34
Fotogalerie

Canon Ixus 960 IS: titanový šperk (test)

Dvanáctimegové kompakty byly horkou novinkou loňského roku, jedním ze zajímavých kousků je i Canon Ixus 960 IS.

Obecně je u 12Mpx kompaktů nejdiskutovanějším tématem kvalita výstupu při vyšší citlivosti, kdy narůstá míra digitálního šumu a s ním dochází k posunu korektní barevnosti. Výrobci těchto kompaktů s vysokým rozlišením však ve většině případů sáhli po snímači s větší plochou, což je alespoň minimální zárukou toho, že světlocitlivé buňky jsou větší a výsledný obraz by přeci jen šumem neměl být tolik zatížen.

P01.jpg P03.jpg

Základní technické parametry:

  • snímací prvek: CCD 1/1,7", 12 Mpx
  • max. výst. rozlišení: 4 000 × 3 000 bodů
  • paměťové médium: SD/SDHC/MMC
  • objektiv: 36–133 mm, F2,8–5,8
  • LCD displej: úhlopříčka 64 mm, 230 000 obr. bodů
  • video: 1 024 × 768 px, 15 sn./s, monofonní zvuk
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
  • záznamový formát: JPEG
  • rozměry a váha: 96 × 60 × 28 mm, 165 gramů
  • oficiální cena:12 490 Kč vč. DPH

Ixus 960 IS jde ve stopách svých předchůdců a zachovává nastavenou designovou laťku. Podobně jako dříve uvedený model Ixus 900Ti, i poslední zástupce „devítistovkové“ řady má kovový plášť z titanové slitiny, což dodává digitálu punc výjimečnosti. Ostatně u této řady ultrakompaktů je obvyklé, že přinášejí svému uživateli něco navíc. Použitý kov je matný, na těle však najdete i několik leštěných nerezových částí, jednak je to okruží kolem objektivu, potom boční části a také tvar podobný kapce kolem spouště.

P06.jpg P07.jpg

Uspořádání ovládacích prvků je pro Canon tradiční. Spoušť s integrovaným zoomovacím kroužkem a tlačítko zapnutí/vypnutí najdete na horní straně. Zadní stěna patří 2,5" displeji, vedle něhož je celkem pět tlačítek, křížový ovladač a kruhový volič režimů. Tlačítko pro přímý tisk je částečně programovatelné a v režimu snímání mu můžete přiřadit jednu z osmi funkcí. Nad středem displeje najdete optický hledáček, který se výrobce u této řady digitálů snaží stále udržet. Pravdou ale je, že při fotografování je hledáček téměř nepoužitelný, na vině je jeho malinká velikost a poměrně malé pokrytí záběru.

P02.jpg P04.jpg

Právě volič režimů – automatika, poloautomatika, scénické módy a videosekvence – je konstrukčně zajímavě vyřešen. Ačkoliv jeho dráha opíše stěží polovinu kruhu, je na něm poměrně výrazný výstupek, který usnadňuje jeho otáčení. Stejný výstupek však plní i oporu pro palec pravé ruky při držení fotoaparátu. Díky tomuto malému detailu se ergonomie ultrakompaktu posouvá o nepatrný kousek výše.

Dalším prvkem, který vyčnívá nad rámec standardního vybavení je křížový volič, který je konstruován jako kruh se středovým potvrzovacím tlačítkem. Všechny čtyři pozice jsou osazeny přímou volbou parametru. V menu však lze navíc aktivovat možnost zvýraznění právě upravovaného parametru na displeji, jakmile se okruží dotknete. Na displeji se zobrazí miniatura křížového voliče, na níž se zvětší písmo u parametru, kterého se právě dotýkáte. Pro nastavení jeho hodnoty, je však třeba tlačítko stisknout běžným způsobem.

 P08.jpg P09.jpg

V průběhu testování jsem ještě narazil na jednu zvláštnost, pokud budete po kruhu kroužit prstem, po jedné celé otáčce se v levém horním rohu displeje zobrazí překreslený volič expozičních režimů, můžete tak změnit režim pouhým kroužením. Pravdou je, že tato cesta je poněkud zdlouhavá, při nedostatku světla ji však můžete ocenit.

Snímky je možné ukládat na SD či MMC karty, jejichž slot je ukryt pod stejnými dvířky, jako prostor pro Li-Ion akumulátor.

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Fotoaparát je osazen snímačem velikosti 1/1,7" s rozlišením 12 Mpx, maximální velikost snímku je tedy 4 000 × 3 000 obrazových bodů. Ukládat lze pouze ve formátu JPEG, a to v několika stupních komprese. V nabídce s volbou rozlišení pak najdete i oblíbený panoramatický formát, kde přístroj podélně přidává dva černé pruhy. Zajímavé je rozlišení videa, které dosahuje hodnoty 1 024 × 768 obrazových bodů, při tomto rozlišení je však k dispozici pouze s frekvencí 15 sn./s. Pokud byste chtěli snímat frekvencí 30 sn./s, pak je nutné rozlišení snížit na VGA.

Objektiv fotoaparátu má 3,7× optický zoom, jehož rozsah je 36–133 mm při světelnosti F2,8–5,8, pravda, světelnost na nejdelším ohnisku není nijak výjimečná, počátečních F2,8 už je v této kategorii standardem. Výrobce by jistě neudělal chybu, pokud by sáhl po objektivu s širším počátečním ohniskem či lepší světelností. Mírnou náplastí je stabilizace obrazu, kterou Canon vybavuje poslední modely ixusové řady.

Autofokus pracuje s devíti ostřícími body, jejichž výběr je na automatice, přepnout můžete také na jeden středový ostřící bod, jehož velikost je volitelná ve dvou krocích. Samozřejmostí je funkce detekce tváří, kdy autofokus ostří na tváře ve snímané scéně a optimalizuje také expozici. Ostření je spolehlivé a poměrně rychlé, v případě nedostatku světla si fotoaparát posvítí pomocným paprskem červené barvy, jeho intenzita je však dost silná, počítejte tedy s mírným oslněním fotografovaných osob.

S určením správné expozice a případným použitím její korekce vám bohužel nepomůže reálný histogram, jeho nasazení do ultrakompaktů Canon stále tvrdošíjně odmítá, podívat se na histogram tedy můžete pouze v režimu prohlížení. Menším neduhem je také nutnost aktivovat pomocnou mřížku na displeji v menu fotoaparátu. Tlačítkem pro přepínání zobrazení pouze vypnete/zapnete displej, případně vypnete zobrazení většiny informací.

V nabídce je krom plné expoziční automatiky také režim označovaný jako manuální, vpravdě se však jedná o automatiku s možností ovlivnění několika parametrů, mezi něž rozhodně nepatří čas ani clona. Nastavit můžete rozlišení snímku, míru komprese, vyvážení bílé, korekci expozice, režim blesku, barevný efekt či citlivost. Pokud patříte mezi ty, kdo mají rádi automatizované postupy, vyjde vám Ixus vstříc nabídkou osmnácti scénických režimů, mezi nimi je i režim vysoké citlivosti, kdy fotoaparát nastaví až ISO 3 200. Standardně je k dispozici ruční nastavení citlivosti v rozmezí ISO 80 až ISO 1 600.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Ve srovnání s ostatními 12Mpx kompakty má Canon Ixus 960 IS dobrou obrazovou kvalitu. Ačkoliv se při zpracování obrazu uplatňuje redukce šumu, není její zásah natolik destruktivní, aby byla již při základních citlivostech narušena hranová ostrost snímku.

Základní citlivost je bezproblémová, při jejím navyšování můžete být bez obav až do hodnoty ISO 400, kde sice dochází k mírným ztrátám detailů snímku, avšak obraz stále vypadá přirozeně. Další krok k vyšší citlivosti, ISO 800, s sebou již nese výraznější destrukci ostrosti a detailů, přesto je však možné využít této hodnoty pro fotografování. Při tisku snímků běžných formátů sice bude šum patrný, výsledná kvalita obrazu je ale dostačující. Nejvyšší ručně nastavitelná citlivost ISO 1 600 je k dispozici již jen do počtu, její použití s sebou totiž nese silný barevný šum a výraznou ztrátu kresby.

scena01.JPG scena02.JPG scena03.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
scena04.JPG scena05.JPG scena06.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Standardní scéna při všech citlivostech

Objektiv odvádí dobrou práci, jeho rozlišovací schopnost dosahuje na širokém ohnisku téměř 2 100 lph, což je vynikající hodnota. Na dlouhém konci pak dosahuje rozlišení 1 850 lph. Obraz je v ploše ostrý, s měrem ke krajním částem snímku je kresba měkčí, rohové oblasti již trpí viditelnou neostrostí, zejména se to týká levého spodního rohu.

Sférické zkreslení je patrné pouze na širokém ohnisku, které mírně soudkuje, na reálných snímcích si toho však nevšimnete. Co je naopak nepříjemné je chromatická vada objektivu, se kterou se setkáte při kontrastních snímcích prakticky v celém rozsahu ohnisek.

01.JPG 02.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka chromatické vady

Naměřili jsme

Provozní rychlost je průměrná, první snímek pořídíte za dobu o něco delší jak 1,5 s, snímek bez namáčknut pak pod půl sekundy, což je danou kategorii digitálu dobrý výsledek. Výrazně však fotoaparát ztrácí při ukládání snímků, které trvá více jak dvě sekundy. Máte-li v oblibě sériové snímání, musíte se spokojit s rychlostí 1,3 sn./s.

Canon Ixus 960IS
první snímek1,62 s
snímek bez namáčknutí0,49 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku2,11 s
rychlost sériového snímání1,3 sn./s
max. počet snímků v sériineomezený
měřeno s paměťovou kartouKingston SD 512 MB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

wide.JPG tele.JPG
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec, vlevo široké ohnisko, vpravo dlouhé ohnisko
03.JPG 04.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu optického zoomu
05.JPG 06.JPG 07.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka barevnosti, vlevo normální barvy, uprostřed živé, vpravo odstíny šedi
08.JPG 09.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka vysoké citlivosti ISO 800
17.JPG
max. velikost
Přímé protisvětlo
18.JPG
max. velikost
Marosnímek

Další demosnímky

10.JPG 11.JPG
max. velikost | max. velikost
12.JPG 13.JPG
max. velikost | max. velikost
14.JPG 15.JPG
max. velikost | max. velikost
16.JPG
max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Canon Ixus 960 IS patří mezi stylové ultrakompakty a zároveň je jedním z řady digitálů s vysokým rozlišením 12 Mpx. Takže pokud se rozhlížíte po fotoaparátu s vysokým rozlišením a zároveň je pro vás důležité jak aprát vypadá, maohl by být Ixus 960 IS horkým kandidátem.

Po stránce obrazové kvality patří Ixus k tomu lepšímu co se v kategorii 12Mpx kompaktů urodilo. Obraz je barevně věrný a ostrý, při navyšování citlivosti můžete mít klidné svědomí až do hodnoty ISO 400, další stupeň navíc je však vhodné rozmyslet vzhledem k velikosti výsledného případného výtisku. Výrobce v tomto směru vyšel uživatelům vstříc integrovaným optickým stabilizátorem, který umožňuje udržet i delší časy.

Specialitou aparátu je jeho titanové opláštění a dotykové tlačítko na zadní stěně, tato funkce je sice diskutabilní, avšak oceníte ji například při fotografování v šeru či ve tmě, kdy nejsou popisky jednitlivých vládacích prvků příliš dobře vidět.

Nedostatkem, který provází většinu fotoaparátů Canon je absence reálného histogramu, k dispozici je pouze jeho náhledová verze. Druhým mínusem je nutnost proklikat se k některým funkcím až do menu – stabilizace, mřížka na displeji. Konkrétně u testovaného modelu bychom navíc ocenili i širší počáteční ohnisko objektivu, podobně jako je to u jeho stájového kolegy Ixusu 860 IS.

Plusy:

  • obrazová kvalita
  • stabilizace obrazu
  • video ve vysokém rozlišení

Minusy:

  • absence reálného histogramu
  • chromatická vada
  • tvrdohlavost v ovládání

Cena:

  • 12 490 Kč vč. DPH

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud