45
Fotogalerie

Nikon P60: kompakt s elektronickým hledáčkem

Netradiční konstrukce v tradičním těle, tak by se dala charakterizovat jedna z posledních novinek Nikonu.

Digitální kompakty se sobě stále více podobají, většina z nich má prakticky stejné funkce a také vybavení. Jediným rozdílem tak zůstává výsledná obrazová kvalita. Většina výrobců se proto snaží zaujmout zákazníka něčím neobvyklým a povětšinou i praktickým. Velice dobře se to podařilo například Olympusu s jeho odolnými kompakty nebo Panasoniku, který jako první začal používat optickou stabilizaci obrazu prakticky u celého portfolia produktů.

Nedávno představil zajímavý digitál také Nikon, na první pohled se jedná o běžný komapkt, který ve srovnání s konkurencí nemá čím zaujmout. Při podrobnějším zkoumání však narazíte na elektronický hledáček umístěný v levé části těla. Někomu se může zdát toto řešení zbytečné, jíný jej ocení. Pravdou však je, že dosud na trhu kompakt podobné konstrukce nebyl.

P01.JPG P02.JPG
max. velikost | max. velikost

Kromě elektronického hledáčku však žádné převratné novinky nečekejte, fotoaparát má celoplastové tělo s několika kovovými detaily. Pravá strana je vyvedena v nevelký ale dostatečný grip, v jeho útrobách našla místo paměťová karta a dva AA akumulátory, pokud budete chtít, pak je možné napájet digitál i síťovým adaptérem. Grip má příjemné pogumování, které zlepšuje úchop fotoaparátu, v zadní části je pak tojúhelníkovitě uspořádáno deset malých výstupků, na něž při úchopu dosedne palec pravé ruky.

Základní technické parametry:

  • snímací prvek: CCD 1/2,5", 8,1 Mpx
  • maximáloní velikost snímků: 3 264 × 2 448 obrazových bodů
  • video: 640 × 480 px, 30 sn./s, ozvučené
  • stabilizátor: ano, plovoucí uložení snímače
  • paměťové médium: SD/SDHC
  • objektiv: 36–180 mm, F3,6–4,5
  • LCD displej: úhlopříčka 2,4", rozlišení 153 000 pixelů
  • elektronický hledáček: 0,2", 201 000 pixelů
  • možnosti napájení: 2× AA
  • záznamový formát: JPEG
  • cena: 6 490 Kč

Rozmístění ostatních ovládacích prvků je tradiční, na horní straně hlavní vypínač, volič expozičních režimů a spoušť. Zadní stranu pak pokrývá LCD dispej a vedle něj křížový volič s potvrzovacím tlačítkem a další tři tlačítka. Nad displejem je přepínač režimu zobrazení displeje a hledáčku. K dispozici je pohled se všemi informacemi, anebo pohled pouze s vodící mřížkou, Shodně je tomu i v elektronickém hledáčku, který je umístěn v levém horním rohu.

P03.JPG P04.JPG
max. velikost | max. velikost

Velikost hledáčku však nepatří k nejlepším, úhlopříčka je přibližně půl centimetru, což není mnoho a pro pohodlnější kompozici by se hodil hledáček větších rozměrů. Plusem je naopak možnost lepšího úchopu při fotografování na delších ohniscích. S digitálem u oka získáte větší stabilitu přístroje a riziko neostrosti klesá. Při fotografování vám bude ještě sekundovat mechanická stabilizace obrazu, která je založena na principu plovoucího uložení snímače.

Ovládání zoomu je vyřešeno ovládací kolébkou na zadní straně vpravo nahoře. Ve srovnání s ovládáním integrovaným do okruží spouště není kolébka tak pohotová. Netradičně Nikon vyřešil konektivitu s okolím, na celém přístroji najdete pouze jeden USB konektor, který slouží k propojení s počítačem a zároveň slouží i pro připojení k televizoru pomocí AV vstupu/výstupu.

P05.JPG P06.JPG
max. velikost | max. velikost

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Srdcem Coolpixe P60 je snímač s rozlišením 8,1 Mpx, jeho velikost je 1/2,5" a velikost snímků při plném rozlišení je 3 264 × 2 448 obrazových bodů. Velikost je pak ještě odstupňována v pěti, tří, dvou a jednomegapixelovém rozlišení. K dispozici je také poměr stran 3:2 (3 264 × 2 176 bodů) a 16:9 (3 264 × 1 836 bodů). Citlivost snímače je možné volit v rozmezí ISO 80–2 000 v krocích po jednom expozičním stupni. Stabilizace obrazu je u P60 vyřešena pomocí plovoucího uložení snímače, v praxi umoží prodloužit udržitelný čas přibližně o 1 až 1,5 EV.

menu01.jpg menu02.jpg

Ovládání fotoaparátu je vcelku snadné a intuitivní, takže s ním nebudou mít problém ani začínající uživatelé. Podobně jako u ostatních digitálů z řady performance, má i P60 na voliči režimů vlastní pozici pro nastavení fotoaparátu. V tomto menu najdete funckce, které nastavíte jednou (aktivace stabilizace, zobrazení data apod.) a více se k nim asi vracet nebudete. Proto nevadí ani samotná pozice na voliči režimů, do pohotovostního stavu se dostanete pootočením voliče na něterý z pokročilých nebo scénických expozičních režimů.

menu03.jpg menu04.jpg menu05.jpg

Pro ostatní, častěji používaná nastavení, je třeba otevřít nabídku menu, kde najdete všechny potřebné parametry, jako je rozlišení, citlivost, vyvážení bílé apod. Oceňujeme také plné obsazení křížového voliče přímým přístupem k parametrům, v tomto případě se jedná o režim ostření, režim blesku, aktivaci samospouště a korekci expozice.

Expozičních režimů je dostatek a vybrat by si měl opravdu každý, na horním otočném voliči najdete plnou automatiku, pokročilou automatiku s možností změny některých parametrů, manuální režim a tři scénické režimy, ostatních jedenáct se pak ukrývá pod nabídkou Scene na havním voliči.

menu08.jpg menu09.jpg menu10.jpg

Nepříjemným překvapením je bohužel manuální režim, do plnohodnotného manuálu mu totiž chybí volitelný rozsah clon. Digitál umí buďto zaclonit nebo odclonit – k dispozici jsou vždy jen dvě clonová čísla, F3,6 nebo F8,5 (široké ohnisko), respektive F4,5 nebo F10, 9 na dlouhém ohnisku. V případě časů je to však mnohem lepší, zde je dostupný rozsah od 8 s až po 1/ 1 200 s.

menu06.jpg menu07.jpg

Objektiv doznal oproti předchůdci P50 také několika změn. Tou nejvýraznější je asi posunutí počátečního ohniska z širokoúhlých 28 mm na 36 mm. Novinka však má větší rozsah optického zoomu, nejdelší ohnisko 180 mm je ideální nejen pro portéty.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Ve své kategorii patří Nikon P60 k tomu lepšímu, co se mezi kompakty urodilo. Objektiv dosahuje průměrných hodnot rozlišení, a to 1 600 lph ve středu obrazu na širokém ohnisku. S narůstajícím ohniskem rozlišovací schopnost klesá až na 1 500 lph na nejdelším ohnisku. Dobrou zprávou však je velice dobrá ostrost obrazu jak v ploše, tak i v okrajových částech snímku. Poměrně výrazné je sférické zkreslení u širokého ohniska, ve srovnání s jinými kompakty soudkuje Nikon mnohem více.

Naopak velmi dobře si fotoaparát poradil s chromatickou vadou, kterou byste na snímcích těžko hledali. Pokud se s ní setkáte, tak je to pouze u velmi kontrastních snímků na širokých ohniscích.

F01.JPG F04.JPG
max. velikost | max. velikost

Po stránce šumu si vede fotoaparát také poměrně dobře, subjektivně je ještě citlivost ISO 400 možné označit jako bezproblémovou, při detailním zkoumání sice najdete mírnou ztrátu obrysové ostrosti, celkové vyznění obrazu je však dobré. Při citlivosti ISO 800 je již ztráta detailů výraznější. Naštěstí firmware fotoaparátu se nesnaží odstranit veškeré detaily a nerozmývá digitální šum do podoby impresionistických obrazů, ale naopak raději zchovává mírnou zrnitost obrazu.

Naměřili jsme

Provozní časy Coolpixe P60 jsou srovnatelné s konkurencí, mírně pokulhává při startu, kdy je schopen pořídit první snímek téměř za 3,5 s. Největší slabinou fotoaparátu je pak rychlost ukládání fotografií, čas blížící se třem sekundám je velmi dlouhý a uživatelsky nepříjemný.

 Nikon Coolpix P60 
 první snímek3,41 s 
 snímek bez namáčknutí 0,69 s
 snímek s namáčknutím neměřitelné
 ukládání-připravenost k dalšímu snímku 2,92 s
 rychlost sériového snímání 2,0 sn./s
 max. počet snímků v sérii 10
 měřeno s paměťovou kartou SanDisk Extreme III SD 1 GB

 

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

wide.JPG middle.JPG tele.JPG 
max. velikostmax. velikost | max. velikost
Testovací obrazec, postupně nejširší ohnisko, střední ohnisko a nejdelší ohnisko
F18.JPG F19.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu zoomu
scena01.JPG scena02.JPG scena03.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
scena04.JPG scena05.JPG scena06.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
scena07.JPG
max. velikost
Standardní scéna, postupně všechny citlivosti
F07.JPG F08.JPG
max. velikost | max. velikost
Pleťové tóny

Další demosnímky:

 F02.JPG F03.JPG
max. velikost | max. velikost
F05.JPG F06.JPG
max. velikost | max. velikost
F09.JPG F10.JPG
max. velikost | max. velikost
F11.JPG F12.JPG
max. velikost | max. velikost
F13.JPG F14.JPG
max. velikost | max. velikost
F15.JPG F16.JPG F17.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Nikon Coolpix P60 je zajímavým digitálním kompaktem, který nabídne objektiv s praktickým rozsahem ohnisek (36–180 mm), je vybaven stabilizací obrazu a navíc také elektronickým hledáčkem, který usnadňuje práci s delšími ohnisky. Hledáček však nepatří mezi silné stránky tohoto kompaktu, a to především vinou malých rozměrů.

Naopak velmi dobře je na tom kompakt s obrazovou kvalitou. S výjimkou výraznějšího sférického zkreslení u širokého ohniska je obraz takřka prost všech optických nedostatků. Rozlišovací schopnost objektivu je na dobré úrovni, stejně tak i celková osrost obrazu v ploše a krajních oblastech. Velmi dobře si pak objektiv poradil s chromatickou vadou.

Šum bývá obvykle největším strašákem kompaktů s malým snímačem, nejinak je tomu i u Nikonu P60, avšak ve srovnání s konkurencí je hladina šumu u toho modelu na nižší úrovni, respektive se digitální šum chová umírněněji. Obrazový procesor zanechává část digitální zrnitosti ve prospěch realističtějšího obrazu. I přesto jsou nejvyšší jmenovité citlivosti pouze marketingovým tahákem.

Plusy:

  • dobrá práce s šumem
  • ostrost v ploše a okrajových oblastech
  • grip
  • elektronický hledáček

Mínusy:

  • nízké rozlišení LCD
  • malý hledáček
  • manuální režim není manuální
  • dlouhé ukládání snímku

Cena:

  • 6 490 Kč vč. DPH

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud