17
Fotogalerie

Canon Zoemini – zábava s vysokými náklady

Instantní fotografie už zdaleka není pouze doménou fotoaparátů Polaroid nebo Instax. V uplynulých letech se objevilo nemálo zajímavých řešení – jako jsou například malé kapesní tiskárny. Jednou z nich je i Canon Zoemini.

Základním předpokladem instantní fotografie je fakt, že můžete pořízenou fotografii prakticky okamžitě vytisknout. Tuto podmínku beze zbytku splňovali fotoaparáty Polaroid a od devadesátých let 20. století také „novodobé polaroidy“ v podobě řady Instax od Fujifilmu.

Každý ze systémů používá jiný formát papíru pro tisk fotografií a v uplynulém roce se začaly objevovat instantní fotoaparáty, které pro tisk využívají nejen jiný formát papíru co do rozměrů a poměrů stran, ale také co do použité technologie tisku. Jednou z těch perspektivních je využití technologie ZINK – tedy Zero Ink, která využívá jiného způsobu tvorby obrazu než tomu je u polaroidové fotky.

Díky využití ZINK technologie tak bylo možné zabudovat tiskárnu snímků i do relativně malých fotoaparátů a posléze také vyrobit opravdu kapesní tiskárnu, kterou můžete mít prakticky neustále s sebou. Výhodou použitých fotopapírů je mimo jiné i vyšší odolnost fotografie vůči povětrnostním vlivům a také fakt, že každý snímek je zároveň samolepkou, což přímo vybízí k tvorbě koláží či nalepení fotek na nejrůznější místa.

Tiskárna do kapsy

Canon Zoemini není zdaleka prvním typem kapesní tiskárny, která se na trhu objevila. Přibližně před rokem byla uvedena tiskárna HP Sprocket, která využívá shodné medium pro tisk fotografií a v zásadě má také velmi podobný design. Ovšem ani ta nedrží prvenství, to totiž patří tiskárně LG Pocket Photo z roku 2013. Tehdy ovšem nebyla zcela vhodná doba pro nové produkty tohoto typu, a tak tiskárna zapadla.

Samotná technologie Zero Ink byla vyvíjen v laboratořích Polaroidu už v devadesátých letech, v roce 2005 se pak tato divize osamostatnila a o několik let později se objevil první funkční prototyp následovaný také malými tiskárnami

zoemini_02.jpgzoemini_01.jpg

Fotopapír Zero Ink se od klasické polaroidové fotografie liší použitím jiné technologie tvorby barev. Zatímco u Polaroidu a Instaxu jsou fotografie v rámečku, který je na jedné straně výrazně širší a ukrývá zásobník aktivační látky, která je pomocí válečků při tisku vytlačena a spouští chemickou reakci pro pozitivní obraz, Zero Ink pracuje se třemi barevnými vrstvami nad sebou, jejichž krystaly se zbarví působením různé teploty a následně vzniká pozitivní obraz.

Samotná tiskárna má velikost 118×82 mm při výšce necelá dva centimetry (18,7 mm) jednotlivé fotopapíry pak mají velikost 5×7,6 cm a tiskárna pojme jedno celé balení po 10 kusech. Jeho cena je 349 Kč za 20 snímků, za jednu hotovou fotografii tedy zaplatíte přibližně 18 Kč.

Ovládání tiskárny je v režii jednoho tlačítka na boční straně, kterým ji zapínáte a vypínáte. Pro spárování s mobilním zařízením stačí Zoemini pouze zapnout a ta se přepne do párovacího režimu nebo se přímo připojí k poslednímu spárovanému zařízení. Plnění papírem je velmi snadné, jelikož tiskárna má horní víko odnímatelné.

zoemini_06.jpgzoemini_03.jpg

Tisk pouze z mobilu

Chcete-li tiskárnu Canon Zoemini používat, je pro tisk nezbytná instalace aplikace Mini Print, která je dostupná pro Android a iOS. Po instalaci a spuštění Bluetooth rozhraní (obvykle je třeba na Androidu aktivovat také určování polohy (GPS) je možné aplikaci spustit a propojit mobilní zařízení s tiskárnou. 

Samotná aplikace nabídne základní informace o tiskárně, včetně stavu interní baterie. Tisk fotografií je pak možný několika způsoby – vybrat můžete snímky uložené v mobilu/tabletu, přímo z aplikace pořídit fotografii novou nebo vybrat obrázky uložené v cloudových službách Fotky Google, Dropbox, Instagram nebo Facebook.

zoemini_screen_01.jpgzoemini_screen_02.jpgzoemini_screen_03.jpgzoemini_screen_04.jpgzoemini_screen_05.jpg

Před tiskem snímku jsou k dispozici ještě některé základní úpravy, jako je ořez, jas, kontrast, barevnost, otočení a převrácení. Pro hračičky a zřejmě i pro cílovou skupinu je k dispozici možnost vkládat text, průhledné objekty a hromada grafických doplňků (brýle, hvězdičky, korunky apod.). Nezbytná je také přítomnost několika filtrů.

zoemini_screen_06.jpgzoemini_screen_07.jpgzoemini_screen_08.jpg

Kvalita tisku

Jakmile vypadá snímek podle vašich představ, stačí jej odeslat do tiskárny a čekat na výtisk. Než vyjede první hotová fotografie, počkáte si o něco déle než minutu, vytištění dalšího snímku pak trvá kolem 45 sekund.

Výtisky jsou sice bezokrajové ale ve srovnání s náhledem fotky v aplikaci je vytištěn o něco menší formát. Překvapivě dobrá je ostrost fotografií a také jejich barevnost. Ta je uzpůsobena amatérským uživatelům, takže jsou barvy naladěny o něco sytější.

zoemini_12.jpgzoemini_13.jpg

Problematické je však pro Zoemini reálné zobrazení světlých odstínů, kde dochází k výraznější posterizaci a také jemné přechody nejsou vždy tak jemné, jak bychom chtěli a místy se objevuje podélné pruhování. Velmi však záleží na barevnosti fotografie v daném místě.

Canon Zoemini – technické parametry

  • technologie tisku: Zero Ink, termální barevný tisk
  • rozlišení: 313 × 400 dpi
  • velikost snímků: 50 × 76 mm
  • rychlost tisku: cca 45 s
  • bezokrajový tisk: ano
  • komunikace: Bluetooth
  • napájení: vestavěný akumulátor s výdrží cca 10 snímků
  • doba nabíjení: cca 90 min

Ve srovnání s Polaroidem či Instaxem však fotografie bez problémů obstojí, jejich celkové vyznění je velmi podobné, jako u zmiňované konkurence – tedy ne zcela reálné barvy, což je však v tomto segmentu žádoucí. Každá fotografie totiž má mírně odlišný nádech.

Podstatným parametrem jsou také již zmíněné náklady na tisk. Zatímco u Instaxu a Polaroidu dáte za balení 10 ks fotopapírů cca 250 Kč a jeden snímek vychází na cca 25 Kč, tak u Zero Ink technologie vychází snímek na 18 Kč. Ovšem srovnáme-li tuto cenu s náklady u termosublimační tiskárny je cena stále více než dvojnásobná – tiskárna Canon Selphy je schopna tisknout jednu fotku za 8 Kč, a to podstatně většího rozměru.

zoemini_10.jpgzoemini_09.jpg

Na druhou stranu je však Zoemini velmi kompaktní a flexibilní, jedná se o ideální doplněk na společenské události, večírky či party, kde se chce fotograf blýsknout okamžitými fotografiemi. Na štíru je tiskárna pouze s baterií, která na jedno nabití zvládla tisk deseti fotografií a čtyřnásobný transport (ve vypnutém stavu) v batohu při nízkých venkovních teplotách.

Určitě si přečtěte

Články odjinud