49
Fotogalerie

Canon PowerShot G3 X: Ultrazoom s ambicemi

Ultrazoomy jsou stále populární, proto se podíváme na zoubek pokročilému přístroji – nabízí objektiv s širokým ohniskovým rozsahem a dobrou světelností. Představme si Canon PowerShot G3 X.

Canon G3 X lze v rámci „géčkové“ řady, kam patří zejména pokročilé kompakty, označit za jakýsi solitér. Modely G1 X sice nabízí poměrně široký ohniskový rozsah, ovšem v žádném případě takový, že by se daly zařadit do kategorie ultrazoomů, navíc mají větší – 1,5" snímač.

Fotoaparát G7 X má sice stejně velký, jednopalcový snímač jako G3 X, ale jinak se jedná o kapesní kompakt s výtečnou světelností (F1,8 – 2,8). A aby toho nebylo málo, před několika dny Canon doplnil číselnou řadu o modely G5 X a G9 X…

PowerShot G3 X Beauty.jpg

Tento hlavolam nejspíš nerozlouskneme, vraťme se proto k našemu přístroji. Na první pohled je patrné, že se Canon snažil vyprodukovat prémiový ultrazoom, který by kvalitativně přesahoval řadu PowerShot SX – větším snímačem, kvalitnějším zpracováním, nabídkou funkcí a pokročilým externím ovládáním.

Klíčové vlastnosti

Snímač a procesor

Jednopalcový BSI-CMOS snímač má rozlišení 20,2 Mpx. Maximální velikost snímků činí 5 472 × 3648 px, přičemž je lze ukládat zároveň do JPEGu i RAWu. Citlivost senzoru lze nastavit na ISO 125–12 800, ve speciálním módu až na ISO 25 600. O zpracování obrazu se stará procesor DIGIC 6. Závěrka pracuje rychlostí 30–1/2 000 s. Nejkratší čas 1/2 000 s není vzhledem ke konkurenci, která vesměs nabízí cca 1/16 000 s, příliš oslnivá hodnota. Tento nedostatek je ovšem částečně kompenzován softwarově, a to integrovaným ND filtrem.

sensor-range.jpg

Objektiv s 25× zoomem

Stabilizovaný objektiv má ohniskový rozsah 24–600 mm a světelnost F2,8–5,6. S těmito parametry už se skutečně jedná o univerzální nástroj, který pokryje potřeby milovníků všech fotografických žánrů.

Displej s vysokým rozlišením

3,2palcový (o úhlopříčce 8 cm) displej s rozlišením 1 620 000 px je dotykový a výklopný o 180° – problémem tedy není fotografování z podhledu či nadhledu ani pořizování selfíček. Displej je také jediným pomocníkem při komponování obrazu. Tento fotoaparát totiž nedisponuje elektronickým hledáčkem. Zakoupit si sice můžete externí EVF-DC1, ale řádně si připlatíte – kolem 6 500 Kč.

PowerShot G3 X BK BSL LCD down 45 degrees.jpgPowerShot G3 X BK LCD 180 degrees.jpg

Automatické ostření na základě detekce kontrastu

Canon G3 X ostří na základě detekce kontrastu. K dispozici jsou režimy detekce obličeje, sledování objektu i ostření dotykem. Minimální zaostřovací vzdálenost činí na širokém ohnisku 5 cm na dlouhém potom 85 cm – zapovězeno tedy není ani fotografování detailů.

Sekvence lze pořizovat rychlostí 5,9 sn./s, s přeostřováním 3,2 sn./s. Ve srovnání s konkurencí to není žádný trhák, ale na to už jsme si zvykli snad u všech kompaktů od Canonu. 

Full HD video

Canon G3 X umožnuje natáčet video ve Full HD rozlišení (1 920 × 1 080 px) rychlostí 60 sn./s. V nabídce jsou režimy Auto, Programová automatika i plný manuál. Bonusem je nadstandardní konektivita s externím příslušenstvím – na těle najdeme vstup na mikrofon, sluchátka, HDMI konektor a systémovou patici pro práci se zábleskovými zařízeními.

PowerShot G3 X Beauty Accessories.jpg

Funkční výbava

Integrovaný WiFi modul a podpora NFC patří už ke standardní výbavě jakéhokoli pokročilejšího fotoaparátu. Výhody jako možnost dálkového ovládání či bezdrátového přenosu snímku už snad není třeba vyjmenovávat. Za zmínku snad stojí pouze to, že „canoní“ appka Canon Camera Connect toho moc neumí – maximálně zoomujete, zaostříte a cvaknete, na detailnější nastavení expozičních hodnot můžete rovnou zapomenout.

Při fotografování můžete využít pomůcky jako živý histogram, vodováhu, detekci mrkání či zvětšení náhledu zaostřované oblasti.

Rozměry a baterie

Výdrž baterie je dimenzována na 300 snímků. Rozměry přístroje činí 23,3 × 76,5 × 105,3 mm, váha je 733 g (s baterií a paměťovou kartou).

Pokračování 2 / 3

Konstrukce a ovládání

Utěsněné kovové tělo by mělo odolat útoku vodního živlu (v podobě menší spršky) a zabránit vniknutí prachu. Na svou třídu je přístroj poměrně malý, váhově odpovídá spíš průměru.

Ovšem i přes menší rozměry těla (myšleno v kategorii ultrazoomů), které co do hloubky znatelně nabývá pořádným objektivem, se perfektně drží – především díky přednímu ergonomicky tvarovanému gripu a zarážce na palec na zadní stěně.

PowerShot G3 X BK FRT.jpgPowerShot G3 X BK FSL Flash Up.jpg

Funkce, kam se podíváš

Nadstandardní je též nabídka externích ovládacích prvků. Velmi pohodlná je spoušť umístěná nad předním gripem, která je obkroužená zoomovací páčkou – ano, k zoomování slouží pouze tato páčka. Ač na objektivu najdeme klasický prstenec, tento je primárně určen k manuálnímu ostření. Jinak se též jedná o jeden z programovatelných ovládacích prvků – vedle videospouště, tlačítka S u gripu na palec a dvou tlačítek na objektivu.

Pokud by vás, jako mě, napadlo přiřadit prstenci funkci nastavení citlivosti (ISO), vězte, že to není dobrá volba – velmi snadno totiž může dojít k nechtěnému přetočení… a fotit za slunečného dne např. s ISO 12 600 není zrovna optimální. Pro přístup k nejčastěji používaným funkcím je k samozřejmě k dispozici také Quick Set – na zadní stěně uprostřed kruhového a zároveň 4směrného voliče.

funce.jpg

Kromě klasických rollerů na horní stěně fotoaparátu, z nichž jeden slouží k volbě fotorežimu a druhý ke kompenzaci expozice, jsou k dispozici další dva otočné prvky – jeden, zapuštěný na horní stěně a druhý vedle displeje: podle zvoleného režimu se jimi nastavují základní hodnoty expozice (čas a clona).

PowerShot G3 X Beauty Top Controls 2.jpgPowerShot G3 X BK BCK.jpg

Široká nabídka externích ovládacích prvků a okamžitý přístup k důležitým funkcím slibuje komfortní a promptní ovládání, ale není všechno zlato, co se třpytí…

Marné hledání bez hledáčku, o stabilitě nemluvě

Fotoaparát s takovým kouskem skla přímo vybízí k přiložení k oku, což by celou soustavu pěkně stabilizovalo, zejména při focení na dlouhé ohnisko, ale ejhle není tu elektronický hledáček, který mi u těchto přístrojů přijde jako nezbytnost. Pokud chcete udržet aparát v klidu, pomůže vám jedině zaklesnutí do popruhu a pohled na displej z dálky, což není příliš komfortní.

Ve specifikacích také najdete, že je tento Canon stabilizován v pěti osách – pěkné lákadlo. Ale! Vzhledem k tomu, že stabilizován je nikoli snímač, ale objektiv, je to s těmi pěti osami trochu složitější – při statickém fotografování je k dispozici 2osá optická stabilizace, kterou lze při natáčení videa v režimu Dynamic IS digitálně „rozšířit“ na 5osou.

G3X.jpg

Výkon stabilizace se mi navíc nezdál příliš oslnivý – v kombinaci s absencí hledáčku, a tudíž nemožností pevného ukotvení fotoaparátu, je focení na dlouhé ohnisko hodně komplikované. Velmi často se vám vytratí objekt ze záběru…

Ke cti Canonu ale budiž, že se tento fakt snažil vykompenzovat speciální ovládacím prvkem na boku objektivu, tzv. Asistentem kompozice: při focení na dlouhé ohnisko se po namáčknutí tlačítka okamžitě rozšíří záběr, abyste objekt svého zájmu mohli znovu rychle vyhledat, a po jeho „odmáčknutí“ objektiv zazoomuje na původní ohnisko.

Rychlost sériového snímání a autofokusu

Nebo spíš pomalost. To je Achillova pata kompaktů a ultrazoomů Canonu obecně. Již jsme o tom psali například v recenzi Canonu EOS M3. V tomto směru Canon prostě není konkurenceschopný.

Rychlost sekvenčního snímání (s jednorázovým i kontinuálním ostřením) dosahuje ve srovnání s nejbližšími konkurenty (např. Sony RX10 nebo Panasonicem FZ1000) zhruba polovičních hodnot. Nedostatečná je zejména rychlost kontinuálního snímání při současném ukládání do RAWu – přesně jsem neměřila, ale výkon Canonu G3 X je v tomto směru opravdu žalostný.

Co se týká rychlosti a přesnosti autofokusu, v dobrých světelných podmínkách je poměrně uspokojivá, mnohem horší je jeho výkon v horších světelných podmínkách, kde ostření pouze na základě detekce kontrastu prostě nestíhá…

Pokračování 3 / 3

Obrazová kvalita, hodnocení a demosnímky

Na kvalitě fotografií se podepisuje zejména objektiv ve spojení se snímačem. Robustní optika Canonu G3 X nabízí mohutný ohniskový rozsah od širokoúhlých 24 mm po „úzkých“ 600 mm. Světelnost objektivu začínající na F2,8 poměrně rychle klesá: na 50 mm dosahuje hodnoty F4 a na 200 mm padne až na F5,6.

Sférické zkreslení, které lze snadno opravit ve fotoeditorech, ač za cenu ztráty části obrazu, ponecháme stranou – i tak není nijak drastické, odpovídá normě. Čeho si však nelze nevšimnout je chromatické aberace (CA) – ono barevné lemování na kontrastních hranách zachycených objektů. Ovšem ač je CA na snímcích patrná po celé ploše obrazu, k zásadní degradaci obrazu nedochází.

Snímač lze nastavit na citlivost ISO 125–12 800 (ve speciálním režimu až ISO 25 600). Vzhledem k velikosti čipu a jeho rozlišení 20 Mpx lze (správně) předpokládat, že pětimístné hodnoty ISO jsou jen jakýmsi marketingovým bonbonkem pro neznalé kupce, v reálu nepoužitelné. Ale ani na nižších hodnotách není Canon G3 X žádný přeborník, kupodivu se i při nastavené nižší citlivosti objevují barevné artefakty, zejména na tmavých plochách: v JPEGu jsou potlačeny na úkor detailnosti kresby, ale v RAWu už se neskryjí. Ostatně posuďte sami. Vlevo JPEG, vpravo RAW.

jpeg200.JPGraw200.jpg
ISO 200
jpeg400.JPGraw400.jpg
ISO 400
jpeg800.JPGraw800.jpg
ISO 800
jpeg1600.JPGraw1600.jpg
ISO 1 600
jpeg3200.JPGraw3200.jpg
ISO 3 200
jpeg6400.JPGraw6400.jpg
ISO 6 400
jpeg12800.JPGraw12800.jpg
ISO 12 800 

Klady

  • Solidní kovová konstrukce a výborná ergonomie
  • Propracované externí ovládání, včetně řady programovatelných prvků
  • Kvalitní velký displej s úhlopříčkou 8 cm, který je navíc výklopný (snadné fotografování z pod/nadhledu i pořizování selfies) a dotykový (komfortní volba zaostřované oblasti)
  • Široká nabídka bonusových funkcí a pomůcek (vodováha, živý histogram, zvětšení zaostřované oblasti, asistent kompozice ad.)
  • Rozšiřitelnost systému – patice na externí blesky, vstup na mikrofon i sluchátka

Zápory

  • Absence elektronického hledáčku = zhoršená stabilita při fotografování s dlouhým ohniskem
  • Pomalé sekvenční snímání, zejm. při ukládání do RAWu
  • Strmě klesající světelnost objektivu
  • Nepříliš spolehlivý autofokus, který ostří pouze na základě detekce kontrastu (většina konkurentů je vybavena ostřením hybridním)

Cena

Demosnímky:

IMG_0365.JPGIMG_0381.JPGIMG_0383.JPGIMG_0392.JPGIMG_0431.JPGIMG_0730.JPGIMG_0608.JPGIMG_0668.JPGIMG_0722.JPGIMG_0727.JPGIMG_0775.JPGIMG_0817.JPGIMG_0843.JPGIMG_0909.JPGIMG_0914.JPGIMG_0923.JPGIMG_0989.JPGIMG_1029.JPGIMG_1120.JPGIMG_1125.JPGIMG_0638.JPGIMG_0644.JPGIMG_0640.JPGIMG_1220.JPG

Určitě si přečtěte

Články odjinud