10
Fotogalerie

Vánoční fotodárky? Proč ne

Nebudeme vás zatěžovat přehledovými články, jaký digitál je nejlepší ani grafy proč tomu tak je. Nabízíme tedy subjektivní pohled a doporučení na konkrétní výrobky.

Rádi bychom vám alespoň v krátkosti představili několik produktů, které jsou podle našeho subjektivního názoru hodny pozornosti a možná by nebylo úplně od věci zařadit je do vašeho užšího výběru, plánujete-li nákup fototechniky či příslušenství.

Ačkoliv by se dalo říci, že je rok 2010 rokem 3D videa, nenajdete v našich doporučeních zatím žádný výrobek, který by 3D podporoval. Zatím první pokus proběhl u Panasoniku, který začal vyrábět objektiv pro 3D fotografii, ovšem cesta k použitelnému a jednoduchému řešení pravděpodobně bude ještě o něco delší.

A navíc, dokážete si představit, že fotografujete ve 3D? Nebylo by to divné?

Nikon D7000 a Nikon D3100

V Japonsku se rozhodli, že už bylo dost CCD snímačů a vrhli se na technologii CMOS, která přináší lepší výsledky především co do prokreslení detailů při vyšších citlivostech, a také menší hladinu šumu bez nehezkých barevných artefaktů.

Nikon použil CMOS snímač v obou zrcadlovkách, poloprofesionální D7000 má rozlišení 16,2 Mpx, amatérská zrcadlovka D3100 pak o dva Mpx méně. V obou případech se můžete těšit na zrcadlovku, která zvládne prakticky jakékoliv téma, navíc disponují živým náhledem a natáčením videosekvecí, takže získáváte naprosto univerzální nástroj pro záznam reality.

nikond3100.jpg nikond7000.jpg

Canon EOS 60D

Po delší době přišel Canon se zrcadlovkou s netradičním dvojciferným označením, nejen že se jedná o zbrusu nový digitál, je zde navíc poprvé použit výklopný displej pro snadnější fotografování nad hlavou či u země. Vzhledem k možnosti natáčet videosekvence ve full HD rozlišení poslouží výklopný displej také velmi dobře pro komponování záběru.

Při rozlišení 18 Mpx a maximální rychlosti snímkování 60 sn./s v rozlišení 720p, můžete natáčet videosekvence rychlejších akcí i bez nechtěných duchů v záběru.

canon60D.jpg

Canon PowerShot S95

Vynikající obrazová kvalita, dobrá ergonomie a především kapesní rozměry, to je nový Canon PowerShot S95, který sekunduje nejvyššímu modelu řady PowerShot, a to G12. Oba dva digitály mají prakticky stejné parametry a vybavení. S95ka je však mnohem menší a nabídne objektiv s 28mm a skvělou světelností F2. Pro fajnšmekry je k dispozici voděodolné pouzdro, takže není problém pořizovat snímky pod vodní hladinou. Test předchůdce S90 najdete na našem webu.

Canon_S95.jpg

Panasonic Lumix DMC-LX5

Již pátá řada úspěšného profikompaktu je opět o něco vylepšena. Digitál dostal nový objektiv s téměř trojnásobným zoomem a rozsahem 24–90mm, což je ideální pro většinu fotografických situací. Zachován zůstal také přepínač formátů stran na tubusu objektivu a dokonce i rozlišení 10 Mpx, které je více než dostatečné. Nadále lze tedy doporučit LX5ku jako druhý aparát k zrcadlovce, případně pro fotoamatéry s vysokými nároky na kvalitu obrazu.

panasonix_lx5.jpg

Nikon Coolpix P7000

Také Nikon se po čase rozhoupal k novému kompaktu nejvyšší třídy, Coolpix P7000 nabídne rovnou sedminásobný zoom, třípalcový displej s perfektním rozlišením (921 000 bodů) a snímání do RAWu v novém formátu NRW+. Naše dojmy a veškeré dostupné informace nasvědčují tomu, že Panasonic a Canon dostanou konečně konkurenta na úrovni.

Nikon_P7000.jpg  

Zoner Photo Studio 13

Již třináctá verze populárního softwaru pro správu a úpravu digitálních fotografií přinesla několik změn, žádná z nich sice není zásadní, všechny dohromady však usnadňují práci s fotkou a úpravy budou efektivnější. Zkušební verze je na 30 dnů zdarma, takže neváhejte a stahujte.

zoner.jpg

SIGMA 8–16/4,5–5,6 DC HSM

Ultraširokoúhlý objektiv z dílny společnosti Sigma je dostupný pro všechny používané bajonety. Sigma opět o kousek posunula nejširší ohnisko, při nasazení na zrcadlovku formátu APS-C bude rozsah ohnisek 12–24 mm při slušné světelnosti. Levnější alternativou k tomuto objektivu může být starší Sigma 10–20/3,5 EX DC HSM, která je lety prověřená a nově se jí dostalo lepší světelnosti.

Sigma_8_16.jpg

Olympus E-PL1

Toužíte-li po snímcích, které se vyrovnají kvalitou zrcadlovce ale požadujete malé rozměry, pak je nový Olympus E-PL1 ideálním kandidátem. Nabídka objektivů k tomuto fotoaparátu stále roste, takže je z čeho vybírat.

olympusepl1.jpg

Manfrotto 7302YB

Kompaktní stativ, který nezabere příliš mnoho místa a azároveň velmi dobře poslouží pro stabilizaci fotoaparátu - téměř ideální je v této kombinaci Manfrotto 7322YB, který má navíc kulovou hlavu pro snazší nastavení a odnímatelnou destičku, která může zůstat připevněna na fotoaparátu.

manfrotto.jpg

Výběr toho se nám líbí samozřejmě není úplný, z mnoha se ale již vybírá hůře. Toto jsou naše tipy, o kterých si myslíme, že udělají fotografovi radost. Co zaujalo letos vás? Je něco, co byste z fototechniky pod stromečkem našli rádi?

Určitě si přečtěte

Články odjinud