5
Fotogalerie

Fotografie týdne ll – ll aneb jarní streetfoto

Někdy je setkání o konfrontaci či konfliktu, jindy radostnou záležitostí. Většinou se ale jen tak bezděčně míjíme. Jsou dva atributy fotografií, které – mimo technické zpracování a kompozici – mám na snímcích rád.

Totiž příběh, který pracuje s fantazií diváka, který provokuje, stimuluje a vlastně obrací pozornost od samotného snímku, který je jen odrazovým můstek pro vlastní setkání se sebou samým někde v říši snů a tím druhým je symbolika.

Člověk je obklopen symboly, které běžně používá, aniž by nad nimi často přemýšlel. Že červený křížek značí nemocnici nebo srdce vyjadřuje lásku, je téměř samozřejmé, alespoň v určitém časovém a kulturním kontextu. Řada symbolů ale může mít více rovin významů a jejich pochopení se mění s kontextem, ve kterém se člověk nachází. Tak pro jednoho bude strom ležící přes cestu obrazem vzbouření se proti mainstreamu a pro druhého překážkou či koncem cesty. A právě tato víceznačnost je něčím, s čím může fotograf velice pěkně pracovat.

Snímek II – II je právě takovým příkladem. Základní rovina příběhu se zdá být daná – dvojice řeholnic, zjevně katoliček, nikoli vlažných, kříží své cesty s muslimskou dvojicí. A i ona bere své vyznání vážně alespoň tak, že paní má šátek a pán vous. Může jít o srážku, střet, který skončí konfliktem. V politickém zeměpise či dějinách jistě není takový scénář ničím neobvyklým, ale v tomto případě je situace zcela jiná – úsměv i gesta obou řeholnic naznačují, že se nic takového dít nebude. Zdvořilá forma je zachována, i když se žádný dialog nerozvíjí. Manželská dvojice spíše sleduje cestu, než ženy, které kolem nich procházejí. O čem asi přemýšlí?

01.jpg 
II – II, foto: ilonag3

Jinou rovinu dávají celé situaci dopravní značky – zatímco řeholnice jsou upozorňovány, že mají dávat přednost, manželé očividně porušují všechna pravidla, vstupují do zákazu, který chrání obvykle obě strany před srážkou. Tentokráte se ale vše obchází bez nárazu a krve. Vítězí úsměv, pohled na lidství, v němž se obě strany – na první pohled ve všem odlišné – neliší. Nebo je to vše vlastně jinak?

Gratuluji autorce, kterou je ilonag3 k podařenému snímku z života na ulici a dovoluji si pozvat na prohlídku dalších zajímavých fotografií uplynulého týdne.

Kavárna je místem, kde se realizuje společenský život, nebo alespoň prožívá kolektivní samota. Snímek jedné takové kavárny s názvem prázdnota, jehož autorem je klimaxp, ale ukazuje, že tomu tak být vždy nemusí. A ani krásné historické prostory, venkovní atrium nebo skleněné stoly tomu nemusí dostatečně pomoci.

02.jpg 
prázdnota, foto: klimaxp

Pro milovníky cestování a bicyklu je určený snímek s názvem MG_0201aaa800r, který klade do překvapivého paradoxu pečlivé hledání místa, úhlu pohledu i barevného vyvážení a naturalistický, stroze dokumentární styl názvu. Autorem je Shoehardt R.

03.JPG
MG_0201aaa800r, foto: Shoehardt R. 
 

Abstraktní tvorba, tentokráte zaměřená na strukturu látek je dnes zastoupena snímkem Zádrhel... od No21. Snímek pracuje s dominancí jednotlivých vláken a dvou barev, které vzájemným kontrastem akcentují téma, zrcadlící se v názvu snímku.

04.jpg 
Zádrhel..., foto: No21

S blížícími se teplými dny je čas odložit kabáty a hledat činnosti více spojené s přírodou a jarem. Téma zachycuje Kazimír na černobílé fotografii První jarní koupání?

05.jpg 
První jarní koupání, foto: kazimír

Určitě si přečtěte

Články odjinud