9
Fotogalerie

Element F staví fotografii vedle malby

Moravskou galerii zaplnily fotografie i výtvarná díla. Cíl je jasný, najít mezi nimi souvislosti.

Galerie zakončila výstavou Element F trojici fotografických výstav věnovaných problematice fotografie a umění. Postupně tak představila vývoj fotografie v Česku od jejího počátku až do současné podoby.

Série výstav se zaobírala především problémem vztahu výtvarného umění a fotografie, Element F přitom zasahuje období druhé poloviny 20. století.

Foto archiv MG 1.jpg Foto archiv MG.jpg
Výstavní prostory, zdroj: MG

Fotografie stála vždy někde mezi uměním a ne-uměním. Někteří lidé se dodnes ptají po smyslu umění, když už tam patří i fotografie. A nástup digitálních technologií tuto propast ještě více prohloubil. Fotografie je ještě stále nové a vyvíjející se médium a pohledy na ní a její interpretace se neustále proměňují.

SAM_0081.jpg SAM_0082.jpg
Výstavní prostory

Jistojistě už však nemluvíme pouze o tradičním vnímání fotografie, tedy přístroje k hledání pravdy. Právě naopak. Umělecká fotografie si velmi rychle získala oblibu a stala se pro mnohé lidi snadným přístrojem tvoření.

Fotografie má k malbě blízko

Vztah fotografie a výtvarnictví je pro celou uměleckou scénu zásadním. Kurátor výstavy Element F – Jiří Pátek – objasňuje, že ne vždy to bylo jen malířství, kdo udával v této oblasti směr. „Vztah fotografie a výtvarného umění byl po téměř celou druhou polovinu 20. století vnímán poněkud jednosměrně. Vytvořil se stereotypní obraz fotografie čerpající inspiraci z výtvarného umění. Výstava Element F naopak ukazuje na konkrétních příkladech, že vztah fotografie a výtvarného umění byl oboustranný. Přesněji řečeno, že byl oboustranný a kromě toho často modifikován vlivy, které nemají striktně uměleckou povahu,“ říká.

Na výstavě je k vidění asi 180 fotografií, které jsou zařazeny do 10 sekcí zabývající se vždy určitým tématem (např. dokument, krajina, fotorealistická malba apod.). Každá sekce navíc ještě zahrnuje některá jiná média, například malbu, plastiky nebo videozáznamy.

Ivan Pinkava, Maska, 1987, 343 × 273 mm, foto archiv MG.jpg Josef Tichý, Rytmus, 1970, 395 × 300 mm, foto archiv MG.jpg
Ivan Pinkava - Maska, Josef Tichý - Rytmus, zdroj: MG

Malby mezi fotografiemi volně splývají, občas jsou kontrasty mezi nimi minimální. Divák se občas cítí zmaten anebo oklamán svým zrakem, když si prohlíží fotorealistický obraz či výtvarně pojatou fotografii.

A jací umělci jsou na výstavě zastoupeni? Prvně je potřeba říci, že výstava si neklade za cíl předvést práce konkrétních a hlavně uznávaných umělců. Element F zahrnuje stejně tak práce neznámých autorů, kteří jen mohou překvapit diváka svou kvalitou. Návštěvník jistě pozná snímky Josefa Sudka, Václava Jiráska, Ivana Pinkavy, Viktora Koláře nebo Jana Svobody, těžko již ale Jaroslava Horečného, Miloše Spurného nebo Petry Skoupilové.

Miroslav Hák, Pasáž, 1966, 300 x 400 mm, foto archiv MG.jpg Rupert Kytka, Krov I, 1965, 393 x 298 mm, foto archiv MG.jpg Václav Jírů, Bufet, 1952, 300 x 440 mm, foto archiv MG.jpg
Miroslav Hák - Pasáž, Rupert Kytka - Krov, Václav Jírů - Bufet, zdroj: MG

Nutno ještě dodat, že většina z vystavených exponátů pochází ze sbírky Moravské galerie. Galerie také vydala ke všem třem výstavám rozsáhlou knižní publikaci, k výstavě Element F navíc nabízí praktický katalog. Element F můžete v Pražákově paláci v Brně navštívit do 3. 3. 2013. V rámci doprovodného programu dále pak probíhají zajímavé přednášky o fotografii. Více informací naleznete na stránkách galerie.

Určitě si přečtěte

Články odjinud