21
Fotogalerie

Věže v pozoru s pomocí ShiftN

Pokud rádi fotografujete městskou architekturu určitě jste se setkali se sbíháním svislic. Chcete-li je mít rovné, může pomoci program ShiftN.

Fotografie architektury a budov obecně je velmi náročná nejen na vhodné osvětlení, ale především na správnou volbu stanoviště a mnohdy také na techniku fotografa. Pokud fotografujete budovy ve městě, málokdy se podaří mít dostatečný odstup na to, aby bylo možné použít střední nedbo delší ohnisko a eliminovat tak jev sbíhajících se svislic.

Občas se může podařit proniknout do domu naproti fotografované budově a snímat tak přeci jen z větší výšky než přímo ze země. Ve většině případů se ale nevyhnete náklonu fotoaparátu a tím i efektu sbíhavých linií. Profesionální fotografové (a také nároční a především movití amatéři) používají pro eliminaci tohoto jevu tzv. shiftovací objektivy, které umožňují náklon a posunutí přední části objektivu a tím kompenzují nutnost náklonu fotoaparátu (roviny snímače).

Jednoduchou náhradou za tyto tilt/shift objektivy může být grafický editor, ve kterém svislice srovnáte tak, jak potřebujete. U valné většiny programů je třeba alespoň základní zásah z vaší strany v podobě nápovědy co má být svislé. Oproti tomu program ShiftN je velice samostatný a redukci svislic provede automaticky.

Pokud však narovnáte sbíhající se linie zcela, většinou působí snímek až nepřirozeně, z toho důvodu zde také najdete možnost ručního ovlivnění míry zásahu do obrazu. Co víc, program je distribuovaný zdarma.

Pracovní prostředí programu je velice přehledné a srozumitelné i pro laiky a jazykově méně nadané (k dispozici je pouze německý a anglický jazyk). Po načtení snímku k úpravě pomocí File/Open se v pracovním okně zobrazí náhled fotografie a vedle ní základní EXIF data.

02.png
max. velikost

Po stisknutí tlačítka Automatic Correction provede program výopočet a následně nabídne dva náhledy, z nichž levý je ten po úpravě, pravý pak původní obraz s vyznačenými svislicemi, podle ketrých program počítá. Pro výpočet se používají zelené úsečky, pokud na ně kliknete myší, změní se jejich barva v červenou a program s nimi počítat nebude, osobně jsem však nepozoroval žádnou změnu. Pro lepší kontrolu úpravy je vhodné zobrazit si pomocnou mřížku volbou View/Show grid.

04.png 05.png
max. velikost | max. velikost

Program srovná svislice do pravého úhlu se základnou což má většinou za následek nepřirozené vyznění snímku. Proto je vhodné si s mírou narovnání ještě pohrát v nabídce pod tlačítkem Adjust Correction, jehož stiskem vyvoláte nové dialogové okno.

06.png 

Ručně můžete ovlivnit míru posunu, rotaci a míru zkreslení snímku. Na následujících ukázkách si můžete prohlédnout funkčnost jednotlivých posuvníků.

07a.png 07b.png
max. velikost
08a.png 08b.png 
max. velikost
09a.png 09b.png 
max. velikost
10a.png 10b.png 
max. velikost
11a.png 11b.png 
max. velikost
12a.png 12b.png 
max. velikost

Na poslední ukázce si můžete prohlédnou finální narovnání budovy, kde jsme mírně snížili posun a také zkreslení.

13a.png 13b.png 
max. velikost

Posledním krokem úpravy je uložení obrázku pomocí tlačítka Save and exit nebo pomocí volby Save as či Save results v nabídce File. Ještě před tím si však můžete zvolit v jakém formátu se má snímek uložit, a to pomocí volby Options/Type of output.

14.png 

Snímek se uloží do stejné složky jako zdrojový obrázek a automaticky se ořízne.

zdroj.JPG zdroj_ShiftN.jpg
max. velikost | max. velikost

Určitě si přečtěte

Články odjinud