde k přiblížení snímané scény, přičemž se hrany předmětů, které se nacházejí v hloubce ostrosti, zvýrazní bílou barvou. U statických snímků, především makra, tak lze ostřit velmi přesně.

FP1.jpg FP2.jpg
Vlevo: náhled fotografované scény, vpravo: přiblížení objektu a zobrazení jeho kontur při aktivovaném focus peaking.

Panorama

Podstatné vylepšení zaznamenal scénický režim Panorama, na kterém Nikon vskutku zapracoval, a to nejen v případě P340. Podobně kvalitní je slučování pásma snímků i u jiných novinek Nikonu, např. u outdoorového Nikonu Coolpix AW120.

S chutí se tak můžete pustit do fotodokumentace svého okolí, a to ve dvou režimech 160° a 320°. Tam, kde jsou hrany objektů dostatečně ostré, funguje prolínání takřka bezchybně, drobné problémy působí objekty, které jsou méně strukturované (např. lidé) nebo předměty v pohybu. Sami to můžete posoudit na ukázkovém snímku níže.

PAN.JPG 

Pár slov se sluší utrousit také o funkcích, jež mi přijdou naprosto zbytečné, ale které se již staly nedílnou součástí interního vybavení (nejen) kompaktních fotoaparátů. I v útrobách našeho přístroje se skrývá nabídka rychlých filtrů, kterými lze snímky „prohnat“ i zpětně, po vyfocení, např. změkčující filtr, selektivní barva, rybí oko, efekt miniatury.

Zajímavější je fakt, že nyní lze přímo ve fotoaparátu zpracovávat soubory RAW – tedy nastavit vyvážení bílé, kompenzaci expozice, obrazový režim, velikost a kvalitu obrazu, aktivovat D-Lightning, což se v terénu někdy může hodit.

Video

Videosekvence natáčí Nikon P340 ve FullHD rozlišení se stereofonním záznamem zvuku. Pokročilou funkcí je blokování automatické expozice – jednoduše pozastavíte záznam a automatickou expozici zablokujete. Spíše pro hračičky je k dispozici možnost pořídit zpomalené nebo zrychlené záznamy. Stáhnout si můžete krátké, již sestřihané video.

Pokračování 3 / 4

Výkon a obrazová kvalita

Nyní se dostáváme k „achillově patě“ loňského modelu P330 – špatné provozní rychlosti, resp. pomalosti. Vývojáři tento oříšek „nalouskli“ (nikoli rozlouskli) takříkajíc šalamounsky.

Můj pomalý buď rychlý

Kdo by čekal, že procesor EXPEED 2, který snímky ve formátech RAW+JPEG ukládal déle než 6 s, hodí v Nikonu do koše a nahradí jej novým, ten by se velmi mýlil. Místo toho přišli s řešením, jemuž se říká multitasking, a přiměli starý procesor, aby prováděl několik operací současně: zatímco se snímek ukládá, vy můžete dále fotografovat.

Fakt, že nedošlo ke zvýšení rychlosti procesoru, ale pouze k synchronizaci dvou funkcí – focení a ukládání, dokládá jednoduchý experiment. Pokuste se ihned po vyfotografování snímku fotoaparát vypnout. Nepodaří se vám to dříve než za cca 7 s (měření jest pouze přibližné, nejedná se o laboratorní testy!).

Možnost paralelního ukládání a focení nicméně docela dobře funguje při fotografování do RAWu – strašidelná 6sekundová prodleva byla zkrácena na asi 1,5 s. Střežte se však sériového snímání! Za sekundu se vám sice dostane desíti snímků (RAW+JPEG), ale než si je budete moci prohlédnout, uběhne dlouhých cca 35 s a ještě delší doba, než bude přístroj hotov zachytit další sérii.

Bohužel též kontinuální ostření či funkce sledování objektu nepodávají příliš přesvědčivé výsledky, nechají se „rozptýlit“ kontrastními vzory v pozadí. Inu, Nikon Coolpix P340 je určen primárně k zachycení statických objektů. Což trochu zamrzí majitele, kteří si jej pořídili třebas k dokumentování radostí a strastí svých ratolestí. Ale! Jak to tak bývá, nedostatky jsou vyváženy klady, a tak je tomu i v našem případě...

Obrazem nezklame

Kombinace nad kompaktní poměry velkého čipu (1/1,7“) a umírněného rozlišení (efektivních 12,2 Mpx) se pozitivně odráží v obrazové kvalitě, která je v této třídě fotoaparátů nadprůměrná. Digitální šum je v JPEGu účinně odstraňován až do vyšších citlivostí, navíc došlo k výraznému progresu v potlačení barevné vady. Chromatická aberace je sice ve formátu RAW patrná, v komprimovaném JPEGu se s ní téměř nesetkáte; v minimální míře se objeví pouze na okrajích snímků a mimo hloubku ostrosti.

Při fotografování jsou na výběr čtyři obrazové mody: Standardní, Neutrální, Živý a Monochromatický. Všechny si můžete přizpůsobit podle své představy, tedy nastavit míru doostření, kontrastu, sytosti barev. Ve standardním nastavení jsou některé barvy dosti vybledlé, zvláště červená, která výrazně přechází do hnědé. To vás ovšem nemusí trápit, pokud bude fotografovat do surového formátu RAW, kde jsou barvy krásně syté (viz snímky šumu).

Dynamický rozsah snímače je více než solidní, pro jeho navýšení lze navíc aktivovat funkci D-Lightning, a to i zpětně po exponování snímku. Přece jen se však jedná o softwareový „fígl“, není tudíž samospásný a jeho použití sice eliminuje přepálené plochy, ovšem za cenu snížení celkového kontrastu snímku.

S Nikonem Coolpix P340 můžete fotografovat v rozsahu citlivostí od ISO 100 do ISO 3200, ve speciálních režimech až do ISO 12800 ISO. Skvělé výsledky můžete očekávat až do ISO 800, do ISO 3200 je snímek použitelný, především chcete-li jej v postprocesu převést do černobílé verze.

U vyšších citlivostí již dochází k výrazné degradaci obrazu: detaily a kontrast mizí, barvy blednou, objevují se barevné artefakty. Níže jsou k porovnání stoprocentní výřezy ze snímků, vlevo formát JPEG, vpravo RAW, postupně citlivosti 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400 a 12800.

ISO00200_jpeg.JPG ISO00200_raw.jpg
ISO00400_jpeg.jpg ISO00400_raw.jpg
ISO00800_jpeg.jpg ISO00800_raw.jpg
ISO01600_jpeg.jpg ISO01600_raw.jpg
ISO03200_jpeg.jpg ISO03200_raw.jpg
ISO06400_jpeg.jpg ISO06400_raw.jpg
ISO12800_jpeg.jpg ISO12800_raw.jpg
 

Pokračování 4 / 4

Hodnocení a demosnímky

Nikon Coolpix P340 patří do třídy vyspělých kompaktních fotoaparátů. Nabízí plnou kontrolu nad procesem fotografování a disponuje řadou externích ovládacích prvků – nově přibyl kolem objektivu otočný prstenec, jemuž lze přiřadit různé funkce.

Možnost ukládat snímky do formátu RAW je v této kategorii dávnou standardem, podobně jako světelný objektiv. Čím však digitál vyniká, je především nadprůměrná obrazová kvalita s nízkou úrovní šumu a absencí chromatické vady – Nikon opět vsadil na prověřenou kombinaci většího snímače a umírněného rozlišení 12 Mpx. Fotoaparát je dobře vybaven také funkčně: za zmínku stojí především integrované WiFi, focus peaking nebo skvělé video.

Technické parametry

  • Snímač: BSI-CMOS 1/1,7“, efektivních 12,2 Mpx
  • Objektiv: NIKKOR s 5x optickým zoomem, s optickou stabilizací
  • Světelnost: F1,8–5,6
  • Ohnisková vzdálenost: 5,1–25,5 mm (v přepočtu na kinofilm: 24–120 mm)
  • Poměr stran: 4:3 (4000×3000, 2272×1704, 1600×1200), 16:9 (3968×2232, 1920×1080), 3:2 (3984×2656), 1:1 (3000×3000)
  • Formát souborů: NRW (RAW), JPEG: nastavitelná komprese
  • Obrazový režim: Standardní, Neutrální, Živý, Monochrom
  • Režim expozice: Auto, P, S, A, M, Uživatelský; Motivové režimy (Protisvětlo - HDR, Panorama, 3D, Muzeum, Jídlo ad.)
  • Měření expozice: Matrix, Se zdůrazněným středem, Bodové
  • Displej: 7,5cm (3“), TFT LCD, 921 000 pixelů, regulace jasu
  • Závěrka: mechanická a elektronická CMOS, 1/2000–1s, 30s (v režimu M), ND filtr
  • Ostření: Auto (s detekcí kontrastu), AF-S (jednorázový), AF-F (průběžný); volba zaostř. polí: MF (volba z 99 zaostř. polí), Detekce tváří, Střední zaostřovací pole, Sledování objektu; makro od 3cm na širokém ohnisku
  • Sériové snímání: 1sn./s. (max. 30 snímků), 10sn./s (max. 10 snímků)
  • Citlivost: ISO 100–3200, 6400 a 12800 ve spec. režimech
  • Vyvážení bílé: Auto, denní světlo, žárovka, zářivka (FL1, FL2, FL3), blesk, zataženo, manuální
  • Video: 1080p (30 obr./s), formát MOV, stereo
  • Blesk: vestavěný, 0,5–6,5m (wide), 0,5–2,5m (tele), Slow synchro
  • Paměťové karty: SD/SDHC/SDXC
  • Rozměry a váha: 103×58,3×32 mm, 200 g (s baterií a kartou)

Bolavým místem tohoto modelu je bohužel opět pomalý provoz, resp. zastaralý procesor EXPEED 2. Ve srovnání s loňským Nikonem P330 sice došlo k výraznému zrychlení ukládání snímků do formátu RAW, a to díky multitaskingu, který procesoru umožňuje provádět více činností zároveň, nicméně ani tak není chod přístroje nejrychlejší.

Tento fakt bohužel omezuje použitelnost aparátu v některých fotografických disciplínách… tam, kde je vyžadována pohotovost a rychlost přístroje. Nikon Coolpix P340 tak nejspíše nejlépe „sedne“ do kapsy zrcadlovkářům jako obrazový zápisník z míst, kam se mohou ještě vracet.

Klady:

  • kapesní rozměry, nízká váha
  • velké množství externích ovládacích prvků pro absolutní a rychlou kontrolu nad expozicí
  • světelnost objektivu (ovšem horší na dlouhém ohnisku)
  • obrazová kvalita (potlačena barevná vada, velký dynamický rozsah snímače, nízká úroveň šumu)
  • výborné video
  • WiFi

Zápory:

  • nelze připojit externí příslušenství – blesk, mikrofon…
  • pomalý procesor EXPEED 2 (do určité míry kompenzováno multitaskingem)

Demosnímky

DSCN0607.JPG DSCN0611.JPG
DSCN0622.JPG DSCN0630.JPG
DSCN0660.JPG DSCN0709.JPG
DSCN0733.JPG DSCN0734.JPG
DSCN0798.JPG DSCN0834.JPG
DSCN0851.JPG DSCN0941.JPG
DSCN0993.JPG DSCN1021.JPG
DSCN1077.JPG DSCN1099.JPG
DSCN1347.JPG DSCN1388.JPG
DSCN1397.JPG DSCN1411.JPG
DSCN1518.JPG DSCN1554.JPG
 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud