20
Fotogalerie

Fotografické výstavy doma i v zahraničí

Naše kulturní hlídka opět vyrazila do galerií a přináší vám přehled aktuálních výstav. Není přeci nic lepšího, než se v horkých dnech kulturně zchladit.

Na dalších řádcích najdete přehled většiny fotografických výstav, které se konají v České republice. Poslední třetina je pak věnována výstavám v zahraničí. Věříme, že si z naší nabídky vyberete a vměstnáte několik výstav do svého programu.

Výstavy v Česku

Lukáš Prokůpek, Katarína Bričová: Fotografie
Společný projekt mladých fotografů z Katedry fotografie FAMU a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.
Galerie Velryba, Opatovická 24, Praha, do 5. května

Prokupek.jpg

Barrandovské terasy
Skupina LP5 se ve své fotografické tvorbě zaměřuje na městské objekty a lokality. Nedávno to byl Libeňský plynojem, teď se členové vydali na Barrandovské terasy, chátrající funkcionalistický skvost.
Centrum Kaštan, Bělohorská 150, Praha 6, do 11. května

lp5_skupina_v_okne.jpg lp5_stul.jpg

Zaostřeno na dopravní podnik
Díky spolupráci Muzea umění Olomouc, místního dopravního podniku a Institutu tvůrčí fotografie v Opavě vznikl fotografický projekt, ve kterém šestice studentů Jindřicha Štreita mapovala každodenní provoz. Představuje se na tramvajových kolejích.
tramvaj dopravního podniku města Olomouc, do 14. května

DopravPodnik_Kristina_Erbenová_x.jpg

Jindřich Štreit. Fotografie 1965–2005
Na pojízdnou výstavu v tramvaji navazuje olomoucké Muzeum moderního umění retrospektivou Jindřicha Štreita, připravenou k jeho loňským 60. narozeninám.
Muzeum moderního umění Olomouc, Denisova 47, Olomouc, do 13. května

štreit_Olomouc_1975_x.jpg

Mariusz Forecki, Rafal Milach
V Ostravě se představují dva přední představitelé současné polské dokumentární fotografie.
Galerie Opera, Divadlo Jiřího Myrona, Čs. legií 14, Ostrava, do 16. května

Pavel Maria Smejkal: Stars
Autor za pomoci počítače implantoval na snímcích z koncentračních táborů vězňům obličeje současných celebrit. Pokud jste jeho výstavu nestihli na loňském Měsíci fotografie v Bratislavě, nyní ji můžete vidět v Opavě.
Kabinet fotografie Domu umění, Pekařská 12, Opava, do 30. května

52[1]. Pavel Maria Smejkal, Stars 3, 2006.jpg

František Krátký: Světelné obrazy Itálie 1897
Na výstavě najdete 60 kolorovaných diapozitivů, které František Krátký, jeden z nejvýznamnějších fotografů období Rakousko-Uherska, pořídil na své cestě do Itálie.
Muzeum fotografie Šechtl a Voseček, dům U Lípy, roh nám. Mikuláše z Husi a Filipovské ul., Tábor, do 31. května

frkratky_hubicka_pradleny_x.jpg

David Cysař: Levá pravá, seno sláma
Výstava fotografií studenta 5. ročníku FAMU.
Galerie Velryba, Opatovická 24, Praha, 9. května–2. června

cysař.jpg

Martin Vosáhlo: V ráji
Cyklus dokumentárních fotografií vypovídá o současnosti Českého ráje, který je i rájem turistickým. Moderní putování za přírodou má ale na Vosáhlových snímcích značně groteskní rysy. Skupinky lidí, kteří se nemotorně pohybují dokonalou krajinou, připomínají cizince z jiného světa.
Galerie Artistů, foyer kina Art, Cihlářská 19, Brno, 30. dubna–3. června

vosahlo.jpg

Jiří Toman a Josef Sudek
Vztah pardubického fotografa Jiřího Tomana a legendy české fotografie Josefa Sudka je tématem výstavy, zhodnocující fotografickou sbírku Východočeské galerie v Pardubicích. Tomanovy snímky zachycují jeho přítele a učitele Josefa Sudka v prostředích, které je pro kontakty obou tvůrců příznačné.
Východočeská galerie, Dům U Jonáše, Pernštýnské nám. 50, do 10. června

Sudek-Zelená brána.jpg

Jan Lukas: Italský deník 1965–1966
Desetiměsíční čekání na americká víza prožila rodina Lukasova ve třech italských utečeneckých táborech. Fotografický deník z této doby tvoří osu druhé pražské posmrtné výstavy Čechoameričana Jana Lukase.
Pražský dům fotografie, Václavské náměstí 31, Praha, od 27. dubna do 10. června

lukas_01.jpg lukas_03.jpg

Bára Mrázková, Filip Láb: Východní blok
Absolventi Katedry fotografie FAMU zkoumali v zemích bývalého sovětského bloku specifika života totalitní a posttotalitní společnosti. Společně mapovali stopy, které minulost a změna politického systému zanechala na jejich generaci – poslední, která v komunismu vyrůstala, má už ale možnost prožít větší část života v demokratickém zřízení.
Dům umění města Brna, Malinovského náměstí 2, 11. května–17. června

Slovenský mýtus
Cílem projektu Slovenský mýtus, který na jaře a v létě obsadí celé Uměleckoprůmyslové muzeum včetně síně Camera, je rozkrýt klíčové téma slovenského umění v prvních desetiletích 20. století, jímž je vizuální ztvárnění slovenské pospolitosti. Výstava je tvořena různými okruhy výtvarných děl, které se vyrovnávají s milými, ale i nepříjemnými stránkami slovenské skutečnosti.
Moravská galerie v Brně, Uměleckoprůmyslové muzeum, Husova 14, Brno, do 5. srpna

slovensky_mytus_juraj-sajmovic-chlapi-1957.jpg

Výstavy v zahraničí

Dita Pepe v Paříži
České centrum v Paříži představuje francouzskému publiku autoportréty Dity Pepe. Výstava velmi zaujala, deník Le Monde věnoval bezprostředně po jejím otevření autorce čtyři strany.
Centre tchèque, 18, rue Bonaparte, Paříž, do 19. května

Dita Pepe, Selfportraits with Men, 1, 2006.jpg

Tvář módy
Londýnská výstava Tvář módy se snaží přiblížit atmosféru při fotografování těch nejexkluzivnějších módních snímků. Kromě extravagantních módních kreací se zde setkáte se slavnými osobnostmi showbyznysu – Madonnou či Sharon Stone – v roli modelek.

Výstavu britská Národní galerie doplnila menším projektem, který by také neměl uniknout vaší pozornosti. Módní firma GAP vybrala nejlepší snímky, jaké kdy byly vytvořeny k propagaci jejích výrobků. I když se jedná o fotografii komerční, bude se na co dívat. Zaručují to už jména fotografů: Herb Ritts, Annie Leibovitz nebo Albert Watson.
National Portrait Gallery, St Martin's Place, Londýn, do 28. května

Dadaistická fotomontáž
Německá umělkyně Hannah Höch se v průběhu první světové války připojila k berlínskému dadaistickému hnutí. Díky tomu vznikly její vynikající absurdně působící dadaistické fotomontáže, které v těchto dnech vystavuje Berlínská galerie.
Berlinische Galerie, Landesmuseum für Moderne Kunst, Fotografie und Architektur, Alte Jakobstr. 124–128, Berlín, do 1. července

Hannan+Hoch.jpg

Válka v přímém přenosu
James Nachtwey se považuje za „anti-válečného fotografa.“ Tvrdí o sobě, že nechce vytvářet pouze dokumentární snímky, ale zejména jejich prostřednictvím promlouvat hlasy obětí. Jeho fotografie z Rwandy, Afghánistanu, Iráku a dalších zemí, které byly v posledním desetiletí zmítány válkou, představí amsterdamská galerie Foam.
Foam_Fotografiemuseum Amsterdam, Keizersgracht 609, DS Amsterdam Netherlands, do 20. června

James+Nachtwey.jpg

Jak to viděli v Reuters
Nepřehlédnutelným počinem je aktuální výstava ve fotografickém muzeu v Antverpách. Prostřednictvím snímků, které vytvořili fotografové agentury Reuters, ukazuje, jak lidstvo vstoupilo do 21. století a které důležité události stačilo toto století přinést.
Museum voor Fotografie, Waalse Kaai 47, Antverpy, do 13. května

Nový Erwin Olaf
Nové snímky nizozemského fotografa Erwina Olafa vypadají na první pohled jako fotografie situací, které se skutečně mohly odehrát. Olaf již neobléká své modely do latexových oděvů, ani je nestylizuje do rolí zavražděných panovníků. Přesto ve fotografiích zůstává napětí a vzrušení, které je možná u modelů, již vypadají jako obyčejní smrtelníci, mnohem silnější, než u starších snímků.
Hasted Hunt, 529 West 20th Street, 3rd floor, New York, do 2. června

Erwin+Olaf1.jpg Erwin+Olaf2.jpg

Globalizace, jak ji neznáte
Kritici tvrdí, že německý fotograf Andreas Gursky se ve svých snímcích zabývá globalizací. Nečekejte však klišé, spíše se připravte na neotřelé pohledy na výtvory lidské civilizace. Tento fotograf může být letošní jaro nadmíru spokojený. Nejen, že se po devíti letech dočkal rozsáhlé samostatné výstavy v rodném Německu, jeho retrospektivu prezentuje i jedna newyorská galerie.
Haus der Kunst, Prinzregentenstr. 1, Mnichov, do 13. května
Matthew Marks Gallery, 522 W 22nd Street, New York, do 30. června

Anderas+Gursky3.jpg Andereas+Gursky2.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud