10
Fotogalerie

Camera Slider – Pomocník pro profi videozáznam

Jistě to znáte třeba z filmu – kamera precizně přesně najíždí k objektu, oko diváka se soustředí na to podstatné, neruší ho žádné rozechvělé záběry, pohyb kamery vnímá pouze jakoby periferně.

Je to jeden z prvků, které mnohdy na první pohled odlišují amatérské video od komerční práce. Díky stále lepší dostupnosti kvalitní filmařské techniky pro široké masy přibývá také příslušenství, které bylo dříve výsadou filmových ateliérů.

Existuje celá řada nástrojů – od nejprimitivnějších „šoupátek“ na ruční pohon až po motorizované vláčky na kolejích, na které se vejde i kameraman s asistentem – které mají plynule a rovnoměrně posouvat kameru v určité ose s co nejlepší přesností.

Jednodušší pojezdy si může prakticky kdokoliv vyrobit doma, o tom si ale povíme někdy příště. Dnes se podíváme na komerční slider od firmy Hennlich, který se hodí pro lehké kamery a fotoaparáty s funkcí natáčení videa.

hennlich-00.jpg
Základní sestava slideru 

Tento Camera Slider, jak se oficiálně jmenuje, sestává z jednoduché kolejničky a posuvníku. Nemá žádný motorek (přestože jím jde dovybavit), unese pouze lehčí kameru nebo zrcadlovku a díky kompaktním rozměrům může tvůrcům pomoci vnést do tvorby kamerovou kvalitu i na cestách.

Na výběr jsou kolejnice dlouhé od 40 do 200 cm. Přičemž je možné si vybrat ze tří typů kolejnic s rozdílným průhybem a nosností až do 4 kg. Vyzkoušeli jsme nejlevnější typ s největším průhybem opatřený krajními gumovými nárazníky a tzv. fotoúpravou.

hennlich-10.jpg 
Na první pohled více než jednoduché zařízení

Rozbalujeme

Kolejnice přišla obstojně zabalená v papírové krabici. Na první pohled působí jako poctivý kus odolného kovu. Při bližším pohledu zjišťuji, že jde o konstrukčně velmi jednoduchý systém – profilovaná kolejnice s hladkou povrchovou úpravou, masivní posuvník s kluznými vložkami, několik děr pro upevnění na stativ a gumové zarážky na koncích.

hennlich-01.jpg hennlich-02.jpg
 
Posuvník a upevňovací šroub, všimněte si kluzných vložekv posuvníku

Po chvíli zkoumání jsem našel několik nedostatků. Kolejnici samotné není až tak co vytknout, avšak předvrtanými závity v rámci tzv. „fotoúpravy“ zprvu nebylo snadné protlačit šroub přes drobné zbytkové špony. Navíc v balení nebyl přiložen ani správný šroub s Withwortovým závitem. Nepomohla ani náhrada nejdostupnějším stativovým šroubem od Hamy, který se zkrátka nevejde do vnitřního prostoru posuvníku. Musel jsem proto naměřit rozměry a vyhledat železářství, kde prodávají šrouby s potřebným závitem.

srgb-12.jpg 
Spodní strana kolejnice

Široká variabilita

Kolejnici je možné našroubovat na stativ předvrtanými závity (uprostřed a na krajích). Připevnění pouze prostředním závitem působí lákavě a ano – funguje to také. Ale je třeba dát veliký pozor na stabilitu v krajních polohách. Pod používanou sestavou (Canon EOS 5D + 24mm objektiv + battery grip + mikrofon) se nepříjemně projevoval výrobcem deklarovaný průhyb. A to nejen drobnými vibracemi, ale také mírným zasekáváním posuvníku cestou po zatížené kolejnici.

hennlich-06.jpg hennlich-07.jpg
Slider bez zarážek
 

Doporučuji proto používat dva pevné stativy upnuté v krajních závitech kolejnice. Nasunutí a vysunutí posuvného „vozíku“ je díky krajním nárazníkům s obyčejnou křídlovou matkou otázka několika okamžiků.

hennlich-08.jpg hennlich-09.jpg
Slider s upevněnými zarážkam proti vysunutí

Kameru či fotoaparát je pochopitelně možné připnout přímo k ploše posuvníku. Ochudili byste se ale o možnost variabilního natáčení fotoaparátu do různých úhlů. Proto se mezi posuvník a fotoaparát výborně hodí stativová hlava. Nutno však dodat, že každé oddálení nebo naklánění byť i lehké kamery výrazně ovlivňuje těžiště. Proto – čím menší stativová hlava, tím stabilnější a vůči chvění odolnější bude celá sestava.

Velmi mne potěšilo, že díky profilu kolejnice, je prakticky nemožné aby se posuvník z kolejnice jakkoliv převrhnul. Pokud tedy máte pevně připnutý fotoaparát a stabilní stativ, můžete posuvník naklápět i do různých úhlů a nemusíte se přitom obávat o drahou techniku.

Plynulost nutno nacvičit

Samotný posun není tak úplně hladký, jak bych si představoval. Tedy na to, že jeho plynulost ovlivňuje pouze smýkání plastových kluzáků po hladkém kovu, je pohyb ještě dobrý. Avšak se systémy vybavenými kolečky s kvalitními ložisky se to zcela srovnávat nedá. Na počátku pohybu je třeba vyvinout nepatrně větší sílu než později v průběhu. Velmi záleží na zatížení a rychlosti pohybu. Čím těžší zařízení je posouváno a čím pomaleji s ním budete „klouzat“, tím častji dochází k nerovnoměrnému pohybu.

srgb-11.jpg 
Když je kolejnice pevně uchycena nemusíte se bát ani jejího náklonu

V extrému, při větším prohybu a pomalém pohybu posuvníkem docházelo k mírnému zasekávání. Částečně to ale přikládám na vrub počáteční nezkušenosti. Po několika minutách nácviku se dá dosáhnout dobrých výsledků. Pochvalu zaslouží také pryžové nárazníky, které několikrát zabránily tvrdému dorazu.


Zvukový projev při „šoupání“ posuvníkem není výrazný, přesto není ani zanedbatelný. Mohu jej hodnotit pouze subjektivně. Pokud budete filmovat venku, zřejmě vám to vadit nebude. Pokud ale budete natáčet v interiéru, může mikrofon na kameře nebo v její blízkosti nahrávat znatelný ruch. Při serióznější práci ale pravděpodobně budete zaznamenávat zvuk mikrofonem umístěným mimo kameru.

Základní technické parametry

  • hmotnost:1 400 g
  • délka kolejnice:100 cm
  • délka dráhy vozíku: 84 cm
  • šířka: 8 cm
  • výška: 2,5 cm

Cenová kalkulace

  • montovaný vozík + aretace: 1 795,00
  • kolejnice DryLin W – nevrtaná WS-10-40: 1 335,00
  • poplatky za řez: 55,00
  • pryžový nárazník pro kolejnici WS-10-40: 290,00
  • fotoúprava kolejnice a vozíku: 1 000,00
  • celkem: 4 475,00
  • pozn. všechny ceny jsou bez DPH

Závěrem

I přes výhrady k průhybu testované kolejnice, občas neplynulému posunu, absenci šroubu pro upevnění fotoaparátu a mírné hlučnosti jsem byl s kolejnicí v zásadě spokojen. Především pro její kompaktnost, mechanickou odolnost a snadné použití. Materiály nejsou příliš náchylné ke škrábancům ani jiným poškozením a také údržba nezabere mnoho času. Kratší kolejnice se výborně hodí i do terénu.

Pro dosažení lepších kluzných výsledků by se možná dalo (samozřejmě bez záruky) experimentovat s různými olejovými nástřiky kluzné plochy. Přesto se s přibývajícím časem dařily lepší a lepší záběry. Firma Hennlich, jak sama uvádí, nabízí polotovar, který si můžete různě nakonfigurovat.

Kromě např. fotoúpravy kolejnice (1 200 Kč) sestávající z několika předvrtaných závitů nebo jednoduchých nožiček (1 400 Kč) si můžete objednat na míru také motorizovaný posun. Výsledná cena se tak může hodně lišit a nutno říct, že pro začínající tvůrce nemusí být s ohledem na konstrukční jednoduchost právě nízká.

Určitě si přečtěte

Články odjinud