71
Fotogalerie

Ricoh CX3: test digitálního fotoaparátu

Novinka z dílny japonského Ricohu je již podle technických parametrů zajímavým přístrojem. Skutečně nabídne něco navíc?

Fotoaparáty značky Ricoh nepatří mezi ty nejznámější. Výrobce má velmi dobré nápady a jako jeden z mála je dokáže i uvést v praxi. Bohužel finální výsledky měly vždy nějakou mušku, která pokazila jinak krásný obrázek dokonalého fotoaparátu. Ricoh patřil mezi oblíbené značky reportážních fotografů, dnes již kultovní model GR (a následně GR1 a další) patřil mezi jednoduché přístroje s kvalitním sklem. Nenápadnost byla při používání těchto modelů takřka automatickou.

S nástupem digitálních fotoaparátů se na Ricoh mírně pozapomnělo, v uplynulých letech však dokázal zaujmout několika modely, které patří mezi to nejlepší, co se dalo v široké nabídce kompaktů pořídit. Bohužel ne vždy splňovali přístroje velká očekávání. Poslední novinka Ricoh CX3 přináší CMOS snímač, který je mezi digitálními kompakty stále ještě výjimkou a také displej s velmi jemným rozlišením 920 000 obrazových bodů.

foto_01.JPG foto_08.JPG
max. velikost | max. velikost
Jednoduché tvary a funkční design, to je pro Ricoh charakteristické

Základní parametry:

  • snímací prvek: CMOS 1/2,3", 10,6 Mpx
  • max. výst. rozlišení: 3 648 × 2 736 bodů
  • videosekvence: 1280 × 720
  • objektiv: 28-300 mm, F3,5–5,6
  • paměťové médium: SD, SDHC
  • LCD: úhlopříčka 3", 920 000 obr. bodů
  • napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
  • záznamový formát: JPEG
  • rozměry a hmotnost: 101,5 × 58,3 × 29,4 mm, 206 gramů
  • oficiální cena: 8 590 Kč vč. DPH

Kovový v základech

Hned na první omak si budete jisti, že v ruce držíte pořádný kus fotoaparátu, při hmotnosti téměř čtvrt kilogramu se příliš nešetřilo na použitých materiálech, což je vidět i při detailnějším zkoumání. Základem digitálu jsou plastové vnitřnosti, které výrobce zabalil do kovového pláště.

Uspořádání ovládacích prvků je intuitivní a lety prověřené. Na horní straně je hlavní vypínač, spoušť s okružím pro ovládání zoomu a volič expozičních režimů. Zadní strana pak patří z větší části displeji, který má po pravé straně pět tlačítek a čtyřsměrový joystick. Ten je z levé strany kryt gumovým segmentem, který naomáhá jistějšímu držení fotoaparátu. Pravá část fotoaparátu je vepředu také pogumována.

foto_07.JPG foto_11.JPG
max. velikost | max. velikost

Do horní části gumového segmentu se zakusuje blesk, vedle něhož je umístěna přisvětlovací dioda. Při fotografování s bleskem je třeba dbát zvýšené pozornosti, abyste jej nezakryli prstem, vzhledem k velikosti digitálu však nebyla jiná možnost pro jeho umístění.

Na boční straně je gumová krytka USB konektoru a AV výstupu, vespod přístroje je stativový závit a dvířka kryjící prostor pro baterii a paměťovou kartu. Závit pro stativ je umístěn mimo osu objektivu. Vedle gumové krytky najdete očko pro připevnění zápěstního řemínku, očko je také na horní straně těla.

foto_09.JPG foto_10.JPG
max. velikost | max. velikost

Po stránce konstrukční není fotoaparátu co vytknout, vše je dobře slícováno a drží vcelku. Snad jedinou výtku bych měl ke dvířkům bateriového prostoru, která měla tendenci otvírat se při mírném tlaku, případně když se jimi silněji zavadilo o stěnu brašny při vytahování. Baterie má samostatnou pojistku, takže naštěstí nehrozilo její uvolnění.

Nejjemnější z nejjemnějších

Při pohledu na třípalcový displej se mi poprvé vybavil obrázek, který jsem viděl naposledy na třípalcovém displeji s rozlišením 250 000 bodů – velké množství viditelných bodů s viditelným ohraničením. Hned po zapnutí aparátu mne tato noční můra naštěstí opustila, protože třípalcový displej s udávaným rozlišením 920 000 bodů je opravdu pastvou pro oči. Jemný obraz s množstvím detailů je doplněn možností nastavení intenzity osvětlení a samozřejmě několika režimy zobrazení.

Vysoké rozlišení oceníte nejen při fotografování, ale především při prohlížení snímků, kdy jsou při zvětšení vidět všechny detaily a naopak při zmenšení snímku a zobrazení 81 náhledů na displeji, není problém rozeznat od sebe jednotlivé obrázky.

Ani zde si však Ricoh neodpustil malé zaváhání. Displej není usazen v jedné rovině se zadní stěnou, naopak je zapuštěn do těla digitálu, což s sebou nese jeden poměrně nepříjemný průvodní jev v podobě usazování prachu v rozích displeje. Bez štětečku či stlačeného vzduchu se jej nezbavíte. Druhým neduhem je zobrazení náhledu snímku po exponování v mnohem nižším rozlišení. Snímek se v sekundovém náhledu zdá být silně neostrý, pokud však použijete delší dobu zobrazení náhledu, aparát jej "dopočítá" a zobrazí korektně.

Pokračování 2 / 3

Funkce a vybavení

Vybavení fotoaparátu je na velmi dobré úrovni. Najdete zde prakticky všechno, co by se mohlo při používání hodit. Jediné, co nenajdete, je možnost snímání do RAWu, touto funkcí disponují pouze Ricohy nejvyšší řady.

Objektiv CX3 má velmi široký rozsah 28–300 mm, což značí téměř jedenáctinásobný optický zoom (přesněji 10,7×) což je vzhledem k velikosti fotoaparátu úctyhodné. Světelnost objektivu již tak skvělá není, hodnota F3,5 na počátečním ohnisku je spíše podprůměrná, F5,6 na dlouhém konci již zní naopak dobře, zvláště uvážíme-li, že této světelnosti běžně dosahují kompakty s nejdelším ohniskem kolem 120 až 140 mm.

foto_02.JPG foto_04.JPG foto_05.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost 

Specialitou, kterou Ricoh zachoval i u modelu CX3 je tzv. krokový zoom. Funkce se aktivuje v menu a umožňuje zoomovat v přesných krocích – 28, 35, 50, 85, 105, 135, 200, 300 mm – které jsou odvozeny od ohnisek klasických pevných objektivů. Pokud byste potřebovali ještě delší ohnisko, pak můžete využít funkce Auto Resize Zoom, která provede výřez z pořízeného snímku a virtuálně tak prodlouží ohnisko na 420 (5Mpx), 530 (3 Mpx), 850 (1 Mpx) anebo 1710 (VGA) mm.

Pro fotografování je možné volit několik režimů, krom klasického poloautomatického s možností detailního nastavení parametrů je k dispozici automatický režim s rozpoznáváním scény, režim pro výběr scény (k dispozici je celkem třináct přednastavených módů), režim sériového snímání, navýšení dynamického rozsahu, možnost natáčení videosekvencí, dvě pozice jsou určeny pro vlastní nastavení a jeho uložení do paměti přístroje.

Nabídka dostupných režimů, včetně těch scénických je obvyklá, jako u většiny fotoaparátů, za zmínku však stojí režim miniatura, který umožňuje vytvářet snímky podobné záběrům malých modelů. Obvykle se k podobnému výsledku doberete pouze při použití tilt-shift objektivu, který umožňuje pracovat se selektivní ostrostí. V případě Ricohu CX3 je na displeji vyznačen pruh, ve kterém bude snímek ostrý, zbývající části obrazu jsou rozmazané. Výsledek je efektní a hračičkové jej jistě ocení. V menu je možné nastavit šířku pásu ostrosti, jeho pozici a případně jej otočit do vertikální pozice.

D_39.JPG D_40.JPG D_41.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Druhým scénickým režimem, který jistě stojí za zmínku, je vysoký kontrast v kombinaci se snímáním v odstínech šedé. V tomto režimu jsou sice silně potlačeny detaily snímku, ovšem výsledný obraz je dramatický a připomíná fotografie pořizované na kinofiim. V tomto režimu je pravděpodobně přidáváno uměle zrno, neboť i při nižších citlivostech je na snímku patrné.

D_29.JPG D_38.JPG
max. velikost | max. velikost

Při snímání je možné na displeji zobrazit pomocnou mřížku, reálný histogram anebo pouze snímaný obraz. Vcelku praktická je indikace možné pod či přeexpozice za pomoci horizontální osy ve spodní části displeje. V případě, že vyhodnotí aparát expoziční čas jako příliš dlouhý, zobrazí varovnou ikonu roztřeseného přístroje. Vzhledem k tomu, že je digitál vybaven mechanickou stabilizací, není problém udržet i delší časy.

Nastavení fotoaparátu je dostupné přes tlačítko Menu, které otevře nabídku o dvou záložkách a několika desítkách parametrů. Menu bohužel není v češtině, pokud ale znáte základy angličtiny, neměli byste s ním mít problém. Přes joystick je dostupné tzv. rychlé menu, kde je možné nastavit korekci expozice, citlivost, vyvážení bílé a rozlišení – výběr parametrů, které se budou zobrazovat je možný v menu.

Pokračování 3 / 3

Hodnocení, demosnímky

Kvalita obrazu je u fotoaparátu na velmi dobré úrovni, objektiv nemá problém rozlišit 2 000 lph, a to při mírném zaclonění. Obraz je na nejširší ohnisko v ploše ostrý s měkčí kresbou, v rozích je mírná neostrost. Nejvíce trpí neostrostí levý horní roh. U středního ohniska dosahuje objektiv stejných výsledků. Nejdelší ohnisko dosahuje mírně horšího rozlišení cca 1 750 lph a celkově horším přenosem kontrastu. Ostrost je velmi podobná jako u předchozích dvou ohnisek.

wide_09.JPG wide_10.JPG
max. velikost | max. velikost
wide_11.JPG wide_12.JPG
max. velikost | max. velikost
Nejširší ohnisko, postupně citlivost ISO 80, 100, 200, 400
stred_01.JPG stred_02.JPG
max. velikost | max. velikost
stred_03.JPG stred_04.JPG
max. velikost | max. velikost
Střední ohnisko, postupně citlivost ISO 80, 100, 200, 400
tele_01.JPG tele_02.JPG
max. velikost | max. velikost
tele_03.JPG tele_04.JPG
max. velikost | max. velikost
Nejdelší ohnisko, postupně citlivost ISO 80, 100, 200, 400

U snímků testovací scény je velmi dobře vidět, jak nakládá aparát s šumem. Při nejnižší citlivosti není digitální šum téměř vidět. S narůstající citlivostí snímače šum mírně roste do hodnoty ISO 400, zachovává si však kultivovaný projev a nikde se neobjevuje výrazný posun barevnosti. Citlivost ISO 800 by se dala považovat za zlomovou, šum při ní není ještě příliš rušivý, při detailním pohledu však narazíte na poměrně značné ztráty detailů. Není to ale dáno přílišným odšumováním a rozmazáváním. Poslední dvě citlivosti jsou použitelné opravdu jen v nouzi.

Při běžném prohlížení snímků na monitoru počítače, kdy je jejich zvětšení cca 50%, není problém s citlivostí do ISO 800 včetně, pokud však budete prohlížet fotky ve zvětšení 1:1, narazíte samozřejmě na výraznější šum. Ten však má v celém rozsahu citlivostí monochromatický charakter a připomíná spíše filmové zrno.

scena_01.JPG scena_02.JPG scena_03.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
scena_04.JPG scena_05.JPG scena_06.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
scena_07.JPG
max. velikost
Postupně citlivosti ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200

Celkově je kvalita fotografií na velmi dobré úrovni jak v případě testovacích, tak v případě těch reálných. Na snímcích najdete v ojedinělých případech mírnou chromatickou aberaci, o vinětaci téměř nelze mluvit. Sférické zkreslení je patrné pouze na nejširším ohnisku a není nijak silné.

Hodnocení

Ricoh CX3 je díky svým parametrům a především velikosti poměrně zajímavým kapesním digitálem. Navíc jeho téměř jedenáctinásobný optický zoom dovoluje fotografovat velmi vzdálené objekty a v kombinaci s mechanickou stabilizací dobře poslouží. Pokud přihlédneme k ceně fotoaparátu, je jeho vybavení zcela adekvátní a není co vytknout.

Plusy:

  • zpracování těla
  • velikost a kvalita displeje
  • průběh šumu

Mínusy:

  • absence českého menu
  • volnější dvířka bateriového prostoru
  • relativně těžký objektiv - aparát padá při plném vyzoomování dopředu

Cena:

  • 8 590 Kč vč DPH

Za zapůjčení fotoaparátu k recenzi děkujeme společnosti FotoŠkoda.

Ricoh CX3.jpg 

Demosnímky

D_01.JPG D_02.JPG D_03.JPG D_04.JPG D_05.JPG
max. velikost | max. velikost |max. velikost | max. velikost |max. velikost
D_06.JPG D_07.JPGD_08.JPG
max. velikost |max. velikost | max. velikost
D_09.JPG D_10.JPG
max. velikost | max. velikost
D_11.JPG D_12.JPG
max. velikost | max. velikost
D_13.JPG D_14.JPG
max. velikost | max. velikost
D_15.JPG D_16.JPG D_17.JPG D_18.JPG
max. velikost | max. velikost |max. velikost | max. velikost
D_19.JPG D_20.JPG
max. velikost | max. velikost

D_21.JPG D_22.JPG D_26.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_23.JPG D_24.JPG D_25.JPG
max. velikost | max. velikostmax. velikost
D_27.JPG D_28.JPG
max. velikost | max. velikost
D_30.JPG D_31.JPG
max. velikost | max. velikost
D_32.JPG D_33.JPG D_42.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_34.JPG D_35.JPG D_36.JPG D_37.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost

Určitě si přečtěte

Články odjinud