20
Fotogalerie

Olympus OM-D E-M1: král je mrtev, ať žije král

Olympus dnes oficiálně představil nového zástupce řady OM-D. Nová vlajková loď nese označení E-M1 a měla by být v současné době nejnašláplejší bezzrcadlovkou na trhu.

Nový model řady OM-D v sobě kombinuje praticky všechny novinky z posledních modelů fotoaparátů Olympus, především pak z modelu E-P5, který byl v letošním roce představen a je vlajkovou lodí řady Pen.

Pro začátek ještě malá odbočka – již před rokem začal Olympus se sjednocováním pojmenování svých fotoaparátů. V současné době tak najdeme na trhu tři řady fotoaparátů:

  • OM-D – pokročilé, profesionální kompakty s výměnnými objektivy a vestavěným elektronickým hledáčkem
  • PEN – široká řada kompaktů s výměnnými objektivy, od jednodušších až po profesionální modely, nemá vestavěný hledáček, je možno připojit externí
  • Stylus – veškeré ostatní digitální kompakty, od pokročilých pro náročné uživatele, přes odolné stylovky až po ultrazoomy

Dle výše uvedeného je tedy jasné, že nové OM-D E-M1 bude zahrnovat především funkce a vlastnosti druhé vlajkové lodi EP-5 a doplní je o několik nových vlastností a funkcí.

OM-D_E-M1__Product_000_053.jpg 

Ještě klasičtější než klasický

Již při prvním pohldu na nový fotoaparát je jasné, že výrobce šel především cesotu změn požadovaných uživateli předchozího modelu OM-D EM-5. Tělo má mnohem výraznější grip pro držení a mírně se pozměnilo i rozložení ovládacích prvků. Podobně, jako u konkurenčních modelů bezzrcadlovek, i novinka má celou řadu programovatelných tlačítek, kterým je možné přiřadit funkci dle potřeby a maximálně si tak fotoaparát přizpůsobit k obrazu svému.

Na horní straně najdete přehledně všechny funkce, které byste mohli nejčastěji používat – vpravo jsou to dva dialogové otočné voliče, tlačítko spouště videa, funkční tlačítko, volič expozičních režimů. Na levé straně pak najdete hlavní vypínač a tlačítka rychlého přístupu pro změnu režimu snímání, režimu měření expozice, ostření a také aktivaci HDR režimu.

OM-D_E-M1__Product_000_038.jpg 

Zadní stranu pak z největší části pokrývá třípalcový výklopný dotykový displej s velmi jemným rozlišením a poměrně tradičně rozložená tlačítka a křížový volič. Také u EM-1 implementoval Olympus ovládání pomocí páčky pro přepínání nastavení dialogových koleček, páčka je tentokrát vedle hledáčku. Vedle objektivu jsou ještě umístěna dvě programovatelná tlačítka.

OM-D_E-M1__Product_000_068.jpg OM-D_E-M1__Product_180_MASTER.jpg
 

Grip fotoaparátu je poměrně masivní a velmi dobře se díky němu přístroj drží i s větším teleobjektivem. Na levé straně je ukryta čtveřice konektorů – HDMI, mikrofonní 3,5 jack, USB a A/V rozhraní. Pravá strana pak má dvířka chránící slot pro paměťové karty formátu SD/SDHC/SDXC. Baterie se tradičně vkládá ze spodní strany. K dispozici bude v rámci příslušenství také grip pro lepší držení na výšku – po jeho nasazení však fotoaparát pozbývá hlavní výhody, kterou jsou velmi malé rozměry.

OM-D_E-M1__Product_000_042.jpg OM-D_E-M1__Product_000_060.jpgOM-D_E-M1__Product_000_052.jpg
 

Mám co jiní nemají

Novinek je u OM-D EM-1 hned několik, tou nejviditelnější je zcela přepracovaný hledáček, u kterého nebylo třeba vymýšlet nic nového. Olympus vsadil na svůj nedávno představený hledáček VF-4, který je dodáván jako volitelné příslušenství k modelu EP-5 a integroval jej do těla přístroje.

Elektronický hledáček

Parametry hledáčku mluví samy za sebe – zvětšení 0,74×, rozlišení 2 360 000 obrazových bodů. Krom toho byla minimalizována prodleva při překreslování obrazu a navíc vestavěný senzor koriguje míru podsvícení hledáčku podle toho, co zrovna fotografujete tj. u velmi světlých scén je obrázek světlejší u tmavších scén pak tmavší. Toto adaptivní podsvětlení by mělo přinést pohodlnější fotografování, jelikož nebude tolik namáhat oko fotografa, obraz v hledáčku by pak měl být i přirozenější a více podobný obrazu v optickém hledáčku.

S hledáčkem souvisí také dvě zcela nové funkce, a to je možnost nastavení křivky a barevnosti snímku přímo ve fotoaparátu, respektive přímo v hledáčku. Po dlouhém stisknutí tlačítka vedle spouště videa se otevře jednak nabídka výběru konkrétní funkce (celkem 4), krátkým stiskem potom aktivujete danou funkci a můžete si nastavit křivku a barevnost snímku. Vliv nastavení pak vidíte reálně na displeji hledáčku anebo na zadním displeji. Velmi snadno se tak dá ovlivnit to, jak bude snímek vypadat. Detailněji viz video níže.

Asi vás napadne, proč by u profesionálního fotoaparátu měla být takováto funkce, když s největší pravděpodobností dojde k podobné úpravě až v počítači při zpracování fotografií. Nicméně je nutno dodat, že práce s křivkou a barevností je velmi jednoduchá a jejch použití poslouží minimálně pro to, aby si fotograf nemusel představovat, jak bude snímek vypadat, ale může jej tak přímo vyfotit. Při snímání do RAWu a JPEGu zároveň se samozřejmě ukládají surová data bez jakýchkoliv úprav.

DSCF9731.JPG DSCF9732.JPG
DSCF9734.JPG DSCF9736.JPG

Stabilizace v pěti směrech

Podobně jako u modelu EP-5, i zde je použita pětiosá stabilizace obrazu, která dokáže vyrovnat výchylky způsobené pohybem rukou/těla fotografa při snímání. Podle vyjádření zástupců Olympusu by měla stabilizace usnadnit fotografování a kompenzovat rozdíl až 4 EV a samozřejmě je efektivnější než u předchozího modelu EM-5.

S konstrukcí také souvisí odolnost vůči povětrnostním vlivům – v kombinaci s vhodným objektivem bude EM-1 odolný proti prachu, stříkající vodě a nově také vůči mrazu – do teploty -10°C je garantována plná a bezproblémová funkčnost.

Nový snímač a východisko pro objektivy 4/3 formátu

Zcela přepracovaný byl snímač, který je typu Live MOS a má nyní rozlišení 16 Mpx a sekunduje mu obrazový procesor TruePic VII. Jesltiže předchozí model EM-5 porážel v obrazové kvalitě i profesionální plnoformátové zrcadlovky, tak u modelu EM-1 bude toto platit dvojnásob.

Co je však mnohem zajímavější tak je integrace nové ostřící jednotky, která využívá hybridního systému ostření – fázové a kontrastní – který Olympus nazývá Dual Fast AF. Díky tomu bude možné využívat i starší a velmi kvalitní skla Zuiko určená pro systém 4/3 (po nasazení adaptéru, který je již na trhu).

Samotné fázové ostření zajišťuje několik pixelů vyhrazených právě pro tuto funkci přímo na snímači. Díky jejich rozložení v ploše snímače není problém v daných místech rekonstruovat obraz (podobně jako v případě mrtvého pixelu). Níže najdete i tabulku, jaký typ ostření je v kterém režimu záznamu používán.

DSCF9726.JPG DSCF9727.JPG

Při ostření využívá fotoaparát jednoho z celkem 37 ostřících bodů, při manuálním ostření pak můžete využít funkce focus peaking. Dohromady tak bude možno využít více než 70 objektivů (Olympus Zuiko a M.Zuiko Digital, Panasonic, Sigma).

Wi-fi a vzdálené ovládání

Po stránce konektivity je vše prakticky stejné jako u modelu EP-5 tj. vestavěné wi-fi rozhraní, s nímž se připojíte k internetu anebo spárujete pomocí QR kódu fotoaparát se smartphonem. Novinkou je přepracovaná aplikace Olympus O.I.Share, která je určena pro vzdálené ovládání. Dříve bylo možné ovládat přístroj vzdáleně pouze v plně automatickém režimu. Model EM-1 bude možné ovládat plně manuálně – tedy vzdáleně pracovat s clonou, časem, korekcí expozice, citlivostí a vyvážením bílé. Specialitou je pak vdálené ovládání při focení dlouhým časem – bulb.

Nové objektivy M. Zuiko Digital

Společně s fotoaparátem bude uveden také nový objektiv M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm F2,8, který bude mít vodě a prachuodolnou úpravu. Současně s uvedením OM-D EM-1 byl také oznámen vývoj nového objektivu M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150 mm F2,8, který by měl na trh přijít na přelomu roku.

ACCESSORIES_E-M1__Product_000_004.jpg ACCESSORIES_E-M1__Product_000_019_MASTER.jpg OM-D_E-M1__Product_000_075.jpg
 

A na závěr to nejhorší, cena: doporučená cena za samotné tělo je 1499 EUR za tělo v kombinaci s novým objektivem potom 2199 EUR. V české republice by se měla cena těla pohybovat kolem 35 000 Kč, za set s objektivem si pak výrobce řekne necelých 50 000 Kč.

DSCF9752.jpg DSCF9755.jpg
DSCF9758.jpg DSCF9759.jpg
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud