6
Fotogalerie

Kouzla ve Photoshopu: Umíte udělat dobrou černobílou fotku?

Základní převod do fotografie do „černobílé“ by měl zvládnout každý uživatel počítače. Pokud pracujete s Photoshopem, měli byste si osvojit i pokročilejší formy tohoto procesu.

Když spouštíte Adobe Photoshop, měli byste mít na paměti, že hodláte usednout za volant pomyslného Ferrari a nikoliv jen do běžné Fabie, kterou si dokáže ochočit každý. Ano, i zde můžete základní úpravy fotek zvládnout jednoduchými postupy stejně jako v bezplatných a levných softwarových nástrojích. V tomhle kokpitu se však očekávají výsledky, kterých nikdy nedosáhnete stiskem jednoho tlačítka automaticky. Jestli chcete, aby vaše fotky vystartovaly z šedi průměrnosti (v černobílé fotografii doslova), budete muset přemýšlet a šlápnout na pedál – jinak se vraťte k IrfanView, protože vám bude bohatě stačit. Taky dojedete do cíle. Ovšem pravděpodobně bez ovací.

Na druhou stranu, některé ze zde uvedených praktik (např. míchání kanálů), zvládnete provést i v sofistikovanějších programech dostupných masám – například v Zoner Photo Studiu, GIMPu nebo zjednodušeném Adobe Photoshop Elements. Takže nevěšte hlavu, klíčové jsou vaše schopnosti a odhodlání. Za příznivých podmínek pak i s motorem značky open source předjedete toho italského plnokrevníka.

winterhalter-01-barva.jpg
Pro ilustraci tohoto článku posloužila fotografie obrazu Portrét Leonilly, princezny ze Sayn-Wittgenstein-Saynu od F. X. Winterhaltera, pořízená v Gettyho muzeu v Los Angeles

1. Na automatické odbarvení zapomeňte. Navždy

Chcete, aby vaše fotky byly doopravdy černobílým obrazem a nikoliv jen bezvýraznou a šedivě plochou plackou? Potom si zakažte používat automatický převod do stupňů šedi. Funkce Odbarvit, kterou najdete v menu Obraz > Přizpůsobení, funguje tak, jak jí bylo předurčeno. Její výsledky jsou „běžné“ – stejný produkt vytvoříte v jakémkoliv jiném grafickém softwaru. A většinou nebude stát za pozornost. 

winterhalter-01-odbarvit.jpg
Pouze díky vysokému kontrastu zdrojového obrazu vypadá výsledek automatického převodu Odbarvit relativně k světu; běžný portrét z kompaktu by byl jen šedivou nudou

2. Využívejte možnosti nedestruktivních úprav

Je tomu už pár let, kdy byly do Photoshopu přidány takzvané vrstvy úprav. Pokud to s úpravami fotek myslíte vážně, používejte je všude, kde to jen jde. Zatímco při konvenčním postupu jste veškeré úpravy „natvrdo“ aplikovali přímo do fotografie, v tomto režimu všechny změny provádíte pouze ve speciální vrstvě a zdrojový obraz zůstává nezměněn a tedy nepoškozen. Výhodu vrstev úprav je dále to, že úpravu můžete kdykoliv dodatečně interaktivně změnit, aniž byste museli bloudit historií a pak také to, že při aplikaci masky na vrstvu úprav můžete její části podle potřeby vykrýt.

winterhalter-03-cernobily-paleta.jpg
Ukázka aplikace vrstvy úprav s nástrojem Černobílý (vlevo) přímo z palety Přizpůsobení (vpravo)

3. Převod do černobílé s nástrojem Černobílý

Vrstvu úprav pro převod do černobílé i pro další níže popsané režimy můžete vložit přes menu Vrstva > Nová vrstva úprav > Černobílý, anebo z palety Přizpůsobení, pokud ji máte zobrazenou.

Tato volba je při převodu obrazu do černobílé asi nejpraktičtější, jelikož vám dovoluje mít naprostou kontrolu nad tím, jakým způsobem budou převedeny jednotlivé barvy (červená, žlutá, zelená, azurová, modrá a purpurová). Dosáhnete tak snadno efektů, jakých se účinně dosahuje při fotografování s barevnými filtry na objektivu a ovlivníte kontrast podobně, jako byste fotili na filmový materiál.

4. Začněte s automatikou, tady funguje dobře

Jakkoliv vás mohu zrazovat od používání automatického převodu do stupňů šedi (viz bod 1), při využití nástroje Černobílý je často vhodné klepnout na tlačítko „Automaticky“, které obratem namíchá strukturu černé a bílé s ohledem na optimální rozložení šedi dle daného obrazu. Tento automatický výsledek může být vhodné použít jako výchozí bod pro další úpravy s pomocí táhel jednotlivých barev.

winterhalter-04-cernobily.jpg
Výsledek převodu do stupňů šedi s použitím nástroje Černobílý; je jen na vás,
které barevné odstíny umocníte zesvětlením nebo ztmavením

5. Intuitivní převod barev s nástrojem Černobílý

Při práci s nástrojem Černobílý si v jeho paletě povšimněte ikony vyobrazující ručičku se zdviženým ukazováčkem. Pokud tuto pomůcku aktivujete, změní se kurzor myši po najetí nad obraz na kapátko, s jehož pomocí můžete detailně ovlivňovat převod do černobílé u barev, které vyberete přímo v obrazu. Jednoduše klepněte kapátkem v místě, jehož barvu chcete editovat – program vyhodnotí, pod které ze šesti táhel tento odstín spadá – držte stisknuté levé tlačítko myši a pohybem doleva barvu ztmavujte, nebo naopak pohybem vpravo zesvětlujte. Vaše akce se projevuje samovolným pohybem příslušného táhla v paletě Černobílý.

winterhalter-07-packa.jpg 
Ručička se zdviženým ukazováčkem z palety Přizpůsobení umožní editovat
intenzitu barvy s pomocí kapátka přímo v obraze

6. Převod do černobílé s nástrojem Míchání kanálů

V závislosti na tom, v jakém barevném prostoru pracujete – nejčastěji to bude RGB nebo CMYK – skládá se vaše fotografie z několika kanálů. V případě RGB jsou logicky tři: červený (R), zelený (G) a modrý (B). Každý z těchto kanálů reprezentuje černobílou „maskou“ zastoupení dané barvy ve fotografii a všechny dohromady skládají ucelený plnobarevný obraz. Nástrojem Míchání kanálů, který najdete v menu Obraz > Přizpůsobení, můžete výsledný barevný kanál modifikovat libovolným mícháním kanálů dílčích. Intuitivními posuvníky a nastavením vlivu vybraného kanálu na celek v procentech, můžete při zatržení tlačítka „Monochromatický“ dosáhnout velmi působivého černobílého obrazu podobně jako s dříve popsaným nástrojem Černobílý s tím rozdílem, že při využití funkce Míchání kanálů vás čeká mírně složitější balancování na cestě k očekávanému výsledku.

winterhalter-01-zeleny-kanal.jpg
Extrakt zeleného kanálu z obrazu: čím světlejší, tím více barvy
(zde zelené) se v daném místě nachází

7. Převod do černobílé s nástrojem Odstín a sytost

Stejně jako předchozí, i nástroj Odstín a sytost najdete v menu Obraz > Přizpůsobení, anebo v nástrojové paletě Přizpůsobení. Využití této funkce pro dosažení vyváženého černobílého obrazu se sice jeví lehce exoticky, ale je taktéž bezesporu použitelné. Začněte tím, že v nástrojové paletě Odstín a sytost stáhnete jezdec Sytost na nulu, čímž vyprodukujete šedivě nevýrazný obraz podobný tomu, který má za následek automatická funkce Odbarvit. Po otevření roletového menu „Vzor“ však můžete jezdcem Světlost ovlivnit vyvážení jednotlivých barev právě tak, jako s nástrojem Černobílý.

Určitě si přečtěte

Články odjinud