5
Fotogalerie

Fotografie týdne: Bylo – nebylo aneb pěchotní srub ve 21 století

Pohled na opevnění, které se ze strachu budovalo jako o život, ale nakonec nemělo žádný význam. To je obsahem dnešní fotografie týdne, se kterou se podíváme do minulosti

Jednou ze zajímavostí Náchodska je jistě systém opevnění, které mělo bránit hranice před Německem. Pěchotní srub N-S 82 „Březinka“ přitom patří k těm, které jsou nejvíce zachovalé.

Oba jeho zvony byly sice během okupace zničeny, ale podařilo se je nahradit přesnými replikami, takže, když člověk k bunkru přichází od Náchoda, má pocit, že vidí objekt tak, jak byl koncem třicátých let připraven k použití.

Uvnitř je pak pěkné muzeum s řadou zajímavých objektů a informacemi, které se systému obrany a dobovému vojenství věnují. Československo patřilo mezi státy, které do zbrojení investovaly v přepočtu na jednoho obyvatele téměř nejvíce prostředků na světě, takže zbrojní průmysl byl jedním z tahounů tehdejší ekonomiky. Srub byl plně připraven během mobilizace a jeho posádka očekávala boj.

A ač se nepřítel blížil jako stín a napětí rostlo, ke konečnému střetu nakonec podpisem Mnichovské dohody nedošlo. Zda bylo přijetí podmínek této dohody pozitivním nebo negativním krokem ponechme stranou. Celou emocionální scénu se snaží zachytit snímek Bylo – nebylo, který vše sleduje z perspektivy vojáka v opevnění, nikoli z hlediska historiografie.

01.jpg 
Bylo – nebylo, foto: subal

Toto subjektivní otočení perspektivy války je nejen zajímavým námětem pro umění a fotografii, ale odráží se také v dnešních výstavních aktivitách k výročí války předchozí, která nese pořadové číslo jedna. Černobílé provedení, kombinace střílny, stínu nepřítele a ostnatého drátu je přitom dostatečně silným výrazovým prostředkem, který nemůže diváka nechat chladného.

Gratuluji autorovi snímku, kterým je subal a dovoluji si pozvat na prohlídku dalších zajímavých fotografií uplynulého týdne.

Pro milovníky noční oblohy či plovárny je určený snímek abstraktního ražení s názvem divné počasí na divné plovárně. Kdokoli se může jen dohadovat, co na snímku skutečně je či není. Je to opuštěná plovárna za svitu hvězd nebo něco jiného? Více otázek než odpovědí nabízí autor snímku vhumanik.

02.JPG 
divné počasí na divné plovárně, foto: vhumanik

Hra světla a stínů, barev, iluzí a hledání skutečnosti. Tak by se dal stručně charakterizovat snímek Přijela k nám pouť..., v němž se snoubí veselost a hravost obrazu s pocity, které prožívají děti na řetízkovém kolotoči, jejichž stín můžeme na snímku vidět. Autorem je No21.

03.jpg 
Přijela k nám pouť, foto: No21

Fotografie z prázdnin III zobrazuje tři postavy na kamenité pláži, které se rozhlížejí a něco hledají. Najdou mušli, kraba nebo třeba mořského ježka? Nebo se jen dívají po pěkném kamínku na památku domů? Kompozici dokresluje velká loď, která jakoby odkazovala na návrat. Emoce sentimentu a hledání něčeho, co spojí odpočinek a dovolenou na jedné straně a povinnosti domova na straně druhé, zachytil harcot.

04.jpg 
z prázdnin III, foto: harcot

Šachy jsou královská hra, ve které se uplatňuje strategické myšlení, psychologický vhled do druhého, schopnost odhadu situace. A na rozdíl od „skutečného světa“ zde o náhodu jde jen minimálně. Autorem snímku Pozice není doufám špatná, který zobrazuje šachistu uprostřed hry, je Lužin.

05.jpg 
Pozice není doufám špatná, foto: Lužin

Určitě si přečtěte

Články odjinud