17
Fotogalerie

5 aplikací, které vám na mobilu umožní rozostřit pozadí. Snadno, rychle, efektně

Režim Portrét, který dorazil na iPhony již v roce 2016, je velice oblíbený u mnoha mobilních fotografů. Bez složitého nastavování totiž na pozadí snímku aplikuje softwarové rozostření (bokeh), které se jednoduše líbí. I mobilní fotografie tak může, na první pohled, vypadat jako ta z pokročilé zrcadlovky.

Samozřejmě jsou zde mnohá omezení. Hodně záleží i na jakém zařízení snímek pořizujete. Portrét totiž nabízejí i levné telefony s Androidem, což však neznamená, že je zde kvalitní výsledek 100 % zaručen. I na nich ale můžete vykouzlit nesmírně kvalitní výsledky, pokud sáhnete po té správné aplikaci a nenecháte vše jen na nativním fotoaparátu. 

Halide Camera (iOS, 199 Kč) 

Halide nabízí rozhraní fotoaparátu, ve kterém vám nabídne plný ruční vstup. Veškeré hodnoty si v něm nastavíte přesně podle vašich potřeb. Dokonce nabízí i Focus Peaking, kdy vám zvýrazní všechny ostré pixely ve scéně. V režimu Depth ale neustále skenuje hloubku scény, aby vytvořil její ideální obraz. Ten můžete mít nejen v reálném náhledu, ale právě i v odstínech šedi, ve kterých se nejčastěji zobrazuje.

Halide Camera.jpg

Editaci neposkytuje žádnou, zde jde jen o fotografování, a to i když si do titulu importujete snímek z galerie. Tomu popřípadě můžete vypnout informace o hloubce, ale stejně jako ty v aplikaci vyfocené si jej můžete prohlédnout v rozšířené realitě. A to je skutečně efektní záležitost, s jejíž pomocí dostanete snadno do povědomí to, jak dané objekty vystupují ze scény.

Halide 1.jpgHalide 2.jpg
Náhled na scénu v AR a rozhraní aplikace Halide s mapováním hloubky.

Pokračování 2 / 5

DPTH (Android/iOS, zdarma s In-App nákupy) 

Jedná se o velice jednoduchou aplikaci s velmi prostým rozhraním, ale zato maximálně kvalitními výsledky. Stačí do ní totiž nahrát jakoukoli fotografii, prstem klepnout na bod, který má být ostrý a vše ostatní se už rozostří. Toto si navíc můžete editovat zcela dle své libosti.

DPTH.jpg

K tomu jsou zde tři další nabídky. Distance určuje, zda ostříte na blízko či na dálku, Range se zase stará o velikost rozostřené plochy (např. zda má být ostrý jen obličej nebo i vlasy atd.) a Blur se pak samozřejmě stará o intenzitu rozostření (bokehu). K tomu se ale nabízejí i automatické předvolby dle scény. Jsou zde dostupné ty pro portréty, makro, přírodu i street fotografii.

DPTH 1.jpgDPTH 2.jpgDPTH 3.jpg
Ruční určení rozostření a zobrazení mezních hodnot.

Bonusem aplikace je pak možnost vytvořit 3D fotografii, která poslední dobou frčí zejména v sociální síti Facebook. K tomu se ale hodí nahrávat spíše už portrétové snímky, které nesou více informací o své hloubce. U těch bez ní totiž často dochází k ne úplně líbivým deformacím.

Pokračování 3 / 5

Focos Live (iOS, zdarma s In-App nákupy) 

Určité telefony s Androidem, a to zejména ty z vyšší třídy, už umí s rozostřeným pozadím natáčet i videa, a to nativně. Stačí vám k tomu tedy základní aplikace. iPhony ale měly dosud smůlu. Neuměla to nativní aplikace Fotoaparát, ani žádná aplikace v App Store. Tedy dokud nebyl představen titul Focos Live.

Focos Live.jpg

Už původní aplikace Focos se softwarovým rozostřením pracuje velice umně, podtitul Live však vdechne život i videím. Základním předpokladem však je mít takové zařízení, které má alespoň duální fotoaparát nebo čelní TrueDepth kameru (v případě modelu XR, iPhone SE 2020 nemá ani jedno, takže má smůlu). Při natáčení si tak vyberete hlavní objekt a ten je algoritmem neustále sledován tak, aby vše mimo něho bylo rozostřené.

Focos 1.jpgFocos 2.jpg
Rozhraní aplikace Focos Live při natáčení videa a střižna.

To samozřejmě funguje nejlépe, pokud se jedná o lidskou tvář. I když to můžete zkoušet i např. s domácími mazlíčky, nečekejte zázračné výsledky. I když do aplikace můžete nahrát také videa z galerie, rozostření se na ně neaplikuje. Tento krok je přítomen zejména proto, že aplikace nabízí i velice zručnou střižnu, ve které můžete kombinovat nejen videa aplikací pořízené, ale i ty importované, a to i co se Live fotek týče. Samozřejmostí pak je množství přechodů, titulků, efektů atd.

Pokračování 4 / 5

Fuzion (iOS, zdarma s In-App nákupy) 

Tato aplikace je především o fúzování čili dvojí expozici. Je hodně podobná titulu Diana Photo (zdarma pro Android/iOS), avšak zde se plně pracuje s hloubkou. Pro zařízení bez duálního objektivu je tedy zcela zbytečná. Aplikace nabízí velice jednoduché rozhraní fotoaparátu, nicméně do titulu můžete nahrát i snímek z galerie. Vyjma nutnosti, aby byl pořízen v portrétovém režimu, je zde nutná i přítomnost lidské tváře. S těmi „němými“ nepracuje.

Fuzion.jpg

Pokud je na fotografii přítomna tvář, pozadí se zahalí do pastelových barev a přes portrét je vložen některý z podkladů. Těch nabízí aplikace opravdu hodně a jeden je efektnější než druhý. Hodně zde ale záleží na zvoleném portrétu. Ne každý se také hodí pro každý podklad, chce to tedy trochu zkoušet.

Fuzion 1.jpgFuzion 2.jpgFuzion 3.jpg
Náhledy na možné výsledky jednoho portrétu, nasvícení obličeje a přidání efektů.

Dostupná je nejen editace nasvícení tváře, ale můžete přidávat i filtry (tváři od pozadí zvlášť), textury a nechybí ani základní úprava. Vše se přitom ovládá skutečně intuitivně, což na výsledku rozhodně vidět není, protože ten vypadá, jako by za ním byly hodiny práce ve Photoshopu.

Pokračování 5 / 5

LightX Photo Editor & Photo Effects (Android/iOS, zdarma s In-App nákupy) 

LightX je hodně o hraní si. Umí nejen dvojí expozici, jako Fuzion nebo Diana, ale na pozadí např. Portrétu si můžete vložit cokoli, klidně pozadí z jiné fotografie, jakkoli jej přebarvit nebo také rozostřit. To funguje s jakýmkoli modelem telefonu, protože zde objekt v popředí, tedy ten, který chcete mít ostrý, musíte nejprve označit.

Light X.jpg

Díky možnosti určení výběru to není zas tak kostrbaté, ale počítejte s tím, že vám to chviličku zabere. Pak nicméně můžete v titulu vytvářet doslova psí kusy, protože meze se zde vaší fantazii opravdu nekladou. Za povšimnutí určitě stojí nejen úprava fotografie za pomoci křivek, ale i nástroje retuše pleti.

Light 1.jpgLight 3.jpg
Nabídka nástrojů a úprava skrze RGB křivky.

Určitě si přečtěte

Články odjinud