6
Fotogalerie

Odpíchnout se od pozadí – selektivní rozostření v Zoneru

Kompaktní fotoaparáty jsou v nevýhodě při práci s hloubkou ostrosti. Naštěstí existuje řešení: díky editoru můžete hlavní objekt ve fotografii oddělit od okolí. Zvládnete to i v českém Zoner Photo Studiu

Ostřílený fotograf nemusí dlouho přemýšlet nad tím, jak vytvořit fotografii s nízkou hloubkou ostrosti. Na svou zrcadlovku, či podobný systém s výměnnými objektivy, nasadí portrétní, vysoce světelný objektiv, zacloní málo, nebo vůbec, a zmáčkne spoušť.

Tento postup ale tak jednoduše neprovedete u kompaktních fotoaparátů nebo mobilních telefonů s foťákem. Malé rozměry si vybraly daň – v podobě vysoké hloubky ostrosti, která není vždy žádoucí. Kolikrát nepomůže ani přiblížit scénu pomocí zoomu a tím simulovat nasazení teleobjektivu. Pozadí je stále ostré.

01_puvodni.JPG02_finalni.jpg
Vlevo původní snímek, vpravo pak po aplikaci úprav

Postup, jak v počítači takovým fotografiím pomoci, není nijak složitý. Vyžaduje ovšem jistý čas a trpělivost. Odměnou bude mnohem příjemněji působící snímek, na kterém bude hlavní objekt vizuálně oddělen od okolí.

Jak na to?

Nejprve na zvolené fotografii vyberte oblast, kterou budete chtít rozostřit. Zoner Photo Studio (ZPS) přitom nabízí hned několik nástrojů, které je možné vzájemně kombinovat. Začněte s nástroji jako Magnetické laso (A), nebo Laso (L) z panelu nástrojů vpravo. S přidržením klávesy Shift přitom k už vytvořenému výběru můžete přidávat další, přidržením klávesy Ctrl je naopak od výběru odebíráte.

krok_01.png

Na drobnější vyladění výběru používejte Výběrový štětec (Shift + Q). Při úpravách výběru opět použijte klávesy Shift nebo Ctrl pro přidávání nebo ubírání detailů, dokud nebude výběr okolo hlavního objektu dokonalý. Na velké zbylé plochy v okolí lze použít – jestli vám to vaše fotografie dovolí – Obdélníkový výběr (M).

krok_02.png

Máte-li výběr hotov, doporučujeme ho uložit přes menu Výběr | Uložit výběr, abyste se mohli k případným úpravám vrátit v budoucnu. Současně ještě lehce rozostřete hrany výběru v menu Výběr | Upravit výběr pomocí položky Rozmaz. Nastavení síly efektu na jeden až tři obrazové body bude dostačující – přechod mezi ostrou a neostrou částí snímku by neměl být příliš drsný.

K rozostření byste nyní mohli použít nástroj Rozmazat z menu Vylepšit. Protože je ale na vzorovém snímku celý objekt, vybrali jsme jen jeho oblast za podstavcem, u které by klasické nástroje pro rozostření nedosáhly žádoucího efektu plynulého rozostření směrem od fotografa. V ZPS naštěstí naleznete na postranním panelu nástroj Tilt-shift efekt (Shift + F), s kterým není problém vhodné rozostření vytvořit.

Osu Tilt-shift efektu umístěte na spodní hranici vašeho výběru a podle obsahu snímku přizpůsobte jednotlivé parametry. Šířka druhého přechodu nás v podstatě nezajímala, protože zde jsme výběr nevytvářeli. Dbejte na to, aby přechod od ostré části fotografie k neostré nebyl příliš tvrdý a tím pádem i těžce uvěřitelný. Zvažte, zda vaše fotografie potřebuje mít Odlesky či nikoliv. V našem případě jsme je ponechali, jejich Intenzita ale byla snížena na hodnotu 8.

krok_03.png

Jakmile budete s nastavením spokojeni, klepněte na tlačítko Použít a snímek můžete uložit. Mezi původní fotografií a výsledným snímkem je nyní jasně viditelný rozdíl.

srovnani.png
Porovnání před a po úpravách

Pozn. Článek vyšel v časopise Computer

Určitě si přečtěte

Články odjinud