8
Fotogalerie

Základní retuš pro dokonalé pozadí

Určitě jste to zažili, fotografie vypadá skvěle, ale i tak máte pocit, že to není úplně ono. Na vině bývá často okolí hlavního objektu, ani jeho úpravu proto nesmíte zanedbat.

Při glamour snímcích, aktech nebo portrétu obvykle spočine zrak především na ženských vnadách, anebo očích portrétovaného, které jsou prezentované. Zkušenější oko si však velmi rychle všimne i ostatních prvků fotografie.

Ty mohou být často zcela zásadní jako příliš výrazné nebo kontrastní pozadí, rušivé elementy, jako například trčící větve stromů, kolemjdoucí osoby a podobně. Opravit tyto nežádoucí detaily zvládnete přitom relativně snadno a velmi rychle – jde o základní techniky úprav pozadí.

Pro základní retuš můžete využít praktick jakýkolik editor fotografií, většina z nich tuto funkci nabízí. Samotné retušování je pak možné provádět několika způsoby – od jednoduchého používáníá klonovacího razítka až po složitější práce ve vrstvách. My se podíváme na pokročilejší práci v Adobe Photoshopu.

01.jpg 
Původní snímek bez úprav

Retušujeme okolí

Otevřete si fotografii v aplikaci Adobe Photoshop a udělejte standardní úpravy – jedná se především o úpravy světelnosti a kontrastu pomocí posuvníků Úrovně (Ctrl + L)nebo grafu Křivky (Ctrl + M)a také o změnu Vyvážení barev (Ctrl + B).

Úpravy, které jste udělali v předchozím kroku, ovlivnily celou fotografii. Jestliže však chcete pracovat pouze s pozadím snímku, vytvořte si výběr kolem hlavního objektu. Na hrubé označení použijte nástroj Rychlý výběr (W), doladění výběru poté proveďte v Rychlé masce (Q) za pomoci Nástroje štětec (B) a aplikace bílé, či černé barvy, které z výběru ubírají, respektive přidávají. Až budete s výběrem spokojeni, vypněte možnost Rychlá maska (Q).

Tím jste získali výběr, ve kterém je jenom modelka, či hlavní objekt. Nyní jej invertujte pravým kliknutím do výběru a výběrem možnosti Zvolit inverzi (Ctrl + Shift + I). Následně pravým kliknutím do už invertovaného výběru a zvolením Kopírovat do nové vrstvy vytvoříte novou vrstvu jen s dříve vybraným pozadím.

Prácí v této nově vytvořené vrstvě si zajistíte, že veškeré úpravy, které uděláte, se nebudou týkat modelky, ale pouze nové vrstvy. Zvolte nástroj Klonovací razítko (S), nastavte velikost štětce, najděte kousek „zdravé“ stěny a společněs přidržením tlačítka Alt a kliknutím levého tlačítka myši vyberete tento vzor. Poté stačí najít místo, které si žádá opravu a levým kliknutím na něj zvolený vzor aplikovat.

scr6.png 
Výběr nástroje Klonovací razítko

Zvolte nástroj Záplata (J) a odstraňte další nežádoucí objekty na fotografii – v našem případě grafitti na sloupech. Označte si nástrojem „závadné“ místo, které chcete opravit a přetáhnutím pomocí přidrženého levého tlačítka myši najděte místo, kterým chcete nedokonalost nahradit.

scr5.png 
Vběr nástroje Záplata

Na rozdíl od klonovacího razítka, jež přesně kopíruje zdroj, který mu určíte, nástroj záplata se chová spíše jako štětec a bere v úvahu i okolí výběru a hodnoty dopočítává.

scr2.jpg 
Práce s nástrojem Záplata

Na vzorovém snímku jsou sloupy i po odstranění největších nedokonalostí stále velmi výrazné, stejně jako například zelená barva trávníku za modelkou. Ve vrstvě s výběrem pozadí tedy ještě dolaďte barvy (Ctrl + B) podle svých představ.

scr3.PNG 
Úprava barevnosti snímku

Ptom mírně stáhněte saturaci a světlost v menu Hue | Saturation (Ctrl + U). Tím ještě více zaměříte pozornost na modelku a její okolí již nebude tak rušivé.

scr4.PNG 
Dialog pro nastavení odstínu a sytosti barev

Výsledek můžete porovnat sami, na začátku článku je fotografie bez retuší, zde potom vlevo snímek s vyrtetušovaným okolím/pozadím a vpravo ten stejný snímek po úpravách barevnosti, jasu a sytosti.

02.jpg 03.jpg
 

Článek původně vyšel v časopise Computer.

Určitě si přečtěte

Články odjinud