8
Fotogalerie

Ricoh představil odlehčený model svých odolných kompaktů WG-50

Fujifilm, Olympus, Nikon, všechny tyto značky letos představily nové modely outdoorových kompaktních fotoaparátů. Aktuálně se k nim přidává též Ricoh s levným modelem WG-50.

Ricoh WG-50 je novým zástupcem nižší třídy odolných kompaktů této značky, již poznáte hlavně podle objektivu s nižší světelností, a koncepčně tedy navazuje na model WG-30 z roku 2014 (následující rok byl představen model WG-40, ovšem jen pro japonský trh). Od svého předchůdce se však popravdě liší jen minimálně…

ricoh wg-50.jpgricoh wg-50 side.jpg

Vzhledem k tomu, že se jedná o skladný fotoaparát určený do náročného terénu, bude většinu z nás zajímat především odolnost tohoto přístroje. Inu, Ricoh WG-50 je „potopitelný“ do hloubky 14 m na cca dvě hodiny, odolný vůči prachu, pádu – z výšky 1,6 m – i tlaku do 100 kg, a nezalekne se ani extrémních teplot -10 °C a +40 °C. Fotoaparát je vybaven speciálními funkcemi pro fotografování a natáčení pod vodní hladinou – k dispozici jsou podvodní režimy s automatickou úpravou barvy (navýšení odstínu červené) a kontrastu.

Ricoh WG-50 je osazen 1/2,3" (6,17 × 4,55 mm) CMOS snímačem s efektivním rozlišením 16 Mpx a maximální citlivostí ISO 6 400, rychlost závěrky lze nastavit v rozmezí 4–1/4 000 s. Světlo na senzor dopadá skrz objektiv s přepočtenými ohnisky 28–140 mm (5× zoom)a světelností F3,5–5,5. Soubory se ukládají do formátu JPEG. Všechny tyto hodnoty podědil nový model po svém předchůdci.

Stejně tak zůstává totožná minimální zaostřovací vzdálenost 50 cm v celém ohniskovém rozsahu a 1 cm v režimu supermakro. Zde je nutné podotknout, že tento fotoaparát má tradičně nadstandardní výbavu pro pořizování makrofotografií – a to šest pomocných LED světýlek umístěných v kruhu kolem objektivu (v případě nouze lze světla použít jako baterku).

Co se týče rychlosti fotoaparátu, nečekejte žádné zázraky: sekvenční snímání nabídne rychlost pouze 1,08 sn./s. Od přístroje určenému k záznamu sportovních aktivit by bylo lze očekávat více. Na zadek vás neposadí ani video: Ricoh WG-50 umí záznamy „jen“ ve Full HD rozlišení při snímkové frekvenci 30 sn./s, v HD rozlišení je však k dispozici vysokorychlostní video při 120 sn./s; zvuk je pouze monofonní. Při natáčení se aktivuje digitální stabilizace, optická ve výbavě přístroje není.

A nyní jedno velké překvapení: GPS? Nebo aspoň WiFi? Zapomeňte, a s nimi i na funkce, které najdete u konkurenčních přístrojů (záznam souřadnic/trasy, tlakoměr, teploměr atd.). Jediné přímé bezdrátové spojení se světem vám může zprostředkovat Eyefi paměťová karta, kterou fotoaparát podporuje vedle klasických SD, SDHC, SDXC paměťovek. K dispozici je i vnitřní úložiště o velikosti 68 MB.

Ke kompozici záběru slouží zadní LCD displej – pravděpodobně se jedná o totožnou výbavu jako u WG-30. Jeho velikost odpovídá 2,7“ a rozlišení činí na dnešní dobu hodně nizoučkých 230 000 bodů. Alespoň že je tento kompakt opravdu lehký – 193 g (s kartou a baterií) – a skladný – jeho rozměry jsou 122,5 × 61,5 × 29,6 mm. I jeho cena by měla patřit k těm „lehčím“: Fotoaparát se začne prodávat na konci tohoto měsíce za cenu cca 6 500 Kč.​

Určitě si přečtěte

Články odjinud