5
Fotogalerie

Fotografie týdne: hvězdárna Ondřejov III.

Pohled na prostředí nejvýznamnějšího astronomického pracoviště u nás očima zainteresovaného pozorovatele. Exkurze do míst, kde se ze Země díváme do dalekého vesmíru. Užívaje si svoji výjimečnost v nicotnosti.

Roku 1898 nechal mecenáš vědy a soukromý astronom Josef Jan Frič vybudovat observatoř, na které se architektonicky podílel především secesní architekt Josef Fanta. Později celý komplex připadl Karlově univerzitě, pro kterou šlo o klíčové pracoviště. 

V Praze se v roce 1928 již téměř pozorovat nedalo pro světelný smog. Ondřejov, malá obec nedaleko Prahy byla v tomto ohledu ideální volbou. Bylo do ní dobré dopravní spojení, krásná příroda a především zde byla tma a ideální zázemí jak samotné observatoře, tak také nedaleké vesnice.

Kombinace secesních staveb a vzácných dřevin vytváří v podstatě v jakémkoli ročním období atmosféru ojedinělého klidu a krásy. V historickém kontextu pak ke stěhování pozorování z Prahy na venkov dochází v podobné době, kdy se týká také dalších velkých měst. Dnes jde o jedno z mála pracovišť, kde se nemusí dělat u nás jen teoretická astrofyzika, ale lze zde něco také pozorovat.

Astronomická pozorování byla vždy oblastí vědy, která byla zajímavá pro širší veřejnost. Zatímco v antice šlo primárně o určování času a data – tedy o údaje mající jasné ekonomické konotace, stále více se v této části fyziky odrážely romantické představy o nazírání do oken vesmíru, čemuž dopomohla jak krása noční oblohy, tak popularizační schopnosti astronomů.

01.JPG
...hvězdárna Ondřejov III..., foto: dusan124

Fotografie ...hvězdárna Ondřejov III... jejímž autorem je Dušan124 zachycuje toto pracoviště očima člověka zevnitř. Dává pohlédnout – i díky nezvyklému vyvážení barev – do specifického světa hvězd, planetek a mlhovin. Světa, kde si člověk na jednu stranu uvědomuje malost a nicotnost Země, na které není nic tak výjimečného, ale jedním dechem tuší, že jde zřejmě o jedinou planetu ve velké části vesmíru, kde se někdo na hvězdy dívá.

Gratuluji autorovi k podařenému snímku ze zasněžené hvězdárny a dovoluji si pozvat na prohlídku dalších fotografií uplynulého týdne, které stojí za pozornost.

Jokr7 nabízí zajímavý pohled na atmosféru večerní kavárny, na pocit, kdy je člověk sám uprostřed výru města, kde se cítí být osamocen, i když je obklopen lidmi. Fotografie see you later je zhmotněním těchto emocí.

02.jpg
see you later, foto: jokr7

Snímek Cesta z vězení naší vlastní mysli, který pořídla Ivanna, jakoby tematicky navazoval na úspěšnou výstavu v MG Obrazy mysli / Mysl v obrazech z roku 2011. Dívá se na fenomén zachycení lidského myšlení a pocitů v určité výtvarné podobě. V tomto případě kombinuje postavu s červeným deštníkem a hyperbolickou malbu na pozadí.

03.jpg
Cesta z vězení naší vlastní mysli, foto: Ivanna

Jindra H nabízí spíše odpočinkový kolážový abstraktní snímek s názvem ta příroda, ve kterém na sebe vrství různé objekty – od listů a trávy, až po suché větvičky, což doplňuje intenzivní prací se světlem.

04.jpg
ta příroda, foto: Jindra H

Nočníková seance je snímek Šebina, zachycující radostný svět dítěte, které pozoruje svět za prosklenými dveřmi. Svět kočky, bot i přezůvek a nikdy nekončící fantazie.

05.JPG
Nočníková seance, foto: šebin

Určitě si přečtěte

Články odjinud