7
Fotogalerie

Jak dobře koupit fototechniku z druhé ruky

Vyplatí se nakupovat fototechniku z druhé ruky? Na co si dát pozor a čeho se naopak nebát? Podívejme se na výhody a rizika.

Setkal se s tím jistě každý. Stávající kus naši foto techniky přestal dostačovat. Zatoužili jsme po lepším, kvalitnějším kousku výbavy, případně naopak – chtěli jsme s fotografováním začít od píky. Pokročilého fotografa, kterému přebývá objektiv či tělo zrcadlovky, nebo začátečníka, který netuší, zda-li ho fotografování bude bavit a pídí se po čemkoliv do začátku spojuje jedna věc. Nákup či prodej výbavy skrze inzerát či bazar.

Jak lze přijít k použité technice?

Pod pojmem nákup z druhé ruky si mnoho lidí představí pochybné zastavárny, různé kamenné bazary, případně rubriku foto-video v některých z inzertních novin. Ovšem dnes, v době, kdy internet je pomalu v každé domácnosti, zde máme spoustu jiných možností nákupu či prodeje použité výbavy. Ať už navštívíme specializované fotografické servery s bazarovou sekcí nebo některý z aukčních portálu, vždy budeme mít jeden cíl. Pořídit námi vybraný kus fototechniky za nižší cenu.

Nižší cena ovšem s sebou nese značná rizika. Samozřejmě počítáme s tím, že bazarové zboží již někdo používal. Ovšem stále je zde spousta neznámých. Jak jej používal? Jak bylo daným kusem výbavy nakládáno? Nejednalo se třeba o profesionálně užívanou část výbavy?

20090722_2253-20090722_2272-v3.jpg
Nákup z bazaru – rizika i výhody

Problémový internet

Při nákupu skrz internet vyvstává další řada otázek. Dostanu to co jsem zaplatil? Dostanu vůbec něco? Není prodejce podvodník z Nigérie? Je stav předmětu v inzerátu opravdu shodný s jeho avizovaným popisem?

Pokud jste někdy narazili na některou s těchto otázek, případně si je kladete a máte strach z nákupu použité fotografické výbavy, pokusím se vám alespoň částečně objasnit jak to s takovými nákupy vlastně je. Některé pověry se mi snad povede vyvrátit, jiné musím i s vlastní zkušenosti potvrdit.

Pokračování 2 / 5

KAPITOLA 2 - Zrcadlovky, jen od přátel

Z pohledu začátečníka i pokročilejšího fotografa je základem výbavy tělo zrcadlovky, případně nějaký kompaktní fotoaparát. Vzhledem ke konstrukci budu v tomto článku řadit mezi kompaktní fotoaparáty také falešné (EVF) zrcadlovky.

Ze života zrcadlovky

Snad právě z důvodu, že je tělo zrcadlovky základem, je tento nákup z druhé ruky nejrizikovější. Osobně jsem kupoval z druhé ruky pouze tělo Canon 30D, které jsem navíc pořizoval od známého, u kterého jsem naprosto přesně věděl, jak s ním bylo nakládáno. Ano, jistě, existuje spousta slušných fotografů a najdou se inzeráty od solidních prodejců, ale bohužel, v poslední době se setkávám čím dál tím více s negativními zkušenostmi.

Životnost těla zrcadlovky se mezi amatéry a středně pokročilými fotografy odvíjí od životnosti její závěrky. Toto, někdy až magické číslo, je v naprosté většině inzerátů uváděno ve prospěch prodejce, při nákupu v bazaru se jej většinou nedozvíte vůbec. Někteří výrobci sice integrují do svých modelů jisté čítače počtu vyfocených snímků, ovšem dle některých kolegů nejsou ani tato čísla stoprocentně směrodatná. Tudíž se nám může stát, že si koupíme tělo, které má mít před sebou ještě desítky tisíc snímků a ono „odejde“ do půl roku při rekreačním amatérském focení.

Reálné staří lze odhadnout podle vzhledu

Opravdové staří těla zrcadlovky, ať už digitální nebo kinofilmové, lze odhadnout z opotřebování těla jako takového. Ošoupané sáňky blesku, škrábance na displeji, nepřesně reagující spoušť, různé potlučeniny či odřeniny. Všechny tyto znaky nás mohou upozornit na to, že aparát byl využíván jinak, než je nám servírováno. Ovšem ani toto není pravidlem, neb ateliérové fotoaparáty jsou často jako vytažené z prodejní krabice a přesto mají za rok nafoceno více než amatérská zrcadlovka za několik let.

Z výše zmíněných důvodů, osobních zkušeností a hlavně díky spoustě příběhů přátel a kolegů doporučuji tělo zrcadlovky nepořizovat z druhé ruky. Vyjímkou potvrzující pravidlo jsou aparáty, u kterých známe dobře jejich majitele a víme jak a k čemu sloužily.

4247437998_147b73e2ef_o.jpg
Použité zrcadlovky? Jen se známým původem

Přes internet?

Koupě zrcadlovky přes internet je svízelná. I když prodejce nabídne krátkou záruku na vyzkoušení, nebo dokonce je tělo ještě v záruce prodejce, pořád je zde pošta a oblíbený argument: „Fotoaparát byl odeslán ve stavu, v jakém byl inzerován.“ Pokud tedy nebudeme rozbalovat balíček pod záznamem kamery, nastane tvrzení pro tvrzení a zde nám nepomůže ani poradní tým aukčních portálů.

Podtrženo, sečteno, co ověřit při koupi zrcadlovky:

  • Počet expozic (někdy nezjistitelné, jindy nesměrodatné)
  • Optické „stáří“ fotoaparátu (oděrky, otluky, ošoupaný povrch)
  • Předchozí použití (ateliér, reportáže, amatérské fotografování)
  • Nákup přes internet je nepoměrně rizikovější než osobní předání 

(Poznámka šéfredaktora: S nákupem fototechniky z druhé ruky mám řadu zkušeností - tímto způsobem jsem si obstarával prakticky veškeré vybavení v prvních letech sbírání zkušeností s digitální zrcadlovkou. Řada nákupů na českých aukčních ani inzertních portálech přinesla jen jedinou negativní zkušenost: odrazku se zapřenou opravovanou výztuhou, která po několika málo použitích praskla. Zrcadlovky i objektivy byly vždy v solidním stavu a jejich stav odpovídal tvrzení prodejce. Přesto a právě proto je potřeba s prodávajícím před uzavřením obchodu komunikovat, obstarat si maximum informací o prodávané technice a nejlépe si ji osobně vyzkoušet.)

Pokračování 3 / 5

KAPITOLA 3 - Kompakt, proč ne?

Poněkud opačná situace nastává v případě koupě kompaktního fotoaparátu případně EVF zrcadlovky. Zde se nevyskytují zrcadla ani závěrky a pohyblivými částmi jsou jen výsuvné objektivy, maximálně blesky.

Kompakt? Rizika nižší, avšak nezanedbatelná

Ovšem i koupě použitého kompaktu má svá úskalí. Transfokátor objektivu může být v určitém rozsahu zaseklý, blesk nemusí blýskat, aparát může chybně ukládat data na paměťovou kartu, případně se můžeme setkat s mrtvými pixely či sub-pixely snímače. Právě poslední jmenovaný problém je častou závadou dnešních mnoha megapixelových kompaktů. Ideálním pomocníkem pro takovou koupi je přenosný počítač.

Při koupi je velice důležité vyzkoušet všechny funkce aparátu. Od plně automatického fotografování, přes přibližování, manuální režimy, fotografování s bleskem až po natáčení videosekvencí nebo prohlížení snímků. Fotografie je vhodné neprohlížet jen na displeji fotoaparátu, ale právě na přineseném notebooku. Vyfocením bílého a černého snímku pak lze zjistit, zda-li jsou na čipu nějaké vadné pixely (bílý snímek) či sub-pixely (černý snímek). Samozřejmostí by měla být vizuální kontrola těla přístroje, včetně stavu frontálního členu jeho objektivu.

Zde se dá přiklonit k bazarové koupi. Pokud si kompakt vyzkouším, nemá žádné závady, nevydává při zoomování skřípavé zvuky značící přítomnost písku, není důvod si takovýto fotoaparát nepořídit.

hlava_s5500.jpg Optio I-10 _Pearl White__cross.jpg
Nákup kompaktních aparátů skýtá méně rizik

Přes internet?

Situace je tu podobná jako u zrcadlovek. Pokud zakoupíme dle inzerátu funkční přístroj, ale poštovní doručovatel nám už dodá aparát nefunkční, máme minimální možnosti dožádat se zpět našich peněz, případně nějaké kompenzace. Navíc hádat se s prodejcem z druhého konce republiky o počtu vadných pixelů je nemožné. Při dnešní ceně kompaktních aparátů pak nemá cenu toto riziko podstupovat.

Co si při koupi kompaktu prověřit:

  • Mechanický stav přístroje (vrzání či jiné nestandardní zvuky z pohyblivých částí)
  • Pozor na vadné pixely či subpixely (nutno ověřit na přenosném počítači)
  • Vyzkoušet všechny funkce aparátu (blesk, transfokátor, manuální režim apod.)
  • U internetového nákupu hrozí většinou jen riziko nepoctivého prodejce 

Pokračování 4 / 5

KAPITOLA 4 - Objektivy, většinou bez komplikací

V uvozovkách nejbezpečnější je nákup použitého objektivu. Případné vady jsou v naprosté většině případů rozpoznatelné při předání, nebo je možno si jednoduše a rychle vlastnosti objektivu prověřit.

S objektivem jako s vozidlem

Při koupi objektivu z druhé ruky je postup velice podobný koupi ojetého automobilu. Již při prvním pohledu je patrné, zda-li byl objektiv užíván amatérsky či ateliérově, nebo má za sebou reportážní kariéru profesionálního novináře. Ano, ani na moderních objektivech nevěstí šrámy či škrábance nic dobrého. Ovšem může se také jednat jen o povrchové vady, které nemají žádný vliv na funkčnost. Každopádně, pokud se na námi vybraném kousku takovéto kosmetické vady objeví, měli bychom zbystřit při další kontrole stavu.

Optická soustava je základ

Další nedílnou součástí kteréhokoliv objektivu je jeho optická soustava. Obzvláště frontální člen bývá mnohdy kamenem úrazů a příčinou sporů u bazarových nákupů. Drobné škrábance na antireflexní vrstvě nebo tečky od letících kamínků nemusí jít na testovacích snímcích, které pořídíme při zkoušení, vůbec poznat. Tyto defekty se mohou projevit jen za konkrétních podmínek, jako je protisvětlo v kombinaci s vysokým clonovým číslem a podobně. Proto je důležité optických objektivu věnovat maximální pozornost při kupní pohledové kontrole.

Mechanická část

Poslední, ale neméně důležitou částÍ všech objektivů s automatickým ostřením je jejich mechanická část. Jak zkontrolovat, zda-li je objektiv po této stránce v pořádku? Existuje pár základních pravidel, kterých bychom se při koupi bazarového objektivu měli držet.

  • Při manipulaci s transfokátorem či ostřicím prstencem bychom neměli cítit žádné drhnutí či škrábaní, nebo dokonce zasekávaní. Tyto symptomy obvykle signalizují pád, či písek nebo jinou nečistotu v mechanických částech.
  • Průhled skrz objektiv bez obou krytek by měl být maximálně čistý. Ani profesionální objektivy se neubrání částečkám mikroprachu uvnitř optické soustavy. Ovšem měl jsem v ruce nejeden objektiv, přes který bylo stěží vidět a přesto byl nabízen k prodeji v kamenném bazaru.
  • Pozor na clonu! Lze se setkat také s objektivy s nefunkční clonou, která například nereaguje na nastavení přístroje a zůstává v jednom nastavení. I takovéto drobnosti je vhodné při koupi hlídat.

Z výše uvedeného se asi nejeví koupě objektivu z druhé ruky jako příliš jednoduchá, ale skýtá méně rizik, než nákup těla zrcadlovky, pokud víme, co a jak vyzkoušet. Krom výše uvedeného také platí, že je vhodné vzít si s sebou fotoaparát a notebook, s jejichž pomocí si objektiv před zakoupením otestujete.

DSC_6775.JPG
Objektivy je nutné dobře prověřit po všech stránkách

Nákup online?

I v případě, že nám prodejce garantuje záruku, nemáme na internetu žádnou jistotu, že se s námi nebude přít o stavu objektivu před odesláním a po jeho přijetí. Obzvláště v případě dražších modelů trvejte výhradně na osobním převzetí.

Jak na objektivy? Co ohlídat?

  • Objektiv důkladně zkontrolujte pohledem (vnější škrábance na plastových či kovových dílech těla nemusejí mít vliv na správnou funkčnost, ale mohou být důkazem, že objektiv utrpěl pád a vážnější vnitřní poškozeni; pokud jsou oděrky na sklech, raději se nákupu rovnou vyhněte).
  • Vyzkoušejte automatické i manuální zaostřovaní a hlavně transfokátor v plném rozsahu (neměli byste pozorovat známky zadrhávání ani jakékoliv nežádoucí zvuky).
  • Prověřte správnou funkci clony.
  • U nákupu přes internet hrozí poškození během přepravy, nebo nepoctivost prodejce. 
  • Seriózní prodejce by vám měl být schopen dodat k objektivu také originální záruční list, nákupní doklad a umožnit, abyste nákup oboustranně podložili kupní smlouvou.

 

Pokračování 5 / 5

KAPITOLA 5 - Speciality internetového nákupu

Nepoctivým prodejcům zvoní hrana

V nedávné době se na internetu začali objevovat odkazy na projekt nepoctivci. Jedná se jakousi databázi nedůvěryhodných či podvodně jednajících uživatelů a inzerentů. Celý projekt je možno shlédnout a případně využít na stránkách http://www.nepoctivci.cz/

Pozor na příliš výhodné nabídky

Dalším, v poslední době poměrně populárním, podvodným jednáním jsou velice lákavé nabídky od obyvatel méně vyspělých zemí. Nejčastěji se můžeme setkat s Nigérii. Scénář je vždy stejný. Zkomolenou češtinou podaný inzerát s cenou jak říkajíc beroucí dech. Při reakci na takovouto nabídku obvykle obdržíte email s instrukcemi pro platbu – vždy velmi daleko do zahraničí. Zkráceně řečeno – těmto nabídkám se obloukem vyhněte, nikdo nemůže prodej techniky dotovat a pokud přece jen zkusíte štěstí v takovémto inzerátu, je téměř jisté, že už neuvidíte ani své peníze, ani vámi vybrané zboží.

  • Pozor na inzeráty s neuvěřitelně lákavou nabídkou, které bývají mnohdy psané lámanou češtinou. Obvykle se jedná o podvodné inzeráty vychytralých zahraničních „obchodníku“
  • Ignorujte rovněž nabídky na vaše inzeráty, které po vás požadují vaše osobní informace, případně informace o vašem bankovním účtu

Seriózní internetový prodejce nabídne záruku i doklad

Ano, ač se to může zdát zvláštní, i nákup použitého zboží může být ošetřen jak kupní smlouvou, tak záruční lhůtou od prodejce. Můj první objektiv z druhé ruky měl osm let, ale i přes to, jsem prodejce dostal šesti měsíční záruku, kterou by v případě závady bral „na svá bedra“. Takovýto krok je většinou jen gesto, jelikož funguje-li objektiv osm let, není důvod aby přestal pracovat v následujícím půl roce. Tedy pokud jej nepoškodíme nešetrným zacházením. I přes to, že se jedná víceméně pouze o gesto ze strany prodejce, dostává rázem takovýto nákup mnohem důvěryhodnější vzhled. Pokud nakupujeme nějakou část techniky v kamenném bazaru, máme ze zákona nárok na šesti měsíční záruční lhůtu.

canon_400.JPG canon_mark-iv.JPG
Obzvláště u hodnotnější fototechniky je vhodné nákup podložit kupní smlouvou

Kupní smlouva – základ nákladnější koupě

Tyto smlouvy většinou doprovázejí prodej drahých světelných teleobjektivů, případně jiného hodnotného příslušenství. U těl zrcadlovek se s podobnou zárukou setkáme málokdy, jelikož ani prodávající nemůže tušit, kolik expozic má ještě závěrka přístroje před sebou. Takováto kupní smlouva se zárukou by byla do značné míry loterií.

V případě, že by jste se rozhodli své inzeráty podložit kupní smlouvou, případně se s prodejce na takové smlouvě dohodli, přinášíme vám dva vzory kupních smluv. Tyto dokumenty je samozřejmě nutné upravit dle vlastní potřeby. Smlouvu je nutné vyhotovit minimálně ve dvou kopiích, jednu pro stranu kupující a druhou pro prodejce.

Vzory kupních smluv ke stažení:

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud