5
Fotogalerie

Fotografie týdne: něco málo o stresu

Být padouch nebo hrdina? Studovat práva nebo medicínu? To jsou jen některá dilemata, která před člověkem stojí. Proces rozhodování byl pro řadu spisovatelů i filosofů velice zajímavým a komplikovaným jevem.

Například Martin Heidegger měl koncept volby – člověk stojí v každém okamžiku svého života před zvolením jedné z mnoha možností. Jakmile se pro jednu z nich rozhodne, všechny ostatní alternativy ztrácí.

Zdánlivý pocit, že lze volbu opakovat je ale mylný. Člověk sám je jiný, má v sobě obsaženu zkušenost předchozího rozhodnutí, a tak i jednotlivé volby znamenají ve skutečnosti něco jiného, než před časem. Rozhodování je tedy fatální a zásadní složkou lidského života.

Jiný zajímavý případ rozhodování je možné najít v přírodních vědách. Například nerovnovážná termodynamika, jak ukázal Ilya Prigogine, není striktně deterministická. Objevují se v ní určité body, ve kterých si může příroda či systém zvolit, jakou cestou se bude vyvíjet. Neexistuje žádný zákon, který by jednu z cest preferoval. Jinými slovy, například vznik života, je s velkou pravděpodobností spojen s řadou „šťastných rozhodnutí přírody“ v procesu evoluce tam, kde se dostala do bodu bifurkace.

Je zde ještě podstatný psychologický efekt – když se člověk rozhoduje, cítí přitom často určité obavy, nerozhodnost, stres. Rozhodnutí je totiž vždy krokem do neznáma. Můžeme mít pocit, že jsme jednotlivé varianty dobře prozkoumali, že o nich víme vše, ale v kontextu skutečného lidského života tento stav nikdy nenastane. To, že člověk ví, že chce studovat práva a má k tomu několik dobrých argumentů neznamená, že se rozhodl nejlépe.

01.jpg
něco málo o stresu, foto: jokr7

Tento stres je přitom bytostně spojen se svobodou člověka. Pokud by si nemohl vybrat jednu z variant, nebyl by důvod, aby se této volby obával. Život by byl fatalistický, řízený osudem, kterému se lze podat a rezignovat na všechno vlastní snažení. Obava, že se rozhodneme špatně, je tedy přítomná v lidském srdci od samého počátku jeho svobody.

Snímek něco málo o stresu od Jokr7 je krásnou ilustrací této volby. Z šedého tunelu současného stavu určité jistoty, která vychází z prostého zakoušení vlastního bytí, je třeba zvolit jednu z „červených“ cest. Podle čeho se rozhodnout? Někdo bude volit přístup, jako z pohádek, jiný si hodí korunou, další se bude spoléhat na sílu svého intelektu či intuici, někdo se obrátí k Bohu. Onen krok správným směrem ale nakonec musí udělat každý sám.

Gratuluji autorovi k zajímavě koncipovanému i názvem interpretačně orientovanému snímku a dovoluji si pozvat na prohlídku dalších snímků uplynulého týdne.

Face je ne zcela klasicky koncipovanou portrétní fotografií, která dává do zajímavé souvislosti charakteristiky obličeje focené ženy a výtvarné provedení pracující s hrubým zrnem, neúplností obličeje nebo barevnou tonalitou. Autorem je Danygo.

02.jpg
Face, foto: Danygo

Klimaxp se vrací k tradičnímu snímku schodiště, jako místa funkčního, symbolického, ale také fotograficky již téměř archetypálního. Fotografie nese název schodiště a zaujme spojením geometrické pravidelnosti a organického zakončení nosné konstrukce.

03.jpg
schodiště, foto: klimaxp

Dobrý vítr... se pěkně vrací k fenoménu spojenému s Lochnesskou nestvůrou. Co vlastně člověk může vidět ve vodě, v mlze, v mlze šumu? Autorem snímku je No21.

04.jpg
Dobrý vítr..., foto: No21

Na závěr ještě snímek sluncem zalité podvečerní dostihové dráhy a tiché opuštěné tribuny. Fotografie nese název ...konec sezóny...  a jeho autorem je fakir.h.

05.jpg
...konec sezóny..., foto: fakir.h

Určitě si přečtěte

Články odjinud