6
Fotogalerie

Adobe Lightroom 6 a Lightroom CC: První pohled

Téměř po dvou letech představilo Adobe novou verzi oblíbeného programu pro úpravu fotografií Adobe Photoshop Lightroom. Co nového přináší a k čemu je dobrá jeho cloudová podoba?

Nová verze Adobe Photoshop Lightroom (LR) spatřila světlo světa hned ve dvou variantách – první, s trvalou licencí, je určena k instalaci do počítače, druhá má podobu cloudové aplikace a je součástí služby Creative Cloud.

Adobe Creative Cloud bylo ohlášeno už v roce 2011. O dva roky později se podle plánů vyvojářů mělo stát platformou pro všechny nové aplikace značky Adobe. Po vlně kritiky z řad odborníků i amatérů však od tototo plánu ustoupili a dnes nabízí své programy současně v podobě licenčního programu k nainstalování do počítače a jako cloudovou službu.

Obrázek 7.jpg
Uživatelské prostředí LR se nezměnilo

Lightroom v oblacích: Proč a k čemu?

Výhodou cloudové verze s přídomkem CC je fakt, že máte přístup ke svým fotografiím v Lightroomu nejen z počítače, ale také z chytrých zařízení – tabletů, smartphonů – přes aplikaci pro mobilní zařízení s operačním systémem Android a iOS. Jakékoli zásahy v podobě organizace a editace snímků jsou ihned synchronizovány. Rozšiřuje se také počet partnerských aplikací a služeb, jejichž prostřednictvím získáte přístup ke svým fotografiím v LR. 

Webové galerie vytvořené v LR CC lze navíc sdílet na internetu s okamžitou zpětnou vazbou v podobě komentářů od lidí, s nimiž galerii sdílíte. Jako bonus Adobe nabízí speciální mobilní „hravé" aplikace Adobe Voice pro tvorbu vizuálních příběhů a a Slate k výrobě animovaných videí.

Konektivita a propojení se světem internetu je v podstatě to jediné, čím se od sebe LR 6 a LR CC liší. Pro někoho málo, pro druhého dost…Nabídka ostatních, zásadních funkcí a nástrojů je však totožná. A jaké se v ní udály změny? Podívejme se postupně na jednotlivé moduly. 

Knihovna: Pozná mámu a sloučí více snímků v jeden

První novinkou, které si všimnete po importu fotografií do Knihovny, je malá ikonka obličeje na liště pod náhledy se snímky. Funkci Rozpoznání tváří známe nejen z fotoaparátů, ale například také ze sesterského programu Adobe Photoshop Elements, kde už „frčí" léta.

Obrázek 1.jpg
Funkce Rozpoznání obličeje (Lidé) umožňuje vyhledávat a třídit snímky podle (nejen) osob

Algoritmus Rozpoznání tváří automaticky detekuje na fotografiích obličeje – a jak je patrné z obrázku výše, nemusejí to být pouze tváře lidské, k nimž posléze stačí přiřadit jméno. Při každém importu nových fotografií by měl LR již dříve označené obličeje rozeznat. A k čemu je to dobré? Nejenže se do značné míry zautomatizuje přiřazování štítků, ale podle identifikovaných osob lze snímky také třídit, seskupovat, popř. vyhledávat. Pokud je automatické rozpoznání neúspěšné, lze samozřejmě jméno osoby doplnit ručně.

Image 4.jpg
Lokalizace nových funkcí Sloučit do... v modulu Knihovna

Další dvě nové funkce najdete v modulu Knihovna na horní liště, konkrétně v rozbalovacím menu Photo (Fotografie) pod položkou Photo Merge (Sloučit do …). Jedná se o staré známé nástroje (např. z Adobe Photoshop) pracující na principu sloučení několika snímků v jeden, a to buď na sebe – HDR, nebo vedle sebe – Panoráma. V obou případech se jedná o velmi jednoduché automatizované funkcionality s minimální možností zasáhnout do výsledné podoby fotografie.

Image 1.jpg
Vyskakovací okno s nástrojem vytvořit panoráma

Složené snímky jsou ukládány do formátu DGN, což oceníte především u HDR. Výsledný soubor je sice pořádně objemný, ale zůstanou v něm zachovány datové informace ze všech sloučených obrázků. Tím získáte mnohem větší prostor pro následnou úpravu snímku – která je mimochodem více než nutným krokem k dosažení dobrého výsledku – v modulu Vyvolání.

Obrázek 6.jpg

Při spojování fotografií do panorámatu nelze kontrolovat spojovací body, je možné pouze určit charakter spojení snímků pomocí tří přednastavení. Automatický algoritmus je však poměrně schopný, což dokazuje obrázek výše – „panoráma" tvoří dva snímky čtvercového formátu, které v reálu žádné styčné body neměly.

Vyvolání: Citlivější jezdci a štětec kam se podíváš

Většinu uživatelů ovšem zajímá, co nového nabízí editační modul Vyvolání. Nečekejte žádnou revoluci. Základní nástroje pro úpravu expozice, ladění barev a tónú, odstranění šumu apod., odhlédneme-li vyšší senzitivity jednotlivých posuvníků a funkce automatického nastavení podle histogramu po kliknutí na názvy jednotlivých posuvníků, zůstaly beze změny.

Obrázek 3.jpg

Proměnou prošly pouze pokročilé nástroje sloužící k lokálním úpravám fotografie –Odstupňovaný (čili přechodový) filtr a Radiální filtr–, které nově disponují nástrojem štětec. Díky němu získáte maximální kontrolu nad plochou, na niž se filtr aplikuje. Pomocí štětce lze upravit masku filtru a přidat nebo odebrat aplikovaný efekt. Nástroj Korekce červených očí byl rozšířen o položku Pet Eyes, s níž můžete redukovat svítící duhovky svých zvířecích mazlíčků.

V modulu Prezentace přibyly nástroje pro tvorbu videoprezentací: nově lze synchronizovat přehráváníní snímků s hudebním podkladem a při vytváření přechodů mezi jednotlivými snímky použít efekt posunutí a přiblížení.

Co, kde a za kolik

Smutnou zprávou pro majitele 32bitových operačních systémů je fakt, že na svých strojích již nový Lightroom nerozchodí, neb onen je určen pouze pro 64bitové systémové varianty. Naopak příjemnou zprávou je navýšení rychlosti aplikace a její stále příznivá cena. Plná verze s trvalou licencí vyjde na 131,89 eur a předplatné cloudové služby na 12,09 eur za měsíc.

Systémové požadavky:

  • Operační systém: Windows 7 / 8 / 8; Mac OS X 10.8 / 10.9 nebo 10.10
  • Procesor: Intel nebo AMD, 64 bitů
  • Operační paměť: 2 GB RAM (doporučeno 4 GB)
  • Volné místo na disku: 2 GB

 

Pokud se vám nechce do Lightroomu investovat bez předchozího vyzkoušení, můžete si stáhnout jeho zkušební verzi. Předtím ale pamatujte na to, že stažení „stolní" i cloudové varianty je podmíněno založením účtu, tzv. ADOBE ID!

Přihlášení k účtu je nezbytné i před stažením licenční zkušební verze pomocí přímých linků, které najdete zde: pro operační systém Windows a pro Mac OS. Pokud byste měli s instalací problémy, řiďte se pokyny na této stránce. K vyzkoušení Lightroomu CC je nezbytná instalace aplikace Creative Cloud. Poté stačí následovat pokyny výrobce. 

Jestliže s programem Adobe Lightroom začínáte, popř. se chcete ve svých dovednostech zdokonalit a využít všech možností programu, určitě oceníte videonávody, které jsou volně dostupné na YouTube zde.

Určitě si přečtěte

Články odjinud