7
Fotogalerie

Nikon představil novinku V2 a očekávaný teleobjektiv

Nový model Nikon 1 V2 je nástupcem v loňském roce uvedeného modelu V1. Vzhledem k přepracovanému tělu se však jedná spíše o zcela nový digitál.

V relativně netypickém čase, přibližně měsíc po skončení veletrhu Photokina, představil Nikon nový fotoaparát řady Nikon 1, a sice model V2. Vzhledem k nedávnému uvedení modelu J2 byl tento krok předvídatelný, čekali jsme však delší prodlevu.

Nikon 1 V2

Nový Nikon 1 V2 je logickým pokračovatelem předchozího modelu V1, oproti němuž by měla být vylepšena především provozní rychlost. Podle tiskové zprávy Nikon doufá ve větší rozšíření fotoaparátu mezi uživatele digitálních zrcadlovek, pro něž by měl být ideálním záložním modelem především pro své malé rozměry.Tomu ostatně odpovídá i přepracované ovládání.

V2_10_30_BK_frt34l.jpg 
Nikon 1 V2 s objektivem 10–30 mm, F3,5–5,6, foto: Nikon

Na první pohled je výraznou změnou přepracovaná ergonomie těla, jeho pravá část je tvořena výrazným gripem pro snadnější držení a na fotografiích si také můžete všimnout samostatného voliče expozičních režimů se známými popisky P, A, S, M. Ten u první generace chyběl a volba expozičního režimu byla stejná jako u modelu J1/J2, tedy prostřednictvím funkčního tlačítka a následného výběru režimu v menu.

Výrobce si uvědomil své pochybení anebo možná vyslyšel prosby uživatelů a nastavení expozičního režimu "vytáhl" zpět na tělo fotoaparátu. Další pozitivní změnou je samostatný dialogový volič pro nastavení hodnot clony či času, ten nahradil původní "minipáčku" na zadní straně. Upřímně řečeno u tohoto malého ovladače (který bohužel zůstal u modelu J2) jsme si při prvním držení nebyl vůbec jistý, k čemu slouží.

V2_td.jpg 
Pohled shora odhalí řadu inovací, foto: Nikon

Výrazným prvkem nového těla je vestavěný výklopný blesk. Při pohledu na zadní stranu možná znejistíte ještě více, protože ani zde nezůstal kámen na kameni. Veškeré ovládací prvky se přesunuly na levou stranu displeje a vpravo zůstal pouze otočný volič s pěti tlačítky. Vlevo od displeje je čtveřice ovladačů – režim přehrávání, menu, zobrazení na displeji a koš – rozložených podobně, jako u digitálních zrcadlovek.

Samotný displej zůstal stejný, a to s úhlopříčkou 3" a rozlišením 921 000 obrazových bodů. Hledáček má rozlišení 1,4 Mpx a jeho pokračováním směrem dopředu je právě výklopný blesk. Na horní straně hledáčku najdete konektor pro připojení externího blesku – ten však nemá standardní patici ale speciální systémový konektor.

v2_rear.jpg 
Nikon 1 V2 zezadu, foto: Nikon

Společně s fotoaparátem uvedl Nikon také nový externí blesk Speedlight SB-N7 určený právě pro použití s modelem V2. Blesk má směrné číslo 18 a výklopná hlava pracuje v rozsahu 120°, k dispozici je i širokoúhlá rozptylka. Oproti staršímu SB-N5 má novinka samostatné napájení dvěma AA akumulátory.

SB_N7_WH.jpg V2_WithFlash.jpg
Blesk bude k dispozici v bílé i černé barvě, foto: Nikon 

Poslední novinkou, kterou je možno připojit k fotoaparátu je modul pro bezdrátovou komunikaci s mobilními telefony (smartphony) WU-1b. Ten připojíte do systémového konektoru fotoaparátu a následně můžete snímky sdílet z fotoaparátu do telefonu či tabletu.

img_03.png 
Propojení fotoaparáu s tabletem či smartphonem, foto: Nikon

Uvnitř těla je CMOS snímač s rozlišením 14,3 Mpx s úhlopříčkou 1" – Nikonem označováno jako CX. Společně s novým snímačem je použit také nový obrazový procesor Expeed 3A. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě. Cena fotoaparátu při uvedení na trh by měla být 18 590 Kč, respektive 20 990 Kč s objektivem 10-30 mm.

 

Názor redakce

S novým NIkonem 1 V2 udělal výrobce krok správným směrem především co se týká ovládání a celkové ergonomie těla. To se přiblížilo pokročilým kompaktům a malým zrcadlovkám, což je jen dobře. Mírně nás ale zaráží cena fotoaparátu, především vezmeme-li v potaz velikost snímače. Ten je menší než v případě micro 4/3 standardu, takže práce s hloubkou ostrosti nebude úplně jednoduchá – navíc systém Nikon 1 mám mnohem méně objektivů než zmiňovaný micro 4/3.

Za srovnatelné peníze tak můžete dostat fotoaparát standardizovaného systému s mnohem větším výběrem objektivů. Uvidíme jak se bude Nikonu V2 v této konkurenci dařit, třeba nás v ostrých testech překvapí.

 

Společnost Nikon uvádí fotoaparát Nikon 1 V2

Nikkor AF-S 70-200 mm F4G VR

Nikon oficiálně představil nový teleobjektiv Nikkor AF-S 70-200 mm F4G VR, levnou alternativu k Nikkoru 70-200 mm F2,8 VRII. Bude výrazně levnější a nabídne stabilizaci s účinností až pěti expozičních stupňů.

Majitelé digitálních zrcadlovek Nikon se konečně dočkali. Nový Nikkor 70-200 mm F4G VR je levnější alternativou k objektivu Nikkor 70-200 mm F2,8 VR II. Stejně jako starší bratříček pokryje i novinka plnoformátový snímač. Díky nižší konstantní světelnosti s hodnotou F4 však bude výrazně lehčí, váží pouhých 831 g.

Za horších světelných podmínek jistě pomůže nová generace stabilizace, poskytnout má účinnost až pěti expozičních stupňů. Nepřekvapí ani přítomnost ultrasonického motorku, která je v profesionální třídě standardem, zajišťující tiché a rychlé ostření.

2202-AF-S NIKKOR-70-200mm-f4G_front.png 
Nikkor 70-200 mm F4G VR, foto: Nikon

Objektiv se skládá z 20 členů ve 14 skupinách. Pro snížení chromatické aberace jsou tři vyrobeny z ED skla. Technologie Nano Crystal Coating zase vylepšuje chování objektivu zejména v protisvětle. Clona se skládá z devíti lamel, zajišťující hladké rozostření pozadí.

Novinka by se měla na trhu objevit koncem listopadu, předpokládaná cena pro Českou republiku je 31 490 Kč, v USA objektiv startuje na 1 400 USD. Kroužek pro upevnění na stativ bude k dispozici zvlášť za 224 USD. V porovnání s objektivem Canon 70-200 mm F4 IS USM vychází tedy cenově srovnatelně, oproti Nikkoru 70-200 mm F2,8 VR II ušetříte asi 20 000 Kč.

Nikon uvádí objektiv AF-S NIKKOR 70–200 mm f/4G ED VR

Určitě si přečtěte

Články odjinud