12
Fotogalerie

Olympus SH–2: kapesní ultrazoom v retrodesignu

Na český trh zamířila novinka od Olympusu s označením SH–2. Druhá generace kapesního ultrazoomu má ještě minimalističtější design a přidává stejnou stabilizaci, jako má vlajková loď výrobce.

Olympus má v současné době velmi zajímavě rozložené portfolio výrobků. Ačkoliv u něj již nenajdeme zrcadlovku klasické konstrukce, systémové kompakty s hledáčkem i bez něj se mohou se zrcadlovkami směle poměřovat.

Mezi odolnými kompakty má výrobce také své želízko v ohni, model Tough TG-3 má totiž v této kategorii fotoaparátů jednoznačně nejlepší objektiv především z hlediska světelnosti. Mírně bohužel zaostává řada profesionálních kompaktů, která se ztenčila na dva modely a jejich nástuci jsou zatím v nedohlednu. Podle neoficiálních informací by se měl nástupnický model objevit nejdříve v příštím roce.

DI_SH-2_Stage.jpg

Pomineme-li tedy kategorii klasických ultrazoomů, které se dají velikostí zařadit spíše po bok amatérských zrcadlovek, najdeme u Olympusu velmi zajímavě zpracované kapesní či cestovní ultrazoomové kompakty. V této souvislosti se hodí připomenout, že Olympus patřil mezi ty výrobce, kteří uváděli na trh mezi prvními ultrazoomy s obrovským rozsahem zoomu a obvykle jako první překročil pomyslnou hranici několika desetinásobků širokého ohniska.

Olympus SH-2

Novinka s označením SH-2 navazuje na předchůdce SH-1, který zaujal hned na první pohled svým designem. Fotoaparát se totiž nápadně podobá svým pokročilejším kolegům z řady PEN.

DI_SH-2_black__Product_000.jpgDI_SH-2_silver__Product_000.jpg

Že to není jen o designu, ale také o funkčnosti, se snaží výrobce dokázat u novinky SH-2, která má ještě více starobylý design těla, avšak navíc přináší do této kategorie fotoaparátů některé funkce a technologie, jež známe spíše z top modelů označovaných OM-D.

A o co se konkrétně jedná? Z modelové řady OM-D najdeme v ultrazoomu SH-2 elektromagnetickou pětiosou stabilizaci, která se osvědčila především u modelů OM-D E-M5 a E-M1, které jsou v podstatě vrcholem nabídky systémových kompaktů Olympus.

DI_SH-2_black__Product_010.jpgDI_SH-2_silver__Product_010.jpg

Podívejme se však na fotoaparát postupně. Tělo tvoří kovové šasi, doplněné tvrzeným plastem a umělou kůží. Hned na první pohled vám připomene modely PEN EP-x, které se drží designu starých cestovních kompaktů PEN. Tělo je robustní a přitom poměrně malé. Konstrukce objektivu je mu přízpůsobena, takže ve vypnutém stavu z objektivu prakticky nevyčnívá, což oceníte především při transportu, kdy digitál strčíte do větší kapsy.

DI_SH-2_black__ProductTop_001.jpgDI_SH-2_silver__ProductTop_001.jpg

Vzhledem ke čtyřiadvacetinásobnému rozsahu objektivu, je nezbytná prakticky jakákoliv stabilizace. Objektiv má efektivní rozsah 25–600 mm při světelnosti F3,0–6,9, což je sice průměrná hodnota, avšak při srovnání s kompakty s běžným 3–5× zoomem se nejedná o žádnou tragédii. Objektiv navíc dokáže na dlouhém ohnisku ostřit již od vzdálenosti 40 cm, takže jej můžete s úspěchem využít i pro rozostření pozadí malou hloubkou ostrosti.

DI_SH-2_silver__ProductTop_002.jpg

Jak již bylo řečeno, tak stabilizace je pětiosá a jedná se o stejný systém, který využívají modely OM-D. Podle testů je u systémových kompaktů velmi spolehlivá, takže lze očekávat podobný účinek i u tohoto ultrazoomového modelu. Nemluvě o tom, že bez ní byste na dlouhém ohnisku fotili asi jen s velkými obtížemi.

Zadní strana je klasická – velký displej s úhlopříčkou 3“ a rozlišením 460 000 obrazových bodů, čtyřsměrový ovladač se středovým tlačítkem a čtveřice dalších tlačítek přímého přístupu. Na horní straně pak najdete hlavní vypínač, spoušť s okružím zoomu a volič expozičních režimů – zde je jasně vidět zaměření digitálu. Na voliči jsou totiž jen automatické režimy, které doplňuje programová automatika a plný manuál.

DI_SH-2_black__Product_180_v3.jpgDI_SH-2_silver__Product_180_v2.jpg

Snímač typu BSI-CMOS má rozlišení 16 Mpx a veikost 1/2,3“, citlivost nastavíte v rozmezí ISO 125–6400. O data se stará obrazový procesor TruePic VII anebo je můžete v RAWu uložit přímo na paměťovou kartu. Závěrka pracuje v rozsahu 30–1/2000 sekundy a dokáže snímat rychlostí 11,5 sn./s.

Video natočíte v maximálním rozlišení full HD při 60 snímcích za sekundu, dostupné je také HD ready a VGA rozlišení při 30 sn./s. Vysokorychlostní snímání 120 sn./s zvládne SH-2 při HD ready, ještě rychlejších 240 sn./s pak při velikosti videa 432×324 px. Pro vzdálené ovládání je připraveno bezdrátové rozhraní spolupracující s mobilní aplikací O.I. Share.

ACCESSORIES_CSCH-120_CSS-S109LL2_SH-2_black_silver__Product_010.jpgACCESSORIES_CSCH-120_CSS-S109LL2_SH-2_brown_silver__Product_010.jpg

Na pultech obchodů by se měl fotoaparát objevit v polovině března v černé a stříbrné barvě za cenu přbližně 8000 Kč. K dispozici bude také originální příslušenství v podobě kožené brašny a řemínku.

Určitě si přečtěte

Články odjinud