5
Fotogalerie

Fotografie týdne: samou láskou

Jednou ze základních vlastností fotografa musí být schopnost dívat se kolem sebe jinak, než ostatní lidé. Jen tak si může všimnout zajímavé reality, která nás obklopuje.

Dobré fotografie mohou vznikat různě – jednou jde o náhodu, jindy o připravenost fotografa nebo dokonalé technické zpracování. Jiná díla vzniknou tím, že se jejich autor dokáže na svět dívat jinak, než lidé, kteří kolem procházejí bez nějakého velkého zájmu či zaujetí.

Místo ateliérových studií dávají přednost ulici, místu, kde to ve veřejném prostoru nějakým způsobem žije. Ať již přítomností lidí nebo naopak jejich absencí. Snímek samou láskou, jehož autorem je shimmell je pěkným příkladem tvorby právě tohoto charakteru. Je třeba jej chápat v širším kontextu tvorby tohoto autora, který se na focení města, jeho fragmentů a křivek dlouhodobě zaměřuje.

Snímek vykazuje (tak jako celá série) určitý sklon k minimalismu. Fotografie nemá nic zbytečného navíc, nic z ní nelze odebrat, aniž by se umenšilo její sdělení. Spojení horizontální linie schodů s vertikálou stěny budovy v pozadí představuje zajímavé uspořádání jeviště, kde v hlavních rolích vystupují tři objekty odkazující k RGB spektru. Z vertikály chodníku vystupuje modrý sloup, který celkové vzezření snímku orientuje směrem vzhůru.

01.jpg 
samou láskou, foto: shimmell

Zelená lavička je naopak prvkem vertikálním, do něhož zasahuje červený odpadkový koš, který svojí nepravoúhlou konstrukcí vnáší do snímku určité oživení. Celá kompozice vyznívá tak, jakoby se koš chystal pozřít lavičku, sám stojíce v mírném předklonu směrem k ní.

Gratuluji autorovi k podařenému snímku, který se snaží rozpoutat diskusi o tom, jak vypadá design a architektura města, do souboru tvarů a barev a dovoluji si pozvat na prohlídku dalších zajímavých záběrů uplynulého týdne.

Akrobatické létání patří nepochybně mezi jednu z nejvíce fotogenických atrakcí, kterou si jen málokterý fotograf milující pohyb může nechat uniknout. Snímek Royal Air Force, který pochází ze dnů NATO je ukázkou toho, jak může fotografie zakonzervovat okamžik. Uchovat pohyb tak, že člověk přesně ví, jakým směrem by se stíhací stroje rozletěly, kdyby je zajetí obrázku pustilo dále. Autorem je liil3.

02.jpg 
Royal Air Force, foto: liil3

Také odraz v zrcadle patří mezi fotografické prvky, které jsou jedny z nejklasičtějších. Zahorko k němu ale dokázal přistoupit jinak a originálně. Spojení igelitu, s jeho charakteristickou strukturou a černobílého snímku jakoby vytvářelo pocit snění či nereálnosti obrazu, který nese název Conscience.

03.jpg 
Conscience, foto: zahorko

Snímek Šapitó v trávě ukazuje, jak kolem věcí mimořádně krásných a zajímavých často chodíme zcela bez povšimnutí. Autorem záběru, který si jistě vyžádal (ne)malou oběť v podobě brodění se trávou a klečení na mokré studené zemi je snopa.

04.JPG 
Šapitó v trávě, foto: snopa

A na samotný závěr ještě jeden diskusní snímek – Přeplácané zátiší – MoML 4. října 2012, který pořídil Martin Breza. Do jaké míry je toto zátiší skutečně přeplácané? Jsou tři ptáci sedící ve třech oknech skutečně přespříliš? I to jsou otázky, které si musel spolu s autorem jistě klást téměř každý fotograf, který se nějaký podobný záběr pokoušel.

05.jpg
Přeplácané zátiší – MoML 4. října 2012, foto: martin breza 
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud