5
Fotogalerie

Digitální modding v praxi aneb uprav si svůj digitál

Úprava příslušenství pro fotografování není nic nového – například pěnové úchyty na stativ, speciální nástavce na externí blesky anebo různé zlepšováky pro pohodlnější nošení foťáku a „neztrácení“ krytky objektivu. Jak se ale dá upravit samotný digitál?

V době digitální fotografie vám mnoho možností pro úpravu samotného přístroje nezbývá, jelikož je vše prošpikováno elektronikou a řadou moderních technologií, které běžný uživatel těžko kdy nastuduje do detailu, aby s nimi mohl pracovat. Nicméně existují výjimky.

Nejčastějším typem moddingu – úpravy fotoaparátu pro získání odlišných vlastností než jsou ty, co má z výroby – je úprava snímací jednotky fotoaparátu pro snímání v infračerveném spektru světla. Tato úprava je poměrně jednoduchá, jelikož snímače v digitálech jsou na infračervené světlo citlivé a jsou schopné jej zachytit. Avšak vzhledem k tomu, že nemá toto záření při fotografování prakticky žádné využití, jsou snímače obvykle vybaveny filtrem, který jej pohlcuje. Jak jistě tušíte, tak úprava fotoaparátu pak spočívá v odstranění zmíněného filtru.

O podobnou úpravu se můžete pokusit sami anebo svěřit svůj fotoaparát do rukou lidem, kteří se podobnými úpravami zabývají profesionálně. Podobně bývají upravené také fotoaparáty pro astrofotografii, u kterých je požadováno zachycení konkrétních vlnových délek světla. Řešením je obvykle opět úprava filtru umístěného před obrazovým snímačem.

camera_canon_eos_700da_cooled_raffreddata.jpg

Z podobného ranku je i úprava fotoaparátu z důvodu lepšího chlazení, kterou nabízí společnost Prisma Luce Lab pro noční fotografii, na kterou se mimo jiné specializuje. Snímání noční oblohy je samozřejmě náročné na čas a také na spotřebu energie. Ovšem při dlouhých expozičních časech dochází k výraznému zahřívání snímače, což má za následek růst množství šumu na fotografiích.

nikon_camera_d5500a_cooled_raffreddata_1.jpg

Tento šum má odlišnou charakteristiku ve srovnání s šumem způsobeným vysokou citlivostí – ostatně i proto najdete u pokročilejších fotoaparátů redukci šumu ve dvojím provedení – pro odstranění šumu oři vysoké citlivosti a pro odstranění šumu při dlouhé expozici. Druhá jmenovaná funguje tak, že se jako druhý v pořadí exponuje „černý snímek“ a od prvního se pak odečítají tzv. hot pixely.

nikon_camera_d5500a_cooled_raffreddata_confronto_dark_web.jpg
Ukázka vlivu chlazení na množství šumu

V Prisma Luce Lab vytvořili unikátní systém chlazení snímače, díky kterému jsou výsledné fotografie z dlouhou expozicí prakticky bez šumu. A protože u podobných úprav je třeba myslet i na detaily, má chladící jednotka i své vlastní napájení, aby neubíralo energii akumulátoru ve fotoaparátu. Dalším detailem je pak mírná úprava uvnitř komory se snímačem, která řeší problém s případným kondenzátem, který by mohl vznikat.

nikon_d5500a_cooled.jpg

V současné době nabízí společnost dva takto upravené fotoaparáty – jeden ze stáje Nikonu (D5500) a jeden ze stáje Canonu (EOS 700Da). V obou případech se sice nejedná o nejnovější modely, avšak mají výhodu výklopného displeje. Samotná úprava však není levnou záležitostí – pro srovnání maloobchodní cena Nikonu D5500 je přibližně 600 EUR, speciálně upravený Nikon D5500a pořídíte za cenu 2190 EUR, cena upraveného Canonu EOS 700Da se pak vyšplhala na 1 790 EUR.

Camera_Canon_700DA_Cooled_raffreddata_controllo_scatto.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud