Dnešní Anglie zachycená 130 letým fotoaparátem

Dnešní Anglie zachycená 130 letým fotoaparátem

V dnešní digitální době najdeme asi jen těžko někoho, kdo by pořizoval snímky analogovým fotoaparátem. Obzvláště pak 130 let starým. Podívejte se na neobyčejné fotografie od Johna Keyse.

Mobilní telefon, digitální zrcadlovka nebo Photoshop? Ne! Ani jednu z těchto moderních vymožeností nepoužívá britský fotograf John Keys. Namísto toho dává přednost svému dřevěnému fotoaparátu starému 130 let.

V kombinaci s objektivem z dvacátých let minulého století pak brázdí ulice Newcastlu. Což o to, že je fotoaparát svou velikostí a způsobem vyvolávání velice nepraktický? Tyto fotografie mají prostě své kouzlo. Spojují minulost s moderní dobou a letmým pohledem vlastně ani nelze poznat, že byly pořízeny teprve nedávno. Napoví až detailní zkoumání, při kterém můžeme odhalit moderní styl oblékání, elektrické pouliční osvětlení nebo dnešní automobily.

1.jpg 2.jpg
autor: John Keys

Fotografie pořizuje Keys pomocí mokrého kolodiového procesu, vynalezeného v roce 1851 Angličanem Frederickem Scottem Archerem. Pořízení a následné vyvolání každého snímku zabere minimálně 15 minut, přičemž deska použitá k expozici nesmí během této doby ani na chvíli zaschnout. Samotná expozice snímku může trvat od několika málo sekund až minuty.

3.jpg 4.jpg
autor: John Keys

Pro představu, jak takový mokrý kolodiový proces vypadá, se můžete podívat na následující video:

Vzhledem k náročnosti exponování a následného vyvolávání snímků dokáže Keys pořídit pouze okolo 6 fotografií za den. To mu ale vůbec nevadí. „Vzhledem ke strávenému času a pozornosti potřebné pro vytvoření každého snímku jde o mnohem uspokojující činnost, než jakým je digitální fotografie.“, říká autor pro My Modern Met.

V článku uvádíme pouze malou ochutnávku z desítek fotografií dnešní Anglie pořízených mokrým kolodiovým procesem. Kompletní galerii můžete nalézt na Flickru Johna Keyse.

Určitě si přečtěte

Články odjinud