9
Fotogalerie

Úpravy fotografií v Picniku: Má smysl si připlatit?

Zajímavý online foto editor nabízí mnohé zajímavé i zábavné funkce, ale jen za příplatek. Je rozumné do něj investovat?

Picnik lze již považovat téměř za klasiku mezi online foto editory. Mnozí uživatelé se s ním již setkali například při využívání služeb Flickr. Jeho cílem je oslovit především méně náročné a méně technicky zdatné uživatele. Ne že by chyběly pokročilé funkce, ale ovládání je koncipováno tak, aby bylo co nejsnazší a nejpřístupnější širokému spektru uživatelů.

Titulka.jpg
max. velikost
Webová stránka online editoru

Za zmínku stojí jistě také licenční politika. Zatímco téměř všechny ostatní online foto editory jsou bezplatně k dispozici, Picnik nabízí zdarma jen základní funkce. Za cokoli navíc je potřeba si tedy připlatit – asi 2 USD za měsíc, neboli 24,95 USD za rok užívání (tedy asi 520 Kč). To není úplně málo, zvláště pokud uvážíme, že online konkurence je bezplatná a portable či instalovaným programům konkurovat může jen stěží – Picasa, GIMP i další jsou zdarma a nabízejí podstatně více funkcí a možností. Na druhé straně je to produkt určen pro technicky nenadané a i jednoduché obrázkové menu může být pro někoho důvodem k platbě.

premium.jpg
max. velikost
Za nadstandard si připlatíte

Na výběr je ze tří základních módů – klasický editor, tvorba koláží a zábavné koláže. Zábavné koláže jsou založeny na tom, že do předem nastavených rámů vložíte jednu či dvě fotografie. Bezplatná verze nabízí těchto šablon naprosté minimum, placená je na tom o něco lépe. Osobně mi ale tato funkcionalita přijde jako nejslabší z celého Picniku. Šablony jsou většinou kýčové a ne příliš nápadité a ani s fotografiemi toho příliš dělat nejde.

Druhým módem je tvorba koláží. I ta je poměrně jednoduchá. Vyberete si šablonu uspořádání fotografií a pak pomocí metody „táhni a pusť“ rozmisťujete obrázky na patřičná předdefinovaná místa. Nastavit můžete natočení políček, rozměry koláže nebo velikost rámu mezi jednotlivými fotkami. U některých šablon pak také počet rámečků a tedy i fotografií v koláži. Nečekejme žádný umělecký zázrak, ale pro běžného laického uživatele je soubor funkcí rozumně minimální – nastavuje jen to, co opravdu nutně potřebuje.

koláž.jpg
max. velikost
Tvorba koláží příliš velký prostor ke kreativitě nedává

Třetí, nejrozsáhlejší a nejzajímavější částí je běžný editor. V tom se mi nepodařilo korektně pracovat s žádnou grafikou pod Ubuntu s Firefoxem 3.0.x, ve Windows Vista, ale již žádný problém nebyl. Picnik umožňuje import obrázků prostřednictvím URL adresy, z počítače nebo z některého z webových alb. Mezi podporovanými nechybí Google Picasa Web Album, Flickr, Webshots, Facebook, MySpace a několik dalších.

alba.jpg
max. velikost
Spolupráce s webovými alby je pod Windows bezproblémová a pohodlná

Práce s editorem je velice rychlá a příjemná. Nástroje jsou rozčleněny do několika kategorií. Asi nejzajímavější jsou efekty. Těch zde naleznete poměrně velké množství jak v základní, tak placené verzi. Od reliéfu, přes změnu barev až po umělecké efekty. Některé lze nastavovat, jiné jsou „na jedno kliknutí“. Zajímavá je možnost vracení efektů zpět až do původního stavu obrázku. Nemusíte se tedy bát experimentovat.

K efektům a jejich kombinacím snad není potřeba nic doplňovat. Fungují právě tak jak mají. Ti šetřivější z nás si ale povzdechnou, že by neplacená varianta mohla být o něco bohatší. Zkoušet je možno i placené efekty, ovšem za cenu umístění informačního proužku do rohu obrázku. Je netriviálně velký, takže ho nelze ani snadno vyretušovat.

efekty.jpg
max. velikost
V nabídce nechybí celá řada zajímavých efektů

Další skupinou nástrojů je práce s texty. Výběr fontů je poměrně široký i ve verzi neplacené. Bohužel zde však autoři nezapracovali podporou české diakritiky. Například font Arial některé znaky zvládne, ale s „ř“ či „ž“ si neporadí. Jinak je práce s textem rychlá a pohodlná. Je možno ho libovolně natáčet, převracet, zadávat řez či velikost a barvu písma.

text.jpg
max. velikost
Práce s textem je rychlá, pohodlná, ale nikoli s diakritikou

Stickers představuje jednoduché malé obrázky, kterými můžete svoji fotografii doplnit či ozvláštnit. Mají především žertovný charakter a k dispozici je jich poměrně velké množství. Tato funkcionalita je zajímavým doplňkem služby jen podtrhujícím to, že pro seriózní a konzervativní činnost není Picnik úplně určen. Kromě nich je k dispozici totiž také několik zábavných efektů, které kupříkladu přidají osobě sluneční brýle či zářivý bílý úsměv.

obrázky.jpg
max. velikost
Ukázka několika žertovných obrázků vložených do fotografie

Dále zde nalezneme rozmanitou nabídku rámečků, které jsou pro dnešní poloamatérskou digitální fotografii poměrně typické.

rámeček.jpg
max. velikost
Na výběr je i několik nevšedních možností orámování

Aplikace se pohodlně ovládá a nabízí také několik příjemných funkcí. Lupa, kterou je možno ovládat i kolečkem myši, je velice příjemnou komponentou. Již jsme zmínili tlačítko zpět, histogram či modulace RGB křivek. Z výhod bych zmínil ještě výborné vzpamatování po pádu prohlížeče nebo široké množství podporovaných obrázkových formátů a pohodlné import/export operace.

křivky.jpg
max. velikost
Práce s RGB křivkou i s jednotlivými kanály. Docílit je možné jemného vyladění i originálních efektů.

Pokud vás Picnik zaujal, neváhejte jej vyzkoušet. Oproti většině konkurence nabízí pohodlnější ovládání a celkově komfortní přístup s vysokou rychlostí. Není však příliš vhodný na nějaké složitější úpravy snímků, fotomontáže či retuše.

Hledáte-li však pohodlný a rychlý nástroj především pro zábavu, pak nemusí být Picnik špatná volba. Tedy pokud vás však neodradí cena. Pro většinu činností lze ale spíše doporučit FotoFlexer, který je zdarma a funkčně přinejmenším konkurenceschopný.

Určitě si přečtěte

Články odjinud