9
Fotogalerie

PTGui Pro: Profík na panoráma

V návaznosti na článek o používání levné panoramatické hlavy si dnes představíme osvědčený program pro komfortní skládání pořízených snímků do rozměrné panoramatické fotografie – holandský PTGui.

Při tvorbě panoramatické fotografie je software stejně podstatný jako dobře upevněný fotoaparát na stativu. Když vezmeme v úvahu, že dnešní programy dokáží spojit i snímky pořízené z ruky otáčené mimo nodální bod, tak snad ještě důležitější.

Pochopitelně zcela nenavazující snímky a snímky bez kresby nezachrání ani svěcená voda. PTGui ovšem není žádným nováčkem a tak si v mnohém úspěšně poradí. Momentálně je dostupný již ve verzi 9.1.3 a kromě chytrých algoritmů nabízí uživatelům množství komfortních nástrojů.

Hned na začátku je potřeba zvolit optimální verzi. Tedy základní anebo PTGui Pro. Hlavní přednosti PTgui Pro jsou: 

  • podpora dávkového zpracování
  • možnost korigovat místo pohledu na panorama
  • korekce vinětace, expozice a vyvážení bílé
  • maskování objektů 
  • vytváření HDR panoramat
  • Podrobnější výčet rozdílů mezi oběma verzemi je uveden v angličtině na stránkách výrobce.

Spojování prvních panorámat

Práce s programem je poměrně intuitivní. Jednotlivé fotografie stačí jednoduše přetáhnout do okna programu, který si následně automaticky z EXIFu přečte potřebné údaje (objektiv, použité ohnisko a další). Současně se vám zobrazí další záložky. Například tak můžete v jedné záložce měnit pořadí anebo v další nastavovat prioritu překrývaných objektů maskováním.

ptgui-01.png
Základní prostředí programu PTGui 

Stačí jednoduše stisknout tlačítko pro zarovnání obrázků a program začne automaticky poměrně svižně vytvářet kontrolní body, spojovat a optimalizovat výslednou fotografii. V ideálním případě není u kvalitních dat zapotřebí ani mnoho dalších úprav, fotografie se jednoduše a přesně spojí. Ověřili jsme si to na snímcích, které byly pořízeny precizně z panoramatické hlavy. Pokud jsou na snímcích odchylky nebo chceme mít větší kontrolu nad výslednou fotografií, můžeme se pustit do pokročilejšího nastavení v dalších záložkách programu.

ptgui-02.png
Vložené fotografie lze ihned začít spojovat
 ptgui-03.png
Záložka se zdrojovými obrázky

Nejdůležitější jsou kontrolní body, které přímo ovlivňují kvalitu spojů. Přidávání a nastavení kontrolních bodů je velice snadné díky možnosti několikanásobného zvětšení jednotlivých pixelů. K tomu je navíc možné si ve tmavých a světlých místech jednoduše pomáhat náhledem s posunutou expozicí do kladných či záporných hodnot.

ptgui-05.png
Nastavení kontrolních bodů

Přesnému umístění bodů není co vytknout. Snad jen rolování ve velkých fotografiích je mírně zdlouhavé a chce trochu cviku. Jestliže na sousedních fotografiích najdete alespoň tři shodné body, máte většinou vyhráno, neboť program si úspěšně dopočítá zbývající data.

Velmi silným nástrojem je pak maskování, se kterým lze efektně odstranit například stativ, ze kterého jste pořídili dílčí snímky. Výsledek samozřejmě odpovídá situaci – čím jednodušší a pravidelnější podklad i okolí stativu, tím lepší výsledek. Tento nástroj má ale i další užitečnou funkci. Pomocí maskování můžete určit na překrývajících se fotografiích, který objekt má zůstat a který má zmizet. To se výborně hodí např. v situacích, kdy fotíte živou scénu, kde vám například chodí lidé po ulici a při focení se třeba objeví stejná osoba hned na čtyřech snímcích.

ptgui-06.png
Maskování. Červená objekty odstraňuje. Zelená objekty zachovává.

V Panorama Editoru si následně můžete interaktivně přizpůsobit pohled na panorama. Kromě zobrazení překryvu, vyrovnání horizontu nebo vycentrování místa pohledu na složený snímek, lze jednoduše tažením obrázku také vybrat až z patnácti druhů projekcí.

ptgui-04.png
Panorama Editor

Různé možnosti výstupu

Pokud jste s výsledkem spokojení, stačí kliknout na záložku pro vytvoření panorama, zvolit si výstupní rozlišení, formát JPEG, TIFF, PSD (včetně uložení ve vrstvách) nebo QuickTime VR a nechat program počítat. Renderování pochopitelně závisí na výkonu počítače, počtu fotografií, jejich velikosti, množství kontrolních bodů, korekcí a nastavení. Výkonnostně program ničím nezaostává za konkurencí, ba spíše naopak.

ptgui-07.png
Panorama je možné uložit v různých formátech včetně ve vrstev pro Photoshop

Dalším užitečným nástrojem programu je publikování 360° panorámat ve formátu vhodném pro umístění do internetových stránek (PTgui | Tools | Publish to Website). Vybráním již dříve složené fotografie a nastavením parametrů se vygeneruje soubor HTML společně s prohlížečem ve Flashi a jednotlivými fotografiemi, které si prohlížeč následně při přehrávání složí.

Mnoho možností nastavení ani pokročilé funkce virtuální prohlídky s možností přecházet mezi snímky zde ale nenajdete. Přesto alespoň potěšínastavení velikosti dat, počátečního zorného úhlu, posunu autorotace apod. Vygenerovaný kód společně s dalšími soubory včetně jednotlivých fotografií lze poté snadno umístit do vlastních stránek, případně – vyznáte-li se v kaskádových stylech – můžete si prohlížeč panorámat přizpůsobit. Stejně tak není těžké v editoru vložit například logo na místo stativu.

ptgui-09.png
Publikace na internet

Naše zkušenost

Kdybychom měli tomuto programu něco vytknout, tak je to zřejmě přehlednost některých pokročilých funkcí ukrytých v záložkách. Také možností publikování na internet by mohlo být jistě více. Například formou různých šablon. Celkově však můžeme PTGui s čistým svědomím doporučit.

Již v základní verzi se totiž jedná o kvalitní nástroj s množstvím užitečných funkcí a příznivou cenou. PTGui Pro přidává navíc opravdový komfort a perfektní kontrolu nad celým procesem spojování. Výrobce si zaslouží pochvalu také za časté aktualizace programu, který se po celou dobu našeho testování choval zcela stabilně.

ptgui-08.png
Záložky nastavení programu

Chcete-li si program PTGui vyzkoušet, můžete si stáhnout zkušební verzi zdarma na stránkách www.ptgui.com . Dobrou nápovědou v začátcích jsou také ukázky práce s programem.


V článku je použita verze PTGui Pro, která se online prodává od €149. Levnější verze PTGui (neboli základní) se dá pořídit od €79. V ČR se tento software prodává o trochu dráž (např. Sosej.cz)

Určitě si přečtěte

Články odjinud