14
Fotogalerie

Webová fotogalerie pro každého

Mít vlastní webovou galerii fotografií není v současné době nic neobvyklého ani složitého. K vytvoření fotogalerie potřebujete pouze vhodný program.

Internetová fotogalerie je velice oblíbeným nástrojem amatérských fotografů. Prezentace fotografií má své opodstatnění zejména tehdy, když se chcete o snímky podělit s ostatními. Sami jistě uznáte, že je mnohem jednodušší sdělit někomu adresu konkrétní webové stránky, než kopírovat a rozdávat CD nebo DVD s fotografiemi. V neposlední řadě je webová galerie také vhodnější, neboť si ji můžete prohlédnout prakticky kdekoliv.

Prezentace fotografií na internetu je možná různými způsoby. Nejčastějším je vkládání fotografií do galerií, které jsou nejčastěji součástí webů o digitální fotografii nebo jsou to weby určené pouze pro provozování veřejné galerie. Na tomto principu funguje i naše fotogalerie. Nevýhoda takového způsobu prezentace je vcelku jasná – počet vkládaných fotografií je většinou omezen, stejně tak je omezena i jejich celková datová velikost. Veřejná galerie také není příliš vhodná pro prezentaci rodinných fotografií nebo fotografií z různých oslav a dovolených. Umisťovat by se do ní měly pouze fotografie něčím výjimečné.

Druhou poměrně oblíbenou formou prezentace snímků je využití komerčních fotogalerií třeba některého z výrobců fotoaparátů. Tuto službu nabízí například Kodak nebo Olympus. Princip je podobný jako v prvním případě, pravidla pro vkládání snímků jsou však mírnější a většinou není omezen počet vložených fotografií za určité časové období, zůstává ale omezení celkové datové velikosti fotografií.

Třetí, pravděpodobně nejlepší možností jak prezentovat na své snímky na internetu je vlastní fotogalerie. Zde je opět několik možností jak ji vytvořit. První je samozřejmě naprogramování vlastní galerie například v HTML. Dále existují programy s jejichž pomocí můžete vytvořit poměrně sofistikovanou fotogalerii rozdělenou do různých sekcí či tematických celků, poměrně dost programů je možné využívat zdarma. Třetí možností je využít doplňkových funkcí některých fotoeditorů, které umí vytvořit galerii přímo.

Jedním z těchto editorů je i Zoner Photo Studio 9 (a samozřejmě i Zoner Photo Studio 8), který vytvoří webovou galerii během několika okamžiků. Při využití této funkce jste limitováni pouze tím, že k dispozici je omezené množství šablon galerie (pokud nezískáte další), prakticky všechny ostatní parametry galerie můžete měnit.

Nejdůležitější podmínkou, kterou musíte splnit, je vlastní webový prostor, jeho získání není složité a v současné době můžete získat zdarma prostor řádově ve stovkách MB zdarma. Pamatujte, že čím větší datový prostor máte k dispozici, tím více fotografií můžete prezentovat. Nejrychlejší cestou jak získat webhosting je využít některého z internetových vyhledávačů a zaregistrovat se u zvoleného poskytovatele, ten vám poté pošle přihlašovací údaje k ftp serveru potřebné pro nahrávání snímků na web.

Galerie snadno a rychle

Prvním krokem je výběr snímků, které chcete na internetu publikovat, ideální je, pokud si vytvoříte zvláštní složku a do ní všechny požadované fotografie zkopírujete. Je to snadnější i pro pozdější úpravy obsahu galerie, protože máte všechny fotografie v jedné složce, odkud je můžete ubírat i přidávat. Jakmile máte snímky vybrané zvolte menu Publikovat | Vytvořit galerii HTML.

01.png

V novém dialogovém okně můžete ještě dodatečně specifikovat, které obrázky mají být součástí galerie, vzhledem k tomu, že všechny obrázky uložené ve složce slouží pro vytvoření galerie, je možné přejít k dalšímu kroku stiskem tlačítka Další.

02.png

V dalším okně zvolíte šablonu galerie, kterou chcete použít. Na výběr jsou jak jednoduché šablony s jednolitým podkladem, tak i šablony například s „obrázkem“ knihy, na jejíž stránkách jsou fotografie vložené. Pro ilustraci vyberu jednoduchou šablonu „Černá & šedá“.

03.png

Stiskem tlačítka Další se dostaneme do dalšího okna, ke je možné detailně nastavit parametry galerie. Vhodné je zvolit nějaký společný titulek, který se bude zobrazovat na všech stránkách webové galerie, v našem případě to bude titulek „Moje první galerie“. V pravé části okna jsou miniaturní náhledy fotografií, pod nimi najdete tlačítko Náhled. Jeho stiskem se vytvoří dočasná galerie a vy si tak můžete prohlédnout, jak bude webová galerie ve finále vypadat. Pokud by se vám nelíbil styl uspořádání fotografií, pak stačí jít o krok zpět a zvolit jinou šablonu.

04.png

V roletce možnosti nastavení můžete volit jednotlivé parametry výsledné galerie, roletka je rozdělena celkem do čtyř částí. První část je Globální nastavení (zde jsme zvolili společný titulek), toto nastavení má přednost před všemi ostatními (například volba titulku).

05.png

V dalších dvou odděleních můžete nastavovat parametry úvodní stránky (a samozřejmě i dalších stránek) s náhledy snímků a stránku se zobrazeným snímkem.
U stránky s náhledy můžete volit barvu pozadí, nadpis, velikost a barvu písma či způsob navigace v galerii. Pokud si nejste jisti, co konkrétní změna způsobí, zkontrolujte si výsledek opět pomocí tlačítka Náhled.

06.png07.png

U stránky s obrázkem můžete nastavit stejné parametry jako u náhledů – zde je vhodné použít nižší JPEG kompresi než u náhledů a samozřejmě i větší velikost obrázků.

08.png

Pokud jste s výslednou podobou galerie spokojeni přejděte dál stiskem tlačítka Další. V novém okně máte na výběr tři možnosti – Náhled, Uložit a Uložit přes FTP. Volba náhled je stejná jako u předchozího okna, takže ji zřejmě nepoužijete, volbou Uložit si celou galerii v HTML uložte na vhodné místo do nové složky, jednak s ní můžete dále pracovat, především ji ale v tom okamžiku máte zálohovanou. Jakmile si galerii uložíte použijte volbu Uložit přes FTP pro nahrání galerie na server. Po stisknutí tlačítka budete muset chvíli vyčkat, než se galerie vytvoří (rychlost závisí i na výkonu počítače).

09.png10.png

V novém okně vás program vyzve k zadání FTP připojení, můžete si jich samozřejmě nadefinovat i víc.

11.png

Tlačítkem přidat FTP připojení otevřete další dialogové okno, do něj vyplníte údaje, které vám sdělil poskytovatel webhostingu. Tlačítkem OK uložíte nastavení.

12.png

V předešlém okně se zobrazí vybrané FTP připojení. V prostřední části vidíte kolik souborů zbývá nahrát na server. Stiskem tlačítka Start spustíte nahrávání a můžete si jít na chvíli oddechnout například ke kávě.

13.png

Po ukončení nahrávání si otevřete v internetovém prohlížeči stránku se svojí galerií a můžete se kochat dobře odvedenou prací.

14.png

Určitě si přečtěte

Články odjinud