5
Fotogalerie

5 tipů jak vyfotit novoroční ohňostroj

S odchodem starého roku a příchodem nového roku jsou obvykle spojeny bujaré oslavy, vrcholící ohnivou a světelnou show. Víte jak si ohňostroj vyfotit?

Ohňostroje jsou ideální příležitostí, kdy si můžete vyzkoušet svůj postřeh, pevnou ruku a znalosti stran expozice. A kdy jindy vyzkoušet kombinaci všech výše uvedených faktorů než o silvestrovské noci, kdy jste v mírné nevýhodě kvůli požitému alkoholu.

485.JPG
foto: hanysfoto

Kontrola vybavení

Samotné fotografování ohňostrojů není až tak složité, nicméně ještě před jeho začátkem je vhodné připravit si fotovýbavu tak, aby vám nic nechybělo a mohli jste se na techniku plně spolehnout. Jelikož budete exponovat v zimě a v noci, nese s sebou příprava techniky nakolik specifik.

  • baterie – nezapomeňte plně nabít baterie a případně si přichystat i náhradní akumulátor, ten pro jistotou ukryjte blízko těla, aby byl v teple.
     
  • objektiv – vyzkoušejte, zda vše funguje jak má a zvolte vhodná skla, jedno pro širší záběry celku a druhé delší spíše pro detaily.
     
  • stativ – nejdůležitější součást vybavení, vyzkoušejte hladký chod hlavy a případně si vyrobte obal na jednu z noh, aby vás nestudila do ruky; upínací destičku připevněte na fotoaparát již doma.
     
  • čelovka – čelovka nebo malá baterka se bude hodit v okamžiku, kdy budete potřebovat něco najít v brašně anebo se rychle zorientovat v terénu.
     
  • dálková spoušť – může se hodit dálková či drátěná spoušť v okamžiku, kdy byste se museli k fotoaparátu sklánět a dlouho stát v nepřirozeném úhlu.

Pokračování 2 / 5

Výběr stanoviště a oblečení

Stanoviště pro fotografování si vyberte ještě za světla, respektive si za světla obhlédněte terén, abyste věděli, kde se budete pohybovat a přizpůsobili tomu především obuv a čas příchodu. Dostatečná časová rezerva je nezbytná, abyste si mohli v klidu připravit výbavu a vyzkoušet expozici.

DSC_2534_resize.jpg 
foto: Leneas

Nezapomeňte přizpůsobit své oblečení povětrnostním podmínkám. Ačkoliv se může na první pohled zdát, že nepanuje příliš velká zima, při delším postávání na jednom místě pocítíte chlad velmi intenzivně. Určitě nezapomeňte udržovat v teple nohy a v ideálním případě si vezměte dvoje rukavice – jedny tenké prstové a přes ně teplejší prstové nebo palcové – samotné ovládání fotoaparátu pak bude snadnější.

Jestliže máte fotoaparát s dotykovým displejem, zvažte pořízení speciálních rukavic pro dotykové telefony které v mnohém usnadní práci.

Pokračování 3 / 5

Základní nastavení fotoaparátu

Před začátkem fotografování si upravte nastavení tak, abyste mohli snímat do RAWu (pokud tuto možnost váš aparát nemá, tak zvolte nejkvalitnější JPEG). Ostření nastavte na jednotlivé snímky a několikrát si vyzkoušejte aktivaci ručního ostření, abyste si jej zažili před samotným použitím.

Určitě nezapomeňte vypnout pomocné světlo autofokusu, které by ve tmě svítilo, a to zcela zbytečně. Deaktivujte také vestavěný blesk, při nastavení automatického režimu expozice by mohl být odpálen, i když vzhledem k námětu zcela zbytečně.

Ohnostroj_02.jpg 
foto: hp708

Nastavení měření expozice velmi záleží na tom, co budete chtít fotografovat a také jaký objektiv použijete. Od zvoleného ohniska se bude odvíjet i úhel záběru respektive pokrytí plochy políčka obrazem a odtud pak analogicky i měření expozice. Nastavte si měření expozice se zdůrazněným středem.

Pokračování 4 / 5

Správná expozice

Expozice je alfou a omegou každého fotografování, při snímání ohňostrojů je však ještě důležitější. Pokud se chystáte na lov snímků s kompaktem, který nemá manuální nastavení expozice, prohledejte menu a zvolte si scénický režim pro fotografování ohňostrojů anebo noční scénu.

Tyto režimy jsou většinou ideálně nastavené, stačí jen mírně kompenzovat expozici do mínusu, abyste lépe prokreslili detaily. Výběr expozičního režimu u zrcadlovky anebo pokročilého kompaktu je na vás, pokud nebudete pracovat s plně manuálním nastavením, pravděpodobně využijete prioritu clony.

Clona by měla být v ideálním případě střední tj. u běžných objektivů kolem F8–F12, u světelných skel pak o pár clonových čísel méně. Jelikož budete používat stativ, nemusíte se bát pohybové neostrosti.

panorama40.jpg 
foto: kengi

Expoziční čas je velmi důležitý a budete si muset pár prvních snímků otestovat, jaký čas nastavit – příliš krátký čas neumožní zachytit ohňostroj v celé šíři, naopak výsledkem příliš dlouhého času budou slité kontury a velká barevná šmouha. Pro začátek zkuste nastavit čas cca 1-5 s a následně je upravte dle potřeby.

Díky stativu můžete využít i nízkých citlivostí, neváhejte proto nastavit základní citlivost (typicky ISO 100) a teprve poté pomalu zvyšovat podle potřeby. Pamatujte na to, že na tmavé obloze bude případný barevný šum mnohem výraznější. V ideálním případě byste se neměli pouštět do citlivostí vyšších jak ISO 800.

 

Pokračování 5 / 5

Postprocesing

Jakmile budete s fotografováním hotovi, stáhněte snímky do počítače a nechte je den až dva uležet. Následovat by měla první kontrola a promazání špatných fotografií (špatně zaostřené, pohybově rozmazané apod). Následně vyberte ty, kterými se budete prezentovat a začněte s jejich úpravou.

Ignis_Brunensis_046a.jpg
foto: Héřa

Jelikož máte snímky uložené v RAWu, bude proces úpravy snímků o to jednodušší, protože můžete pracovat se surovými daty a výrazně tak ovlivnit výsledný výstup. Obecně platí, že je vhodné stáhnout při vyvolávání stíny, abyste dosáhli co nejtmavší oblohy. Společně s tím pak zvýraznit světla, avšak pouze do té míry, aby nedocházelo k přepalům. Pro zdůraznění je pak možno si pohrát ještě se saturací barev.

Určitě si přečtěte

Články odjinud