5
Fotogalerie

Fotografie týdne: Když padá sníh a létají racci

Mezi létem a zimou, možností volby a jasnou daností. Přesto v bílém kabátci. Tak by se dala charakterizovat – téměř hádankově – fotografie týdne.

Racek je pták veselý až radostný, často družný a lidí se nebojí. Takový může být pocit setkání člověka s ptákem, který se místo zpěvu chechtá.Jeho bílá silueta tradičně přinášela námořníkům naději.

Pokud se objevili na moři racci, bylo zřejmé, že pevnina již není daleko a že plavba s velkou pravděpodobností skončí dobře. Sníh je ale také symbolem naděje – pod ním se skrývá život, i když třeba ještě není vidět – přikrývá a pohřbívá to staré a špatné, aby dal vzniknout novému. Může mít ale také určitý negativní obsah – totiž jako součást kruté zimy, která přináší smrt.

Tyto dvě entity – racek a sníh jsou propojeny na snímku Když padá sníh, jehož autorem je pan Adamec. Fotografie mimo tento soulad ukazuje také určité pnutí, neboť racek je živý a může se sám pohybovat z místa na místo. Je to on, kdo se máváním křídel vzpíná gravitační síle země a udržuje se ve vzduchu, zatímco sníh bezmocně padá dolů. Zatímco sníh máme spojený především se zimou, racek je ptákem typicky letním.

01.jpg 
Když padá sníh, foto: adamec

Autor snímku se fotografování ptáků v nejrůznějších pozicích, kontextech a krajinách věnuje dlouhodobě a zakládá si na precizním technickém provedení, což je ostatně i na tomto snímku vidět. A to i přesto, že pro plný zážitek by bylo nutné jej „číst“ při pohledu na jeho širší dílo, které na DIGIareně představuje.

Gratuluji autorovi snímku, který výborně spojil ostrost ptáka a některých vloček s mírně rozmazaným pozadím a za pomoci zlatého řezu vytvořil technicky i kompozičně zdařilou fotografii, která jistě stojí za pozornost.

Fotografování dětí patří mezi činnosti jednoznačně nejvděčnější – rozmanitost obličejů, póz i přirozená „roztomilost“ z nich dělá snímky svým způsobem snazší nežli jiné. Snímek Mrzout od Ninicky je ukázkou toho, jak si může hrát také fotograf s dítětem.

02.jpg 
Mrzout, foto: Ninicka

Rostislav Jirků na snímku Chrám Nanebevzetí Panny Marie ukazuje mimořádně dobrý cit pro linku a geometrii, které se spojují ve hře světla, starých schodů dokonale oříznutého zákoutí. Organicky se vinoucí linie schodiště, je doplněna striktně vertikálními prvky zábradlí a horizontálními schody, které svoji kosodélníkovou strukturou ještě zdůrazňují harmoničnost a určitou kompaktnost celého výjevu.

03.jpg 
Chrám Nanebevzetí Pany Marie, foto: Rostislav Jirků

Pro všechny milovníky minimalistické fotografie je určený snímek ... Elektrosmog ..., který pořídil šebin. Jen šestice drátů a šestice ptáků. Jako fermiony hledající své místo v atomovém obalu, tak také jednotliví ptáci mají připravenou pozici, která jen čeká na to, až si přisednou.

04.JPG 
...Elektrosmog..., foto: šebin

Ponořen do svého nitra je fotografie Ivanny. Zachycuje něco mezi nebem a zemím, tajemství člověka transcendujícího, ale zároveň pevně ukotveného v hmotě, která jej tvoří i všude provází. Přesto od ní zásadním způsobem odlišného.

05.jpg 
Ponořen do svého nitra, foto: Ivanna

.

Určitě si přečtěte

Články odjinud