Jaký je rozdíl mezi čtečkami paměťových karet s různou pořizovací cenou? Je zaručena maximální rychlost přenosu u zařízení stejného výrobce?

Čtečku paměťových karet pravděpodobně nevyužijete, pokud máte doma kompakt a gigabajtovou kartu zaplníte až po delší době. Pokud však fotografujete více nebo váš fotoaparát umí přenášet data pouze ve standardu USB 1.1, pak jistě přijde čtečka paměťových karet vhod. Pro valnou většinu uživatelů je přenos dat z fotoaparátu do počítače pomocí USB rozhraní naprosto dostačující. Používáte-li však několik různých fotoaparátů s různými paměťovými kartami, pak se může čtečka paměťových karet hodit.

Zajímalo nás jaké jsou rozdíly mezi čtečkami karet v různé cenové hladině, opravdu se vyplatí koupit čtečku za necelých tisíc korun, nebo bohatě stačí čtečka za tři stovky? To byla jedna z otázek, na kterou jsme hledali odpověď. Druhou bylo, zda čtečka a karta jednoho výrobce bude podávat lepší výsledek něž čtečka a karta rozdílných výrobců.

01.jpg

Do testu jsem zařadil dvě čtečky paměťových karet, a to SanDisk ImageMate 12 in 1 a Hama Card Reader 1.000 & 1. Čtečky se prodávají společně s příslušenstvím v podobě několika programů pro správu a základní editaci fotografií. Podstatným rozdílem je však cena obou výrobků – SanDisk se dá koupit za cenu od 750 korun, Hama pak od 450 korun.

20.jpg

Rychlost přenosu jsem testoval na celkem čtyřech typech nejpoužívanějších paměťových karet – Compact Flash, SD, xD Picture Card a Memory Stick. Každý typ karty byl ve dvojím vyhotovení, u karet SD a CF byla vždy jedna z dvojice profesionální karta SandDisk, konkrétně pak CF Extreme IV 2 GB a SD Ultra II 2 GB. Rychlost přenosu jsem měřil na balíku dat, který tvořilo dohromady sedmadvacet souborů – šestnáct obrázků v JPEGu a devět obrázku ve formátu CR2 (Canon RAW). Celková datová velikost soborů byla 100 MB. Pro operaci s daty jsem použil program Total Commander 6.56. Měření u každé karty proběhlo vždy příkazem kopírovat (F5) a příkazem přejmenovat/přesunout (F6), a to hned několikrát.

SanDisk ImageMate 12-in-1

Čtečka od SanDisku umí pracovat, jak už název napovídá, celkem s dvanácti typy paměťových karet, konkrétně jsou to karty CompactFlash I/II, SD, miniSD, MMC, RS-MMC, Memory Stick, Memory Stick Duo, Memory Stick PRO, Memory Stick PRO Duo, Smart Media, xD Picture Card. Čtečka se prodává společně s malým stojánkem s integrovaným USB konektorem, se dvěma USB kabely a instalačním CD.

10.jpg 11.jpg 13.jpg

Čtečka ovladač přímo na těle, a to tlačítko pro okamžitý přenos dat z karty do počítače. Před prvním připojením je nutné nainstalovat ovladač a program pro správnou funkci tlačítka. Nainstalovaný software se spouští spolu se zapnutím počítače a běží na pozadí, pokud indikuje zapojení čtečky SanDisk spolu s vloženou kartou, spustí se a nabídne několik možností práce s daty.

S001.png S002.png
S003.png S004.png
Úvodní obrazovka programu pro přenos a práci s fotografiemi včetně obrazovky při přenosu dat
S007.png S008.png
S009.png S010.png
S011.png
Na výběr je celkem pět způsobů práce s fotografiemi, praktická je možnost vytisknout si indexprint

Součástí instalačního disku je také program Adobe Photoshop Album 2.0 Starter Edition pro jednoduchou správu a úpravu snímků. Program je určen naprostým začátečníků, tomu odpovídá jak funkčnost, tak i uživatelské rozhraní. Program je dodáván v omezené funkční verzi, pokud byste chtěli využí některé z neaktivních funkcí, je třeba licenci dokoupit. I přesto je však možné základní úpravy fotografií snadno provést.

S01.png S02.png S03.png
S04.png S05.png S06.png
V prvním kroku zvolíte oblast práce s fotografiemi a poté vybíráte konkrétní funkce

Čtečku je možné vyjmout z dodávaného stojánku, poté je nejen skladnější, ale sloty pro jednotlivé karty jsou i přístupnější. V horizontální poloze je čtečka díky gumové podložce na spodní straně mírně nakloněna vzhůru. Karty není třeba do jednotlivých slotů zasouvat velkou silou, stejně tak i jejich vyjmutí je snadné. Každý z celkem čtyř slotů má vlastní LED diodu, která indikuje práci čtečky, respektive daného slotu.

14.jpg 15.jpg 18.jpg

16.jpg 17.jpg 19.jpg

USB konektor je umístěn na boční stěně čtečky, což je poměrně nepraktické, protože vlevo od od ní musíte mít volný prostor pro vedení kabelu. Umístění na zadní stěne by bylo vhodnější. Čtečku je tedy lepší používat společně se stojánkem, který má USB konektor integrovaný. Při vyjímání ze stojánku je potřeba použít větší síly.

27.jpg

Rychlost zápisu dat na kartu se pohybovala v rozmezí od 1,04 až po 3,4 MB/s. Nejrychlejší byl přenos u paměťové karty SanDisk SD Ultra II. Rychlost čtení dat z karty se pohybovala v rozmezí 1,63 až 10 MB/s, nejpomalejší přenos byl u karet Memory Stick, naopak nejrychlejší u karet SD. Oficiální doporučená prodejní cena je 820 Kč vč. DPH.

Hama Card Reader 1.000 & 1

Čtečka od Hamy umí pracovat s kartami CompactFlash I/II, SD, miniSD, micro SD, MMC, RS-MMC, Memory Stick, Memory Stick Duo, Memory Stick PRO, Memory Stick PRO Duo, Smart Media, xD Picture Card. V balení najdete čtečku, propojovací USB kabel a instalační CD, na kterém je i několik programů.

Podobně jako SanDisk, tak i Hama nabídne jednoduché rozhraní pro organizaci, úpravu či tisk fotografií. Všechny programy jsou z produkce společnosti Arcsoft a při troše trpělivosti zvládnete i pokročilejší úpravy.

H05.png H06.png H07.png
H08.png H09.png H10.png
Nahoře úvodní obrazovka pro výběr programu, dole prostředí jednotlivých programů

Velice užitečným programem, který na instalačním disku také najdete je PC Inspector Smart Recovery, ten slouží k záchraně smazaných snímků. Úspěšnost programu je poměrně dobrá, pouze samotná práce s ním je zdlouhavější. Každopádně vám však může pomoci zachránit cenná data.

H01.png H02.png   
H03.png H04.png
Ovládání záchranného softvaru je velice jednoduché a zvládne ho i naprostý laik

Čtečka má symetrický tvar a celkem pět slotů pro paměťové karty, na čelní straně jsou čtyři, na boku pak jeden pro karty micro SD - právě přítomnost tohoto slotu by mohla být rozhodující při koupi čtečky u uživatelů, kteří mají micro SD karty například v telefonu. Menším nedostatkem je pouze jeden LED indikátor, společný pro všechny sloty. USB konektor je umístěn prakticky na zadní straně. Paměťové karty je třeba do slotů zasunout větší silou a stejně tak je i vytahovat ven. Výhodou je, že karty v žádném případě nemohou samy od sebe vypadnout, nevýhodou je ale zvýšené riziko poškození karty při jejím vytahování.

03.jpg 06.jpg 08.jpg

05.jpg 04.jpg 09.jpg

Čtečka mne velice příjemně překvapila svojí rychlostí. Při přenosu dat z paměťové karty do počítače jsem naměřil rychlost od 2,5 až do úctyhodných 20 MB/s, při zápisu dat na kartu byla rychlost v rozmezí od 1 do 4,7 MB/s. V obou případech patřili mezi nejrychlejší karty CF a SD. Nejpomalejší pak byly karty Memory Stick. U této čtečky se projevil rozdíl mezi oběma CF kartami, zatímco rychlost přenosu u profi karty SanDisk CF Extreme IV neklesla pod 10 MB/s, u druhé CF karty se rychlost pohybovala kolem 5 MB/s. Prodejní cena čtečky je přibližně 450 Kč vč. DPH.

Není všechno zlato...

Když jsem s testem čteček začínal, říkal jsem si, že vítěz je jasný, když stojí SanDisk téměř dvakrát tolik co Hama, musí být přeci lepší a rychlejší. Opak byl ale pravdou, a to bohužel i stran příslušenství. SanDisk sice vyniká bytelnějším dílenským zpracováním a má u sebe i stojánek, který umožňuje čtečku postavit na výšku. Nic to však nemění na faktu, že jej Hama převálcovala jak cenou tak rychlostí.

Poměrně zajímavým zjištěním při měřená rychlosti byl fakt, že při přenosu dat pomocí příkazu přejmenovat/přesunout byla naměřená rychlost čtení dat z karty několikanásobně vyšší, při zápisu na kartu byla stejná. Osobně bych čekal spíše opačný stav, neboť při tomto příkazu se data na kartě po přenesení mažou, kdežto při kopírování na kartě zůstávají.

Určitě si přečtěte

Články odjinud